Ev Temizliği Nasıl Yapılır Badana Sonrası

Ev Temizliği Nasıl Yapılır  Badana Sonrası

 Ev Temizliği Nasıl Yapılır Yaz geldi havaların da iyice ısınmasıyla birlikte evlerde tadilat bakım onarım işleri de yavaş yavaş yapılmaya başlandı. Duvar yüzeyindeki boyadan da kışın etkilerini silmek ve yaza yenilenerek girmek için de yapılan evlerde tadilat işinin başında geliyor. 

Ev Temizliği Nasıl Yapılır Boya badana uygulamaları sırasında ister istemez badana lekeleri oluşabilmekte ve evlere uzun bir süre boya badana kokusu sinmektedir. Boya badana uygulaması sonrasında temizlik işlemlerini kolaylaştırabilmek ve boya badana kokusundan kolayca kurtulabilmek için. Boya badana sonrası temizlik işlemlerini mümkün olduğunca çok hızlı ve çabuk yapılmalıdır. Ve evi çok iyi havalandırmalısınız.

 

Boya Badana Yapmanın Püf Noktaları

 Ev Temizliği Nasıl Yapılır Boya badana yapılacak alanın içindeki eşyaları ortadan kaldırın. Büyük eşyaları kapıdan sığmakta zorlanacak olan eşyaları odanın orta bölümüne toplayın. Bir kovada veya kapta ılık sabunlu su hazırlayın. Bu hazırladığınız suyla tüm duvar yüzeyini iyice silin. Duvar yüzeyine suyu çok fazla yedirmeyin. Bu uygulamayı yaptığınızda böylece duvarlardaki toz ve kirden temizlenmiş olur.

Duvar yüzeyindeki çatlakları, kabarmaları ve şişmeleri ıspatula yardımı ile iyice kazıyın. Çatlakları alçı ve macun ile doldurun. Tamir yerleri Kuruduktan sonra zımparaya yapın ve daha sonra astar uygulayın ve boyamaya başlayın. Ev Temizliği Nasıl Yapılır Boya badana uygulaması esnasında boya sıçramasını istemediğiniz alanları koruma bandı ve naylon branda ile kaplayın.

Bu malzemeleri nalburdan temin edebilirsiniz. Boya badana yapmaya yukarıdan başlayın ve boyayı yukarıdan aşağıya doğru uygulayın.  Bu şekilde akan boya damlaları aşağıdaki kısımlara zararı dokunmamış olur. Kestirme yaparken Fırçaya çok fazla boya almayın. Azar azar boya uygulayarak iki kat boya uygulamak daha iyi bir yüzey görüntüsü oluşturur.

 

Boya uygulaması sonrasında yapılması gerekenler

 Ev Temizliği Nasıl Yapılır Boya uygulaması bittikten sonra fırçalarınızı ve rulolarınızın temizleyin ve bakımını yapın. Plastik boyaları ve su bazlı silikonlu boyaları ılık suyla yıkayarak rulo ve fırçanızdan kolayca temizleyebilirsiniz. Yağlı boyayı ise türüne uygun olan bir tiner kullanarak temizleyebilirsiniz. 

Ev Temizliği Nasıl Yapılır Yağlı boyaları çıkarmak için türüne uygun tiner kullanmanız gerekmektedir. Su bazlı silikonlu boyaları rulodan temizlemek için ılık suyun içine biraz deterjan ekleyebilirsiniz. Tiner ile iş yaparken mutlaka plastik eldiven ve maske kullanın. Rulo ve fırçalarınızı temizledikten sonra tineri metal bir kovaya döküp uygun şekilde saklayın. Cildinizdeki boyaları temizlemek için kesinlikle  tiner kullanmayın.

 

Ev Temizliği Nasıl Yapılır

 Boya badana uygulaması sonrasında boya lekelerini ılık terebentin ile silebilirsiniz. Bu uygulamayı yapmak için terebentin şişesini bir süre ılık suda bekletin. Ve daha sonra lekenin bulunduğu yere birkaç damla dökün. Daha sonra temiz bir bez kullanarak bu alanı silin. Boya badana lekelerini tinerle de temizleyebilirsiniz. Fakat tiner çok ağır bir koku yaymaktadır. Bu durumu göz önünde bulundurun.

 

Boya kokusu nasıl giderilir

Boya badana kokusunu engellemek için, iki büyük baş soğanı soyun. Soyulan soğanları bölerek ve su dolu bir kabın içerisine doldurun. Hazırladığınız içerisinde su ve soğanın bulunduğu kabı, boya badana kokusunun çok hakim olduğu odaya bırakın ve bir süre bekletin. Bu karışım sayesinde bir süre sonra adanın içerisindeki boya badana kokusunun yok olduğunu göreceksiniz.

 

Boya fırçası nasıl temizlenir

 Boya badana uygulaması sonra boya fırçası sertleşerek, boya yapılamaz hale gelir. Bu durumu engellemek için bir kap içerisine kaynamış su koyup, üzerine sirke ekleyin.   Karışımı hazırladıktan sonra boya fırçalarını da bu karışımın içerisine koyarak bir süre bekletin.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!