Rutubetli Duvar Nasıl Boyanır Kalıcı Rutubet Çözümleri

Rutubetli Duvar Nasıl Boyanır Kalıcı Rutubet Çözümleri

Rutubetli duvar nasıl boyanır rutubetli ve küflü duvar yüzeylerini boyamadan önce bazı işlemler yapılmalıdır. Rutubet nedir Su buharının neme dönüşmesi sonucu rutubet ve küf oluşur. Başta insan sağlığı olmak üzere evdeki mobilyalardan kıyafetlere kadar oluştuğu mekandaki hemen hemen her şeye zarar verir.

rutubetli-duvar-nasil-boyanir

rutubetli-duvar-nasil-boyanir

 

Rutubet Nasıl Oluşur

Rutubet su buharının yoğun olduğu her ortamda oluşabilir. Çamaşırları yıkarken, yemek yaparken, duş alırken ve terlerken oluşabilir. Ama rutubetin oluşmasının en önemli sebebi ise iyi bir şekilde yalıtım yapılmamış olmasıdır. İzolasyonu iyi yapılmamış evlerde yağan yağmur ve de doğa olaylarından etkilenen evin duvarları yağmur suyunu içine çeker ve evin içerisindeki ısıdan etkilenir su buharı ve rutubete dönüşür.  

Başka bir nedeni ısıtma kaynaklığına bağlı olarak evin ısıtmasından dolayı oluşabilecek farklılıklarda bazen rutubet oluşumuna sebep olur. Bu gibi durumlarda özellikle pencere izolasyonuna da çok dikkat etmek gerekmektedir. Yalıtımı iyi yapılmayan pencereler ile duvar arasında da rutubet oluşabilir. Pencerede buhar meydana gelir ve duvarlarda küf oluşur.

Bu sebeple PVC izolasyonu yani silikon ve çekomastik ile evin tüm pencere etraflarına çok iyi bir şekilde silikon veya çekomastik çekilmelidir. Fakat kusursuz bir şekilde yapılan camlarda da bazen nemin dışarı atılamamasından dolayı rutubet ve beraberinde de küf oluşabilir. Bu gibi durumlarda evin camları sık sık açılmalı ve evin içerisi havalandırılmalıdır. Terleme yapan camlar var ise kalın perde kullanılmamalıdır. Bu gibi pencereler mümkün olduğu kadar açık tutulmalıdır.

 

 

Rutubete En İyi Çözüm

Evinizde eğer rutubet ve küf gibi problemleri varsa bu durumda yapılabilecek en ideal işlem dış cephe yalıtımıdır. Evin tüm duvarları dışarıdan soğuk hava ve suyu geçirmeyecek bir şekilde izolasyon yapılmalıdır. Eğer kesin bir çözüm olmasını istiyorsanız evinizin dış tarafından yalıtım yapmanızı öneririz. İç taraftan yapılan yalıtımlar lokal olarak işe yarar evin bütününü korumaz.

Eğer bir apartman da oturuyorsanız sadece kendi daireniz değil tüm binayı izolasyon yaptırmanız gerekmektedir. Dubleks ve çatı katı dairelerde rutubet sadece duvardan kaynaklı değil belki de çatıda olan bir izolasyon probleminden dolayı olabilir. Bu nedenden dolayı çatınızı da bir gözden geçirmelisiniz ve yalıtım eksikliği varsa gidermelisiniz.

Dairenin izolasyonu için çatının iyi bir şekilde yalıtım yapılması da büyük etken olacaktır. Yağmur sularının çatıda birikmemesi ve toprağa aktarılması gerekir. Eğer sorun evin zemininde ise bu problemleri çözmek için evin zemininde bir yalıtım yapılması gerekmektedir. Evin zeminini izole ederek rutubet ve küf problemleri çözümlene bilinir.

 

 

Evde Rutubet Olduğu Nasıl Anlaşılır

Rutubet kokusu çürümüş meyve ya da küf gibi kokar. Çok aşırı derecede insanı rahatsız edici bir kokusu vardır anlamak oldukça kolaydır. Özellikle gardırop içerisinde bu kokular daha fena hissedilir. Ayrıca gözle görülür derecede duvarlarda ve pencere etrafında küfler oluşur. Bu saydığımız nedenler rutubetin su buharının sebebidir. Yağmur yağdığında damla şeklinde camları altından su duvardan gelebilir. Yeni bir semte ev eve taşınacaksanız o çevrede ve binanızda oturan komşulara sorarak o binada rutubet olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Rutubet sorunları yazları kendini belli etmeyen ve badana boya uygulamasında kolayca üstü kapatılan bir sorundur. Rutubet özellikle yalıtımı olmaya ve eski evlerde daha fazla görülmektedir. Binanızda izolasyon olup olmadığını ev sahibine veya var ise bina yöneticisine sorarak binanızda yalıtım olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Genellikle dairelerin kuzey cephelerinde rutubet daha fazla görülmektedir. Bu nedenle ev tutarken veya satın alırken evin hangi cepheye baktığını sormalısınız.

 

 

Dış Cepheye Bir Çözüm Yapılamıyor ise Nasıl Bir Önlem Alınmalı

Eğer bina sakinleri ile anlaşmazlık yüzünden dış cepheye bir müdahale yapılamıyor ise içten yapılan çözümler geçici çözümlerdir. Lokal olarak yapılan izolasyonlar evin bütününü koruyamadığı için rutubeti tamamıyla engellemez. Sadece rutubetin vereceği etkiyi zararı azaltabilir.

  • Evinizi sık sık havalandırın ve pencerelerinizi mümkün olduğu kadar açık tutmaya çalışın.
  • İç cephe yalıtım ürünleri kullanılarak evin duvarları izole edile bilinir bu uygulama için profesyonel bir destek alınmalıdır.
  • Nem giderici cihazlar kullanılarak evin içindeki nem alınması sağlanabilir.
  • Antibakteriyel boya küf ve mantara karşı çok etkili olan Antibakteriyel boya evinizin duvarlarında kullanabilirsiniz.
  • Evin içinde çamaşırları kurutmak ve çok bitki bulundurmak da rutubete neden olur.

 

 

Rutubet Nasıl Önlenir

Rutubeti azda olsa önleyecek bazı birkaç ufak tüyo bulunmaktadır. Bu yöntemleri düzenli olarak yapıldığı zaman rutubet yaşam alanlarınızdaki etkisi azalacaktır. Rutubetli bir odanın sürekli olarak hava alması sağlanmalıdır. Duvar yüzeyindeki Küf ve mantarı yok etmek için çamaşır suyu ile duvar temizlenmelidir. Çamaşır suyu ile duvarlar temizledikten sonra evi iyice havalandırın ve bu sürede evde kalmayın.

Kalorifer peteklerinin önüne herhangi bir eşya koymayın. Büyük dolaplarınızı iç duvarların önüne koyun. Dolaplarınızı düzenli olarak kapaklarını açık bırakın ve pencereleri de açarak havalanmasını sağlayın.

 

 

Rutubetli Duvar Nasıl Boyanır

Öncelikle rutubetin kaynağı bulunmalı ve yok edilmelidir. Aksi halde yapacağınız boya badana uygulaması hiçbir işe yaramayacaktır. Rutubetle ilgili sorunlar giderildikten sonra artık gönül rahatlığı ile evinizi boyayabilirsiniz. Yine de size önerimiz Antibakteriyel boyaları tercih etmenizdir. Bu boyalar duvar ve tavanda küf ve mantar oluşmasını engelleyecektir.

Evinizin duvarlarını izolasyonunu yaptıktan sonra ve duvardaki pürüzleri giderdikten sonra boya işlemlerine başlayabilirsiniz. Öncelikle boya inceltilmelidir bunun için boya nasıl inceltilir yazımızı okuyabilirsiniz. Daha sora önce boya fırçası ile duvar köşelerine boya uygulayarak işe başlamalısınız.

Sonra rulo ile diğer bölümlere boya sürebilirsiniz. Boyama işlemi 2 kat olarak yapılmalıdır ve katlar arası kuruma süresi beklenmeli sonra 2 kat boya atılmalıdır. Renge ve boyanın kalitesine bağlı olarak eğer boya ikinci katta kapatmadıysa üçüncü hatta dördüncü kat boyada uygulana bilinir. Boya uygulamasından iyi sonuç almak istiyorsanız kesinlikle kaliteli bir boya markası ile çalışmalısınız ve bir profesyonelden destek almalısınız.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!