Tırtıklı Duvar Nasıl Boyanır

Tırtıklı Duvar Nasıl Boyanır

Tırtıklı duvar nasıl boyanır işin uzmanından öğrenin. Fasarit veya Mineral sıvalı yüzeyleri dişli oldukları için boyaması biraz zordur. Fakat işin tekniğini bilenler için bu uygulama kolaylaşır. Bildiğiniz gibi saten alçı yüzeyler daha düz ve pürüzsüzdür. Fakat tırtıklı yüzeyler daha pürüzlü ve dişlidir.

Tırtıklı duvarı boyamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 

Pürüzlü Duvar Boyama Teknikleri

Eğer kendiniz bu işlerle uğraşmak istemiyorsanız. Profesyonel bir badana ustasına yaptırabilirsiniz. Peki pürüzlü olan zeminlere hangi boyalar yapılabilir. Yağlı Boya, Plastik Boya, Silkonlu Boya, veya Grenli Boya uygulanabilinir. Önemli olan boyanacak yüzey dışarıda ise daha dayanıklı ve kaliteli boyalar kullanılmalıdır.

Size önerim eğer imkanınız varsa bir boya badana ekibine yaptırmanızdır. Ama böyle bir imkanınız yoksa bu uygulamayı kendinizde yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir malzeme listesi oluşturmalısınız. Ve boyanacak alanın metre karesini bilmelisiniz. Ayrıca malzeme almadan önce bir renk tonu belirlemelisiniz. Ayrıca renkten daha önemli alacağınız boyanın kalitesidir. Ürün alırken bilindik ve kaliteli markalar arasından tercih etmelisiniz. Boya sonrası yerlerin kirlenmesini istemiyorsanız mutlaka branda ve maskeleme bandı kullanın.

 

  • Duvar Boyası
  • Naylon Branda
  • Kağıt Maskeleme Bandı
  • İp Rulo
  • Kestirme Fırçası
  • Robot Fırça
  • Çıkmalı Sırık
  • Boş Kova

 

Boyama uygulamasına başlanmadan önce hazırlık yapılır. İlk olarak yapılması gerekenler. Alandaki fazla eşyaları başka bir yere alınmalıdır. Tüm zemin naylon branda ile kapatılmalıdır. Ve boya sızmalarına karşı maskeleme bandı ile gereken bölümler kapatılmalıdır. Boya badana nasıl yapılır dikkat edilecek husus nedir. Uygulamaya boyayı ayarlayarak başlanmalıdır. Daha sonra kestirme yapılmalıdır. Son olarak duvar rulo ile boyanmalıdır. Yüzeyin daha iyi kapaması için 2 kat uygulanmalıdır. Ve katlar arası kuruma süreleri beklenmelidir.

 

Duvarın üstüne astar boya uygulayın. Bu, duvarın daha düzgün bir yüzeye sahip olmasını ve daha sonra duvarın üstüne boya uygulamayı kolaylaştıracaktır. Duvarın üstünü boyayın. İstediğiniz renkte boya uygulayın ve duvarın üstünde birden fazla katman boya uygulayabilirsiniz. Ancak her katmanı kurumaya bıraktıktan sonra uygulamanız gerekir. Bitirme işlemini tamamlayın. Boya işleminin tamamlandıktan sonra, duvarın üstünde bir bitirme kaplaması uygulayabilirsiniz. Bu, duvarın daha dayanıklı olmasını ve daha düzgün bir görünüm kazanmasını sağlar.

 

Bu adımları izleyerek, tırtıklı duvarınızı düzgün bir şekilde boyayabilirsiniz. Ancak, eğer duvarınızın durumu çok kötü veya duvarınızın yapısı çok hassas ise, duvarınızı boyamak için profesyonel bir ekiple Çalışabilirsiniz.

Cevap bırakın