Kireç Boya Nasıl Yapılır

Kireç Boya Nasıl Yapılır: Adım Adım Talimatlar ve Öneriler

Kireç boya nasıl yapılır, doğal malzemelerden yapılmış bir boyadır ve evde kolayca yapılabilir. Aşağıda, kireç boya nasıl yapılacağına dair adım adım bir reçete verilmiştir:

Kireci bir kaba alın ve üzerine su ekleyin. Kireci suda iyice çözdükten sonra, kireç suyunu bir tencereye alın ve ocağın üzerine koyun. Kireç suyunu yavaş yavaş ısıtın ve koyulaştıkça sürekli karıştırın.

Kireç suyunu koyulaştırdıktan sonra, suyun üzerine birkaç damla renk verici ekleyin. Örneğin, kireç boya için yeşil renk vermek isterseniz, çok hafif bir miktar düşük yoğunluklu klorofil ekleyebilirsiniz. Diğer renkler için de benzer şekilde diğer doğal renk vericileri kullanabilirsiniz.

Kireç Boya Nasıl Yapılır

Kireç suyunu karıştırdıktan sonra, bir badana fırçası veya İzmir fırça alın ve bunu kireç suyunun üzerine batırın. Kireç suyunun emdirin fırçayı duvar üzerine çok hafif bir şekilde bastırarak uygulayın, Fırçanın damlatmaması için fırçaya kireci yükledikten sonra hafif silkerek fazlalığı geri bırakın. Duvar ve ya tavan yüzeyin de fırça izlerinin olmaması için boyama mesafesini kısa tutun. Kireç yapılacak alanı tek seferde tamamlayın. Eğer parça parça boyarsanız fırça izleri oluşacaktır.

Kireç boyanın uygulandığı yer kuruduktan sonra kireç boyanın kuruduğunu gördüğünüz yere ikinci bir kat uygulayın. Bu işlemi tekrar ederek, istediğiniz kalınlıkta kireç boya uygulayabilirsiniz.

Kireç boya tamamen kuruduktan sonra, yüzeyi ıslatıp, kireci açıklatmak için yüzeyi yumuşatın. Yüzeyi yumuşattıktan sonra, fırçayla yüzeyi yumuşatmaya devam edin. Bu işlemi yaptıktan sonra, yüzeyi kurulayın ve kireç boyanın tamamen kuruduğunu gördüğünüz yere kaplamayı tamamlayın.

 

Toz Kireç Nasıl Hazırlanır

Toz kireç, suda çözülür ve çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Toz kireci hazırlamak için aşağıdaki adım adım reçete takip edilebilir:

Kireci bir kaba alın ve üzerine su ekleyin. Kirecin suda çözülmesi için, kireci suda iyice çözdükten sonra, kireç suyunu bir tencereye alın ve ocağın üzerine koyun. Kireç suyunu yavaş yavaş ısıtın ve koyulaştıkça sürekli karıştırın.

Kirecin Faydaları

Çok dayanıklıdır, Kolay sürülür, çabuk kurur, Yüksek UV direncine sahiptir, Doğru uygulandığında ufalanma veya soyulma yapmaz, Gözenekli tuğla ve diğer duvar yüzeylerde güvenle kullanılabilir, Yüksek PH kalitesi nedeniyle, kireç suyu, yaratıkları caydıracak doğal bir mantar ilacıdır.

Cevap bırakın