Zımpara Nasıl Yapılır Zımpara Yapmayı Öğrenin

Zımpara Nasıl Yapılır Zımpara Yapmayı Öğrenin

Zımpara nasıl yapılır zımpara bir çok yüzeyi düzeltmek için kullanılır. Özellikle alçı boya işlerinde pürüzlü yüzeyleri düzeltmek için kullanılır. Saten alçı yapılmış duvar ve tavan yüzeylerinde üzerindeki çizikleri çıkıntıları çöküntüleri eşitlemek için kullanılabilir. Ayrıca bunun yanın da zımpara uygulanan duvar yüzeylerin de boya yapıldığı zaman boyanın yüzeye daha iyi şekilde tutunma kalitesi de artar.

 

Zımpara Nedir ?

Ülkemizde ve dünyada Zımpara birçok sektörde ve alanda kullanılan bir malzemedir. Zımparanın karşımıza en sık çıktığı sektör alçı boya sektörüdür. Alçı Boya uygulamalarında özellikle pürüzlü yüzeyleri pürüzsüz hale Getirmek ve düzeltmek için çok sık kullanılır. Alçı Macun vb, gibi yapılmış yüzeylerin üzerindeki ufak tefek uygulama sırasında oluşan çizikleri, çıkıntıları, ve çöküntüleri eşitlemek ve düzeltmek için kullanılır.

 

Zımpara Çeşitleri ve Numaraları

Zımpara nasıl yapılır, Günümüz de Piyasada bir çok çeşit ve numarada zımpara bulunmaktadır. Bu çeşitlerden bazılarınız numaraları şöyledir.

  • 60
  • 80
  • 100
  • 120
  • 150
  • 180
  • 220
  • 240 ve 2000’e kadar uzanan zımpara çeşitleri piyasada satılmaktadır.

Zımpara Nasıl Yapılır

Bu zımparalar yüzeyin durumuna ve uygunluğuna göre seçilmektedir. Alçı yapılmış Duvarlar için genellikle 120-180 numara zımpara kullanılır. Demir Metal yüzeyler için ise daha kalın kumlu olan zımparalar tercih edilir. Kapı, Pencere, Mobilya, Ahşap yüzeyler için de durumuna uygun olarak bazen ince zımpara kullanılırken bazı durumlarda ise daha kalın kumlu zımparalar kullanılır. Zımpara seçimi tamamile yüzeyin durumuna bağlı olarak değişmektedir.

Zımpara Nasıl Yapılır

Zımpara nedir, pürüzlü yüzeylerin düzeltilmesi ve pürüzsüz hale getirilmesi için kullanılar bir malzeme çeşitidir. Ahşap, Metal, Mermer, ve ya Alçı gibi yüzeylerin düzeltilmesi için yararlanılır. Zımpara uygulaması elle uygulanabileceği gibi bu iş için geliştirilmiş özel zımpara makineleri ile de uygulanabilir.

Birden fazla zımpara çeşidi ve uygulama yöntemi vardır yoğun aşındırma gerektiren işler için kalın kumlu zımparalar gerekir. Örnek vermek gerekirse işlenmemiş bir ahşap yüzey önce kalın zımpara ile aşındırılır. Daha sonrasında ise pürüzsüz hale gelmesi için ince kumlu zımparalar kullanılır. Bu uygulama metodu bütün yüzeyler için geçerlidir.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!