Amerikan Kapı Nasıl Boyanır, En İyi Kapı Boyası Hangisi?

Amerikan Kapı Nasıl Boyanır, En İyi Kapı Boyası

Amerikan kapı nasıl boyanır zaman içinde kapı boyaları yıpranır ve yeni boyama ihtiyacı doğar. Ayrıca sentetik boyalı kapılar belirli bir süreden sonra sararmaya başlar.Yıpranmaya ve eskiyen kapıların boyasını yenileyerek ilk günkü görünümüne kavuşturabiliriz. Kapı boyama uygulaması çok zor görünse de aslında boyama ile biraz bilgisi olan herkes bu uygulamayı rahatlıkla yapabilir. Bu yazımızda panel kapı boyama ile ilgili faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri paylaşacağız.

Uygulamadan daha iyi sonuç  istiyorsanız kesinlikle kaliteli bir boya kullanmalısınız. Ayrıca rulo ve fırça gibi yardımcı aparatları da kaliteli olanlarını tercih etmelisiniz. Peki kaliteli bir boya nasıl seçilir öncelikle boya markası size güven vermeli ve piyasada kendini ispatlamış ve bilinir olmalı. Ayrıca ulaşılabilir olmalı. Yeşil Dekor olarak size önerebileceğimiz piyasadaki en iyi kapı boya markaları.

 

En İyi Amerikan Kapı Boya Markaları

 • Marshall Panel Kapı Boyası
 • Dyo Massiveline Panel Kapı Boyası
 • Polisan X1 Panel Kapı Boyası
 • Filli Boya Panel Kapı Boyası

Yukarıda saydığımız tüm ürünler su bazlı sağlıklı boyalardır. Bu ürünlerin dışında sentetik saten boyada kullanabilirsiniz tercih sizindir. Sentetik boya olarak ta önerimiz Marshall Pastel boyadır. Boya markasına ve ürünün türüne karar verdikten sonra uygulamada ihtiyacınız olacak malzemeler için bir liste hazırlamalısınız. Standart olarak hazırladığımız listeden ihtiyacınız olan malzemeleri not alabilirsiniz.

 • Kapı Boyası
 • Parmak Rulo
 • Kestirme Fırçası
 • Maskeleme Bandı
 • Naylon Yer Örtüsü
 • Zımpara
 • Macun
 • Tornavida
 • Temizlik Bezi
 • Ispatula ve Boyacı Küreği

Ayrıca iş güvenliği için İş Gözlüğü – İş Eldiveni  ve kullanmadığınız bir giysi kullanmalısınız.

 

Amerikan Kapı Boyamaya Ön Hazırlık

Panel Kapı Nasıl Boyanır Malzemeleri tedarik ettikten sonra işe ön hazırlık yaparak başlamalısınız. Bunun için kapıların kollarını sökerek işe başlayabilirsiniz. Daha sonra yerleri naylon branda ile kapatıp kapıların boyanmasını istemediğiniz bölümlerini maskeleme bandı ile korumaya almalısınız. Bu işlemleri tamamladıktan sonra tüm kapıları zımpara yapmalısınız. Daha sonra tüm yüzeyin tozunu almalısınız.

Ahşap macunu ile kapıların hasarlı yerlerini tamir etmelisiniz. Bu uygulama için hazır macun kullanabilirsiniz. Kapıların kırık dökük bölümlerini ıspatula yardım ile macunla onarmalısınız. Tamir uygulaması bittikten sonra kuruma sürecini bekledikten sonra zımpara ile yüzeydeki pürüzleri gidermelisiniz. Daha sonra tüm kapı yüzeylerinin tozunu iyice almalısınız. Tamir ve zımpara yapıp tozunu aldıktan sonra artık boya uygulamasına başlayabilirsiniz.

 

Amerikan Kapı Nasıl Boyanır

Aldığınız boya kullanıma hazır olarak üretilmişse sadece karıştırıp kullanabilirsiniz. Ama kullanıma hazır bir ürün değilse eğer inceltici girerek boyanızı uygulamaya hazırlamalısınız. Boyayı ayarlamak için ürünün ambalajı üzerinde yazan hazırlama talimatlarını uygulayarak tamamlayabilirsiniz.

Boyayı uygulamaya hazırladıktan sonra ilk olarak kapının arka bölümünü boyamaya başlamalısınız. Boyama işlemine önce rulonun ulaşamadığı bölümleri fırça ile boya uyguladıktan sonra geniş alanları ise parmak rulo ile boya uygulayabilirsiniz. Uygulamadan daha güzel sonuçlar almak istiyorsanız 2 kat boya uygulamalısınız. Ayrıca katlar arası kuruma sürecini bekleyerek ve uygulama sıralamasına uyarak yapmalısınız. Kapı yüzeyinde dalgalanma ve pürüz olmaması için boyayı eşit oranda yüzeye yaymalısınız ve atlama yapmamaya özen göstermelisiniz.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!