Evde Boya Badana Nasıl Yapılır

Evde Boya Badana Nasıl Yapılır

Evde boya badana nasıl yapılır. Günümüzde boya sektörünün de gelişmesi ile artık herkes kendi evini boyamaya başladı. Bu uygulamayı ilk defa yapanlar tabii ki acemilik çekebilirler. Bu yazımızda size boya badana hakkında bilmeniz gerekenleri anlatmaya çalışacağız. Öncelikle evinizi veya sadece bir odanızı boyamaya karar verdikten sonra nasıl bir yol izlemelisiniz.

Adım adım ilerlemeye başlayalım. Renk tonu seçiminden önce İlk yapmanız gereken kesinlikle marka  tercihi olmalıdır. Uygulamadan daha iyi ve kaliteli sonuç almak istiyorsanız mutlaka boya markası tercihinizi  iyi yapmalısınız. Aksi halde istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Doğru Marka ve Ürün Seçimi Nasıl Yapılır

Boya markası seçerken firmanı bilindik ve piyasada kendini ispatlamış olmasına dikkat etmelisiniz. Ürün seçiminde ise boyanacak yüzeye uygun bir boya seçmeye dikkat etmelisiniz. Yüzeye uygun üründen kastımız. Örneğin duvarınız daha önce saten boya ile boyanmışsa dönüşüm astarı kullanmadan silikonlu veya plastik boya bu duvarlara kullanamazsınız.

Eğer silinebilir bir boya istiyorsanız ona göre bir tercihte bulunmalısınız. Fakat silinmesin ama nefes alan bir ürün istiyorsanız mat ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca Antibakteriyel boyaları da tercih ederek duvarlarınızda bakteri oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Renk Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Marka ve ürün seçiminden sonra sıra geldi renk seçimine. Renge karar verirken evinizim mobilya ve perdelerinin rengini göz önünde bulundurarak uyumlu renkler seçmeye özen göstermelisiniz. Renk tercihinde mekanın büyüklüğü de çok önemlidir. Büyük salonlarda koyu renk tercih edile bilinir.

Fakat küçük ve çok az ışık alan odalarda çok açık renkleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Eviniz az ışık alıyorsa açık canlı renkler kullanabilirsiniz. Renk tercihi çok önemlidir evinizin tüm atmosferini değiştirir. Eşyalarınızla seçeceğiniz rengin uyumlu olmasına özen gösterin. Ayrıca renk seçimi yaparken bir uzman görüşü de mutlaka almalısınız.

Evde Boya Badana Nasıl Yapılır

Malzemeleri tedarik ettikten sonra sıra geldi mekanı boya yapmaya uygun hale getirmeye. Bu işlem için öncelikle eşyaları size engel olmayacak bir şekilde orta bölüme toplamalısınız. Ardından üzerlerine boya dökülmemesi için koruyucu naylon branda ile açık kalmayacak bir şekilde kapatmalısınız.

Yerleri de aynı şekilde kalın mavi branda ile kaplayıp. Boyanın bulaşmasını istemediğiniz bölümleri maskeleme bandı ile kapatmalısınız. Daha sonra tavan ve duvardaki tamir yerlerini onarmalısınız. Bunun için tamirlerin derinliklerine göre sıva alçısı veya saten alçı kullanabilirsiniz. Tamir yaptığınız bölümler kuruduktan sonra zımpara yapıp astar uygulamalısınız.

 

Evde Boya Badana Nasıl Yapılır

Tamir zımpara ve astar işlemleri bittikten sonra artık boya uygulamasına başlayabilirsiniz. Boyanızı boyama yapacağınız alana yetecek kadarını boş ve temiz bir kovaya dökün ve içine inceltici ilave edin ve homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırın. Boya inceltirken kovanın üzerinde yazan inceltme oranını okumayı unutmayın.

Hazırlama işlemi bittikten sonra ilk olarak kestirme yaparak işe başlayın. Sonra rulo ile geniş alanları boyayın. Birinci kat boyama uygulaması bittikten sonra ikinci kat için katlar arası kuruma sürecini bekleyin. Sonra ikinci kat boyama uygulamasını da aynı şekilde yapın. Eğer boyanız kapatmadıysa ikinci kat kuruduktan son bir kat daha sürün. Kuyu bir rengin üzerine açık bir renk uygulayacaksanız. Önceden bir kat dönüşüm astarı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Cevap Yok

Cevap bırakın