Damlatmadan Boya Nasıl Yapılır, Pratik Ev Boyama

Damlatmadan Boya Nasıl Yapılır   Pratik Ev Boyama

Damlatmadan boya nasıl yapılır boya badana işlerinde en önemli konulardan bir de badana boya uygulaması yapılırken. Rulo ve boya fırçasında boya damlatma’dan uygulama yapmaktır. Bu yazımız da damlatma’dan boya nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir. Boyanın damlamaması için hangi teknikleri kullanmalıyız bu soruların ve daha fazlasının cevabını bu yazımız da fazlası ile bulabilirsiniz.

Sizde damlatma’dan evinizi ya da ofisinizi boyamak istiyorsanız bu makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Boya badana ustasından damlatmadan boya yapma teknikleri. Evinizi veya sadece bir odanızı örneğin evinizin salonunu boyamaya karar verdiniz. Ama boya badana hakkında fazla bir bilginiz yok ve işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz.

 

Damlatmadan Boya Nasıl Yapılır

Damlatmadan boya nasıl yapılır Bu yazımızda size rehberlik edecek boya badana hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Şimdi adım adım boya badana işlerine nereden başlanır ve aşama aşama tüm detaylarını öğrenme zamanı. Evinizi boyamaya karar verdikten sonra ilk önce yapmanız gereken boya türüne karar vermek olmalıdır. Örneğin duvarlarınıza Plastik Boya mı, Silikonlu Boya mı, yoksa Saten Boya mı kullanmak istiyorsunuz.

Boya türüne karar verdikten sonra boya markası tercihi yapmalısınız. Boya markası seçerken kaliteli ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak bilindik ve kaliteli markaları tercih etmelisiniz. Marka tercihi de yaptıktan sonra en önemli konuya yani renk tonuna karar vermelisiniz. Renk seçimi yaparken perdelerin ve evinizin eşyalarına uyum sağlayacak uyumlu renk tonları arasından seçmelisiniz. Renk seçimine de karar verdikten sonra bir malzeme listesi hazırlamalısınız ve malzemeleri tedarik ederek işe başlamalısınız.

 

Pratik Ev Boyama

Damlatmadan boya nasıl yapılır tekniklerin de şimdiki aşama mekanı uygulamaya uygun hale getirmelisiniz. Bu adımları şu şekilde atmalısınız öncelikle odadaki eşyaları orta bölüme toplayıp üzerlerini ince naylon branda ile kapatıp uçlarını ise maskeleme bandıyla yapıştırmalısınız. Daha sonra zeminin de kirlenmemesi ve boya değmemesi için kalın mavi branda ile tüm yerleri kaplayıp. Daha sonra ise uçlarını süpürgeliklerle maskeleme bandıyla yapıştırmalısınız.

Toplama ve kaplama işlemleri bittikten sonra duvar ve tavanlardaki hasarlı kabarmış çatlamış ve eski çivi deliklerini. Spatula yardımı ile kazıyıp tozunu aldıktan sonra alçı ile bu yerleri doldurmalısınız. Çukurların tam ve düz yüzeyle eşit dolması için 2-3 kat uygulamalısınız. Alçı tamir yerleri kuruduktan sonra uygun zımpara ile zımpara yaptıktan ve tozunu aldıktan sonra alçı astarı uygulamalısınız. Daha sonra 2 kat son kat boyası uygulamalısınız. Altta Evde Damlatmadan Badana Nasıl Yapılır ve Damlatmadan Boya Yapma Yöntemi hakkında bilgileri ve teknikleri bulabilirsiniz.

Boya badana ustasından Damlatmadan boya nasıl yapılır öncelikle boyanın rulo ve fırçadan damlamamasını istiyorsanız boyayı doğru oranda incetmelisiniz. Bu işlemi boya kovasının üzerinde yazan inceltme oranlarını okuyarak ve uygulayarak yapabilirsiniz. Boyanın fırçadan damlamaması için boyayı fırçaya yükledikten sonra fırçayı kabın içine doğru kabın kenarından çekerek fazla boyayı kaba geri dökmelisiniz. Rulo için ise boyayı ruloya yükledikten sonra ruloyu kovanın içine doğru hafifçe silkeleyerek fazla boyayı kovaya geri bırakmalısınız.

Tavan boyaması yaparken rulonun mesafesini kısa tutmalısınız örneğin 1 m2 ileri ve geri yaparak boyama yapmalısınız. Duvar boyarken ise ruloyu yukarıdan aşağıya doğru başlatarak boyama yapmalısınız. Rulonun boya damlatmaması için rulonun kenarında biriken boyayı sık sık temizlemelisiniz. İlk başlarda rulo ve fırça kullanmak çok zor gelebilir fakat pratik yaptıkça konuya hakim olacaksınız. Size tavsiyem sabırlı olmalısınız ve ilk başlarda küçük yerlerde biraz pratik yaptıktan sonra büyük alanlara geçmelisiniz. Şimdiden kolay gelsin bu yazımızda size Damlatmadan boya nasıl yapılır anlatmaya çalıştık umarız size faydalı bir içerik olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!