Duvar Nasıl Boyanır Pratik Boyama Teknikleri

Duvar Nasıl Boyanır  Pratik Boyama Teknikleri

Duvar nasıl boyanır ve en pratik boyama tekniklerini bu makalede size anlatmaya çalışacağım. Bir boya ustası olarak usta yorumunu da katarak boya badana yapmanın tüm detayları ile paylaşacağım bu içerikte. Şimdi A,dan Z,ye duvar nasıl boyanır hangi işlemler yapılır uygulama sıralaması nasıldır öğrenmenin zamanı. 

 

Mekanı Boya Uygulamasına Nasıl Hazırlanır 

Duvar nasıl boyanır Bir mekanı boyamaya karar verdikten sonra ilk yapılması gereken hangi ürünleri kullanacağımıza karar vermeliyiz ve boya rengini seçmeliyiz. Boya rengimize karar verdikten sonra uygulamada kullanacağımız malzemeleri de aldıktan sonra ilk aşama olan alışveriş aşamasını tamamlamış olacağız.

İkinci aşama ise boya badana yapacağımız mekanı uygulama için uygun hale getirmeliyiz. Boya yapacağımız mekan eğer aşyalı ise ilk önce alandaki eşyaları dikkatli ve düzenli bir şekilde orta bölüme toplamalıyız. Duvar diplerini olabildiği kadar mümkünse duvar diplerinde hiç eşya bırakmamalıyız.

 Duvar nasıl boyanır Eşyaları orta bölüme topladıktan sonra koruma altına almalıyız eşyaları ve açıkta olan zemini. Bu işlemi yapabilmemiz için ihtiyacımız olan malzemeler eşyalar için İnce Naylon Branda yerler için ise ihtiyacımız olan malzeme Kalın Mavi Naylon Bıranda ve Maskeleme Bandı birde Maket Bıçağı olacak.

İlk olarak işe tüm eşyaların üzerleri hiç açık kalmayacak bir şekilde ince naylon branda ile kapatmalıyız. Yerleri de kalın mavi branda ile kaplayıp uçlarını süpürgeliklere maskeleme bandıyla bantlamalıyız. Eşyaları ve yerler koruma altına aldıktan sonra bir sonraki aşamaya güvenle geçebiliriz.

 

Tavan ve Duvar Nasıl Kazınır 

Tavan ve Duvardaki kabarmış çatlamış ve dökülmüş yüzeyleri Ispatula ve Keser yardımı ile kazıya biliriz. Yüzeydeki tüm kabarmış sorunlu bölümleri ıspatula ile iyice kazımalıyız. İnce çatlakları ise maket bıçağı ile çizerek güzelce açmalıyız. Duvardaki istenmeyen çivileri ise keser ya da pense yardımı ile sökmeliyiz. Kazıma ve sökme işlemlerini tamamladıktan sonra kazadığımız yerlerin tozunu toz fırçası yardımıyla iyice almalıyız. Çok tozlu olan bölgeleri ıslatarak temizlemeliyiz. Tavan ve duvardaki kazıma ve temizleme işlemlerini yaptıktan sonra artık tamir uygulamasına geçebiliriz.

 

Alçı Tamirleri Nasıl Yapılır 

Duvar nasıl boyanır Alçı tamirleri için işe önce alçımızı hazırlamakla başlamalıyız. Bunun için ihtiyacımız olan malzameler yüzeyin bozukluğuna göre sıva ya da saten alçı bir adet boş kova bir miktar su karıştırmak için bir tahta sopa. İlk olarak boş kovamıza bir miktar su döküyoruz ve sonra alçımızı hafifce seperek kovamızın içine atıyoruz bu işleme kovadaki su gözükmeyene kadar devam ediyoruz. Alçımızı suya koyduktan sonra dinlenmesi için 4-5 dakika bekletiyoruz.

Daha sonra bir tahta parçası yardımı ile alçımızı homojen bir hele gelinceye kadar karıştırıyoruz. Artık alçımız kullanmaya hazır tamiratları yapmaya başlayabiliriz. Alçı tamirlerini yapmak için ihtiyacımız olacak olan malzemeler bir adet Alçı Küreği ve bir adet Ispatula ihtiyacımız olacak.  Alçı küreğimizin üzerine bir miktar alçı alıp ıspatula yardımı ile tamir yerlerine uyguluyoruz. Bu işleme tamir yerlerinin derinliğine göre 2-3 kat uyguluyoruz. Alçı tamiratlarını yaptıktan sonra bir süre kuruması için ara veriyoruz uygulamaya.  Kuruma süreci tamamlandıktan sonra tüm tamiratlı bölgeleri Zımpara Yapıyoruz. Zımpara yaptıktan sonra tüm yüzeyin tozunu alıyoruz duvarlarımız artık pürüzsüz bir yüzeye kavuştu ve artık astar ve boya işlemlerine başlayabiliriz.

 

Duvara Nasıl Astar Uygulanır

Duvar nasıl boyanır Astar yapabilmemiz için ihtiyacımız olan malzemeler bir adet büyük boş kova bir adet küçük boş kova bir adet kestirme fırçası bir adet saten rulo ihtiyacımız kadar Astar Boya bir miktar su ve karıştırmak için bir tahta parçası. Boş kovamıza astar boyamızı döküyoruz ve 1/7 su katıyoruz tahta sopa yardımı ile astarımız homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırıyoruz. Ve artık duvarların astarını yapmaya başlaya biliriz. Büyük kovamızdaki astarımızın bir miktarını küçük kabımıza alıyoruz. Kestirme fırçası ile tavan diplerini kapı kenarlarını cam kenarlarını süpürgelik üstlerini kestirme yaparak boyuyoruz. Ve daha sonra geniş alanları ise rulo ile boyuyoruz. Bu işlem 1 kat olmalıdır.

 

Duvar Nasıl Boyanır 

Duvar nasıl boyanır Duvar boyamak için ihtiyacımız ilan malzemeler 1 adet büyük boş kova 1 adet küçük boş kova 1 adet kestirme fırçası 1 adet saten rulo tahta sopa boya ve su. Boş kovamıza boyamızı döküyoruz ardından %10 kadar su ilave ediyoruz bir tahta parçası ile boyamızı iyice karıştırıyoruz. Ve artık boyamaya geçebiliriz büyük kovamızdaki boyamızın bir miktarını küçük kabımıza alıyoruz. Kestirme fırçası ile tavan diplerini kapı kenarlarını cam kenarlarını süpürgelik üstlerini kestirme yaparak boyuyoruz. Ve daha sonra geniş alanları ise rulo ile boyuyoruz. Bu işlem 2 kat olmalıdır birinci kat boyadıktan sonra boyanın kurumasını beklemeliyiz ardından ikinci katı sürmeliyiz.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!