Pütürlü Tavan Boyası Nasıl Yapılır Dekoratif Tavanlar

Pütürlü Tavan Boyası Nasıl Yapılır

Pütürlü tavan boyası nasıl yapılır düz ve pürüzsüz tavanlardan sıkılan kullanıcılar. Ve ya dekoratif amaçlı olarak da yapılan ve tavana ayrı bir görünüm ve hava katan pütürtülü tavan boyasını yapmanın iki yöntemi vardır. Bu yazımızda bu yöntemler hakkında size faydalı olacağını düşündüğüm bilgileri paylaşacağız.

Umarız size faydalı olur bu bilgiler konuyu fazla uzatmadan Pütürlü tavan boyası nasıl yapılır bi bakalım. Pütürtülü tavan yapmak için kullanılan birinci yöntem Fasarit Uygulaması dır. Peki Fasarit nasıl yapılıyor ve Fasarit yapmak için ihtiyacımız olan malzemeler nelerdir.

 

 FASARİT NEDİR  

Fasarit alçı panel levha, sıva, alçı sıvalı yüzey, ahşap, sunta, gaz beton, ve macunlu yüzeylerin üzerine uygulanan son kat dekoratif bir boyadır. Bugün inşaat sektörü de diğer sektörlerde olduğu gibi teknolojik gelişmelere son derece açık bir sektör olmuştur.

Pütürlü tavan boyası nasıl yapılır, İnşaat ve tadilat tamirat sektörü hem istihdam hem de ekonomik büyüklüğü açısından Türkiye’nin en önemli ve canlı sektörlerinden birisidir. Son yıllarda binaların sadece kullanım fonksiyonlarını yerine getirmeleri yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda estetik ve modern olmaları yani göze hitap etmeleri de gerekir. Dekoratif Boyalar son kat olarak uygulandığı için binalarımızın görüntüsünde önemli etkiye sahiptirler.

 

FASARİT NASIL YAPILIR

Fasarit, ev ve işyerleri içerisindeki duvar ve tavan gibi yüzeylere püskürtme yöntemi ile uygulanan ve bu yüzeylere dekoratif bir doku kazandıran son kat boya malzemesidir. Yapıldığı yüzeylerde dekoratif bir görünüm oluşturur. Yapılma sıklığına göre farklı desenler oluşturma imkânı verir. Aderansı çok iyidir. Yüzeydeki Sıva hatalarının giderilmesinde çok iyi sonuç verir.

Uygulamada İşçilik ve zaman tasarrufu sağlar. Üzeri istenilen renkte boyanarak renk değişimi yapılabilir. İnsan sağlığına ve çevreye zararlı maddeler içermez. Fasaritin Kullanıldığı Yerler : Binanın iç mekânlarında; alçı panel levhalar, Sıva, brüt beton, macunlu yüzeylerde, gaz beton, sunta, ahşap, alçı sıvalı yüzeyler üzerine fasarit uygulaması yapılabilir.

 

 Fasarit Uygulaması

Pütürlü tavan boyası nasıl yapılır, Uygulanmasına başlamadan önce uygulama yapılacak yüzey kontrol edilmeli. Daha önce Badana yapılmamış, henüz sertleşmiş yeni sıva yüzeyine uygulama yapılmadan yüzey inşaat sırasında kirlenmiş ise tel fırça, mala v.b. ile temizlenir. Fasarit uygulaması Brüt beton üzerine uygulama yapılacaksa kalıp yağlarının sabun, deterjan ile yıkanması gerekir.

Çatlak ve kabarmış verler dolgu macunu veya harç ile doldurulur. Daha önceden badana yapılmış duvarlarda aderans kontrol edilmelidir. Yapılacak yüzeyde parlak yüzeyli boyalar zımparalanır yağlı boya kazınır.Yıpranmış ve Kabuklaşmış boyalar temizlenir. Fasaritle kaplanmayacak yüzeyleri bantlayarak kapatılır. Fasarit uygulamasında püskürtme makinesi tankına yeteri kadar harç dökülür.

Fasarit uygulaması Püskürtme tabancası kullanılarak fasariti yüzeye püskürtülür. Püskürtme uygulamasına duvar yüzeyin üst kısmından başlayıp aşağıya doğru inilmelidir. Sprey boyalarda olduğu gibi hareket ederek yüzeyde homojen bir desen oluşturulur.

Pütürlü Tavan Boyası Nasıl Yapılır

Grenli Boya Nadir Pütürtülü tavan yapmak için kullanılan bir diğer yöntem ise Grenli Boya,dır. Grenli Boya uygulaması fasarit uygulamasına göre daha pratiktir ve daha koyaydır. İlk olarak yüzeydeki bozuk, kırık, dökülen kısımlar tamir edilir. Gerekiyorsa bir kat koruyucu dış cephe astarı uygulanır. Astar uygulandığı için duvarın boyayı emmesini engelleyerek boya sarfiyatını azalttığı gibi boyanın daha iyi tutunmasını ve yapışmasını da sağlar.

Grenli Boya Uygulaması

Grenli boya uygulamasında ilk olarak dış cephe rulosuyla bir ya da iki kat atılır. Uygulanan boya kurumadan mercan rulo ile boya yapılan yüzeye desen verilir. Mercan rulo tekrar boyaya daldırılmaz desen işlemi hızlı ve kuru rulo ile yapılır.

Bu iki aşamalı uygulama tekniğinde genellikle iki usta ile çalışmak boyamayı hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır. Bir usta normal şekilde boyayı dış cephe rulosu ile uygularken, diğer usta ise boya kurumadan hemen arkasından mercan rulo ile yukarıdan aşağıya desen vermelidir.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!