Tavan Nasıl Boyanır

Tavan Nasıl Boyanır: Adım Adım Talimatlar ve Öneriler

Tavan nasıl boyanır kaliteli bir uygulama yapmak ve çok iyi sonuç almak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

Mükemmel bir işin çıkmasını istiyorsanız tabii ki en önemli kriter boyanın kalitesidir. Düşük kaliteli bir ürünle istenilen sonuçu alamazsınız. Bu nedenle boyanın çok kaliteli olmalıdır. İkinci olarak uygulamada kullanılacak yardımcı aparatların kalitesidir. Yüzeye uygun Rulo ve fırça tercih edilmelidir. Doğru ürün seçimini yaptıktan sonra artık uygulama aşamasına geçebilirsiniz.

Boyamaya başlamadan önce alandaki eşyaların üzerlerini branda ile kaplayın. Aynı şekilde tüm zemini de kapatın. Tavanda kırık dökük veya hasarlı yerler varsa önce bu bölgeleri tamir yapmalısınız. Yüzeydeki kabarık yerleri kazıdıktan sonra yüzeye uygun tamir harcı ile yoklama yapın. Yoklama yaptığınız yerler kuruduktan sonra zımpara uygulayın. Yüzeye astar uygulaması yapabilirsiniz ve ya direkt olarak Tavan boyası uygulaya da bilirsiniz.

Tavan Nasıl Boyanır

Boyama işlemine önce boyayı incelterek başlamalısınız. Burada  bir İnceltme oranı belirtmiyoruz çünkü her firmanın tavsiye ettiği bir inceltme oranı var. Aldığınız boyanın ambalajına bakarak ne kadar su katmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Boyayı geniş bir kaba dökün ve su ekleyin homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırın. Artık boyanız hazır uygulamaya başlayabilirsiniz.

Boyayanın iz yapmaması için önce kestirme yaparak işleme başlayın. Sonra rulo ile geniş alanları boyayın. Fırça kullanırken boyayı yüzeye iyice yedirin ve yayın yüzeye fazla boya yüklemesi yaparsanız muhtemelen akıntı yapacaktır. Rulo kullanırken tavan yüzeyinde V şekli çizerek bir metre kare alanda ileri geri yaparak boyayı yüzeye iyice yayın.

Birinci kat uygulama yaptıktan sonra boyanın kurumasını bekleyin. Bu süre hava sıcaklığına göre değişebilir ama ortalama 3-4 saatte kurur. Kuruduktan sonra ikinci kat uygulamayı da aynı şekilde yaparak işlemi tamamlayın.

NOT: Boyanın damlatmaması için fırça veya ruloya fazla boya yüklemeyin. Fırçaya boya aldıktan sonra fazla olanı kovanın yanına dokundurarak geri bırakın. Aynı şekilde ruloya boya aldıktan sonra fazlasını silkeleyerek kovaya bırakın. Boyanın sıçramaması için yumşak hareketlerle uygulayın.

En İyi Tavan Boyası Hangisi

Tavan boyası için önerimiz. Filli Boya, Dyo, Marshall, Polisan

Cevap bırakın