Pütürlü Tavan Boyası Nasıl Yapılır, Dekoratif Tavanlar

Pütürlü Tavan Boyası Nasıl Yapılır?

Pütürlü tavan boyası nasıl yapılır dekoratif tavanlar. Alçılı düz ve pürüzsüz tavan yüzeylerine göre fasarit tavanları boyamak biraz daha zahmetlidir. Ama işin tekniğini bilirseniz uygulama sizin için eğlenceli bir aktiviteye dönüşür. Öncelikle kendinize bir malzeme listesi hazırlamalısınız. Bu listede şunlar olmalı Boya, Örtü, Kağıt Bant, Macun, Rulo ve Fırça olmalıdır.

İyi bir işçilik için ve kaliteli sonuçlar almak için olmazsa olmaz boyanın kalitesidir kesinlikle. Düşük kaliteli bir boyadan çok fazla şey beklenmemelidir. Onun için kullanacağınız boyayı bilindik ve güvenilir bir markanın ürününü tercih etmelisiniz. Ayrıca daha önce uygulanmış boyanızla da aynı tür bir boya olmak zorundadır. Aksi taktirde olmadık sürprizlerle karşılaşa bilirsiniz.

En sık karşılaşılan bazı durumlar, Boya uyuşmazlığı, Soyulma, Kabarma, Sararma gibi durumlar olabilir. Malzeme listesi hazırladıktan sonra ve ne tür bir boya alacağınıza karar verdikten sonra bu malzemeleri tedarik etmelisiniz. Bunun için nalbur veya yapı marketlerden tehmin edebilirsiniz.

İşe ilk olarak odadaki eşyaları başka bir odaya götürerek veya orta alana toplayarak başlamalısınız. Daha sonra eşyaların üzerlerini ince hışır örtü ile kapatın. Ayrıca yerleri de kalın mavi branda ile örtün ve uçlarını maskeleme bandı ile tutturun. Toplama ve kapama işlemleri bittikten sonra artık uygulamaya başlayabilirsiniz.

Öncelikle tavanda hasarlı yerler varsa önce buraları onararak işe başlayın. Sonra kurumasını bekleyip uygulamaya devam edin. İlk olarak boyanızı hazırlamak la başlayın. Bunun için önce boş bir kaba yeterince boya alın ve inceltici ekleyin. Hangi oranda inceltici ekleyeceğiniz ürünün üzerinde yazıyordur. Sonra boyanız homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırın.

 

Pütürlü Tavan Boyası Nasıl Yapılır

Önce tavan diplerini kestirme yaparak işe başlayın. Duvara taşırmamak için kenarlara maskeleme bandı kullanabilirsiniz. Fırça ile boya uygularken boyayı iyice yayın ve çok fazla boya yüzeye yükleme yapmayın. Fırçayı yatay olarak hareket ettirin. Daha sonra rulo ile geniş alanları boyayın. Rulo kullanırken yüzeyde V veya W şekli çizerek ilerleyin. Ayrıca boyayı çok fazla tavana yükleme yapmayın. Rulo kullanırken kısa mesafe alanları boyayarak ilerleyin. İlk kat bittikten sonra boyayı kurumaya bırakın.

Başarılı bir uygulama olması için kesinlikle kuruma sürelerine uymalısınız. İkinci kat uygulama içinde yine birinci katta olduğu gibi önce fırça ile kestirme yaparak başlayın. Sonra yine rulo ile kalan alanı boyayarak işlemi tamamlayın.

Pütürlü tavanlar için 3 no kestirme fırçası ve İp rulo kullanmalısınız. Boyanın sıçramaması için boyanızı normalden biraz fazla kalın tutabilir. Ayrıca daha yavaş hareket ederek daha güvenli bir uygulama yapabilirsiniz.

Cevap bırakın