Panel Kapı Nasıl Boyanır?

Panel Kapı Nasıl Boyanır?

Panel kapı nasıl boyanır. Boyama işlemleri için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Öncelikle kapınızın yüzeyindeki eski boyanın ne tür bir ürün olduğuna bakın ve ona göre uyumlu bir boya seçin. Daha sonra boya rengine karar verin. Karteladan istediğiniz renk tonunu seçip makinada yaptırabilirsiniz. Ya da hazır renklerden birini tercih de edebilirsiniz bu size kalmış. Boya uygulamasının kaliteli olması için kullanacağınız boyanın kalitesi çok önemlidir. Bu yüzden bilindir ve güvenilir firmaların ürünlerini tercih etmenizi öneririz.

 

Ön Hazırlık : Kapının üzerindeki aksesuarları sökün ve kapı kollarını çıkarın ve ya maskeleme bandı ile kapatın. Sonra çamlı kapıları maskeleme bandı ile kapatıp korumaya alın ve zemine de bir koruyucu branda serin. Kapının yüzeyini iyice temizleyin. Nemli bir bez ile çok kirli ve yağlı ise sirkeli su veya az deterjanlı su ile de temizleyebilirsiniz. Temizledikten sonra kurulayın ve bi süre nemi atmasını bekleyin.

 

Tamir aşaması: Temizlemeden sonra kapının yüzeyinde ki çeltik veya hasarlı yerleri onarın. Bunun için kapı macunu ve ya mastik kullanabilirsiniz. Tamir yerleri macun ile iyice doldurun bu işlemi 1-2 tekrar yapın ve kurumaya bırakın. Özellikle kapı kenarlarına mastik çekin bu kısımlar çok esnediği için macun bu kısımlarda durmaz dökülür. Mastiği çektikten sonra kurumadan üzerinden süngerle geçerek fazlalıkları alabilirsiniz.

 

Zımpara ve Astar aşaması: Tamir yerleri kuruduktan sonra yüzeye uygun kalınlıkta zımpara kullanarak kapıyı zımparalayın. Daha sonra fırça ve bezle kapının tozunu alın. Boya uygulamasının daha dayanıklı ve sağlıklı olması için Astar boya uygulaması yapın. Astar boyalar genellikle kullanıma hazırdır karıştırıp kullanabilirsiniz. Fakat kullanıma hazır değilse önce inceltin sonra fırça ve rulo ile uygulama yapın. Astar boyayı tek kat olarak uygulayın ve 24 saat kurumasını bekleyin.

 

Boyama aşaması: Öncelikle boyanızı inceltin bunun için ürünün üzerinde yazan inceltme oranlarına bakabilirsiniz. İnceltici ekledikten sonra boya homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırın. Boya uygulamaya önce fırça ile kestirme yaparak başlayın sonra rulo ile geniş alanları boyayın. Boya yaparken yüzeye fazla boya yüklememeye ve iyice tarama yapmaya özen gösterin. Boyayı kapıya yayarak yedirin bu şekilde akıntı oluşmasını da önlemiş olursunuz. Boya rengine bağlı olarak uygulamayı 2-3 kat tekrarlayın.

 

Panel Kapı Nasıl Boyanır: Özet

  1. Ön hazırlık: Kapının yüzeyindeki aksesuarları sökün ve kapı kollarını çıkarın veya maskeleme bandı ile kapatın. Kapının çamlı bölümlerini de maskeleme bandı ile kapatıp koruyucu bir branda ile kaplın. Kapının yüzeyini iyice temizleyin.
  2. Tamir aşaması: Kapının yüzeyinde bulunan çeltik veya hasarlı yerleri onarın. Kapı macunu veya mastik kullanarak tamir edin ve kurumaya bırakın.
  3. Zımpara ve Astar aşaması: Kapıyı yüzeye uygun kalınlıkta zımparalayın ve fırça ve bezle tozu alın. Astar boya uygulaması yapın ve 24 saat kurumasını bekleyin.
  4. Boyama aşaması: Boyanızı inceltin ve doğru miktarda inceltici ekleyin. Boya homojen bir kıvamda olmasına dikkat edin. Kapıyı fırça veya rulo ile boyayın ve tek kat olarak uygulayın. Boya kuruduktan sonra ikinci katı uygulayın. Kapının boyama işlemi tamamlandıktan sonra maskeleme bandını ve kapı kollarını tekrar takın.

Cevap bırakın