Mobilya Nasıl Boyanır Evde Mobilya Boyama Teknikleri

Mobilya Nasıl Boyanır Evde Mobilya Boyama Teknikleri

Mobilya nasıl boyanır bu makalemizde Evde Mobilya Boyama Teknikleri hakkında size faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri paylaşacağız. Mobilya yenileme ve boyama hakkında aradığınız ne varsa fazlası ile bu yazımızda bulabilirsiniz. Yıpranmış eski mobilyalarından sıkılan ya da yeni almış olduğu mobilyaların görüntüsünden artık hoşlanmayan birçok kişi genellikle çözümü eski eşyalardan kurtulup ve yenisini almakta buluyor.

Fakat bu durum maddi açıdan insanları zorlayabilir. Günümüz şartlarına bakacak olursak evdeki yıpranmış eski eşyalardan kurtulmanın tek yöntemi yenisini almak değildir. Hatta çok pratik ve çok daha keyifli basit birkaç yöntem ve daha düşük maliyet ile eski mobilyaların yenilenmesi mümkündür. Bu yenilenme süreci için yapılması gerekenlerin başında mobilyaların boyanması gelir. Yıpranmış ve eskimiş mobilyalar günümüz renk trendleri ile beğenilen modern bir renk tonu ile boyanarak ortaya bambaşka yepyeni bir mobilya görüntüsü kazandırılabilinir. Bunun için birkaç pratik basit işlem vardır. Bu işlemler şu şekildedir işlemleri sırası ile takip ederek sizde mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz.

 

Mobilya Nasıl Boyanır Ürünü Boyamaya Hazırlamak

Öncelikle uygulamada kullanılacak olan gerekli malzemeler ve boyanacak renk tonu seçilmelidir. Malzeme listesi altda bulabilirsiniz.

  • Mobilya Boya
  • Astar Boya
  • Boya Fırçası
  • Parmak Rulo
  • Zımpara
  • Koruma Brandası + Maskeleme Bandı + Maket Bıçağı

Bu listedeki malzemelerin temin edilmesi gerekiyor. İlk olarak mobilyaya hiçbir işlem yapılmadan ilk önce mobilyanın tozunun alınması ve temizliğinin sağlanması gerekiyor. Boyama işlemi ev gibi kapalı bir mekanda yapılacaksa zeminin kirlenmemesi için yerlere mavi kalın naylon branda serilmesi ve uçlarının da maskeleme bandı ile yapıştırılması gerekiyor.

 

Zemini örttükten sonra mobilya zımparalama işlemine geçilmelidir. Mobilya yüzeyini zımparalamanın önemi yapılan boyanın yüzeye daha iyi tutunmasını sağlamak ve boyanın kalıcılığını artırmak içindir. Eğer boyanacak mobilyanın yüzeyi parlak ve cilalı ise boya yapıldıktan bir süre sonra sürülen boya dökülmeye başlayabilir. Onun için zımpara ile mobilya yüzeyi hafif pürüzlü bir hale getirilmiş olur ve sürülen boya yüzeye daha iyi tutunması sağlanır. Zımpara uygulanacak mobilya daha önce herhangi bir işlemden geçirilmemeş ise önce zımpara yapılmalıdır. Eğer boyanacak mobilya daha önceden boya yapılmış ve cilalanmış ise bu sefer daha kalın kumlu zımpara kağıdı kullanılmalıdır. Bu uygulama bir öncekine göre daha zahmetli olabilir. Fakat yine de yapılması gereken bir işlemdir.

 

Mobilya Nasıl Boyanır Boyama İşlemi Öncesi Astar

Mobilyayı zımparaladıktan sonra kuruyucu astar boya ile mobilyanın astarlanması gerekiyor. Koruyucu astar boya ile boyamak her zaman şart değildir. Ama son kat boyanın renginin tam tutması ve kusursuz bir görüntü elde etmek için astar boyaların kullanımı oldukça önemlidir. Bir diğer nokta ise koruyucu astar boya uygulandıktan sonra mobilyanın tekrar ince zımpara ile zımparalanması gereklidir.

 

Mobilya Nasıl Boyanır Boyama Aşaması

Tüm ön işlemleri tamamladıktan sonra yani.

  • Temizlik
  • Zımpara
  • Koruyucu Astar

Bu işlemlerden sonra sıra geldi son kat boyama işlemine başlamaya. Bu aşamada istenilen türde boya kullanılabilinir. Tiner Bazlı Yağlı Boya veya daha sağlıklı olan Su Bazlı Boya tamamen tercih dahilindedir. Boyama uygulamasında ihtiyaç duyulacak önemli malzemeler parmak rulo ve kestirme fırçadır. Bu iki malzemenin de kullanımı önemlidir. Boyama uygulaması için fırça ile boyayı yüzeye uygulayıp parmak rulo ile boyayı dağıtmak oluşan fırça izinin kalmaması açısından önerilen bir yöntemdir. Bu şekilde uygulama tekniği kullanarak mobilyaya istenilen renk uygulanılabilinir. Boyama işlemleri bittikten sonra boyayı kurutma işlemine giçilir ve mobilya boyama işlemi bitmiş olur.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!