Evimi Kendim Nasıl Boyarım Pratik Boyama Teknikleri

Evimi Kendim Nasıl Boyarım Pratik Boyama Teknikleri

Evimi kendim nasıl boyarım, imkanınız varsa eğer profesyonel yardım alın böyle bir imkanınız yoksa eğer kendi imkanlarınızla da boya badana işlemini yapabilirsiniz. evini kendi boyayanlar için ihtiyaçları olacak malzemeler olacaktır bu malzemelerin tam listesini altta bulabilirsiniz. Bu malzeme listesi 100,m2 bir alan için hazırlanmıştır.

 • Tavanlar için 20,kg Tavan Boyası
 • Duvarlar için 15,lt Duvar Boyası
 • Yerler için 100,m2 Kalın Mavi Naylon Branda
 • Yerler için 5 adet Maskeleme Bandı
 • Tavan ve Duvarlar için 2 Adet Saten Rulo
 • Tavan ve Duvarlar için 2 Adet 3 Numara Kestirme Fırçası
 • Tamirler için bir miktar Saten Alçı

Bir adet büyük boş kova, bir adet küçük boş kova, bir adet maket bıçağı, bir adet merdiven, bir adet boya sırığı, ve temizlik bezi. Evimi Kendim Nasıl Boyarım

 

Evi Kendimiz Boyayabilir Miyiz

Evi kendimiz boyayabilir miyiz, Evet boyayabilirsiniz. İlk yapmanız gereken evdeki eşyaları orta bölüme toplayıp üstlerini ince naylon branda ile kapatmak olmalıdır. Sonra ise açıkta kalan zemini kalın mavi branda ile kapatıp uçlarını maskeleme bandı ile bantlamalısınız. Her şeyi koruma altına aldıktan sonra tavan ve duvarlardaki kabarık yerleri ıspatula yardımı ile kazıyıp.

Sonrasında ise toz fırçası la tüm yüzeyin tozunu iyice almalısınız. Sonra kazıdığınız bölgeleri alçı tamiri yapmalısınız. Alçı tamirlerini bitirdikten sonra kurumasını beklemelisiniz kuruduktan sonra uygun zımpara ile tamir yerlerini zımpara yapın bu işlemi yüzey pürüzsüz bir hale gelinceye kadar devam etmelisiniz. Zımpara işlemi bittikten sonra tüm yüzeyin tozunu almalısınız ve boya sürmeden önce mutlaka astar sürmelisiniz. Astar uygulaması bittikten sonra artık son kat boya uygulayabilirsiniz.

 

Boya Kıvamı Nasıl Ayarlanır

Boya kıvamı nasıl ayarlanır, Yağlı boyalar tiner ile ayarlanır, Su bazlı boyalar ise su ile ayarlanır. Tüm boyalar Yağlı boyalar Tiner ile %5-10 inceltilebilir. Su bazlı silikonlu boyalar ise su ile %10-15 inceltilir. Boyanın içine %10 uygun inceltici dökülür sonra bir tahta parçası yardımı ile boya homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra uygulanabilinir.

 

 

Evimi Kendim Nasıl Boyanır

Tavan nasıl boyanır, Tavanlar saten rulo ile boyanır, Hazırlanan boya ile tavan boyanmaya başlanılır. Bu işleme rulonun üzerine yeteri kadar boya alındıktan sonra rulo bir metre ileri ve geri götürülüp getirilerek yapılır. Bu uygulamayı yaparken atlama yapmadan ve boyayı eşit bir şekilde tavan yüzeyine yayarak yapılmalıdır. Tavan boya uygulaması 2 kat yapılmalıdır. Katlar arası en az 3-4 saat beklenmelidir. Tavan boyama uygulaması boyayın birbirine iyi geçmesi ve kapatması için ters yönlere doğru yapılmalıdır. Tavan boyama işlemi tamamlandıktan sonra ise duvar köşeleri kestirme yapılmalıdır.

 

Duvar Köşeleri Nasıl Boyanır

Duvar köşeleri nasıl boyanır, Duvar köşeleri, kapı kenarları, pvc kenarları, süpürgelik üstleri, ve rulonun giremediği ve sığamadığı tüm yerleri kestirme fırçası ile yapılır. Bir küçük kaba bir miktar boya alınır ve yüksek yerler merdivenin üzerinden alt bölgeler el yetişen yerler ise yerden kestirme yapılır. Kestirme işlemi tavan ile duvar boyasının birleştiği yerde yapılır ve bu sayede boyalar birbirine bulaşmamış olur.

Kestirme en iyi 3 numara fırça ile yapılır. Fırçanın üzerine bir miktar boya alınır ve ilk önce düz bir çizgi çekilir sonra fırça izlerini kayıp etmek için fırça yatay bir şekilde ileri ve geri götürülüp getirilir bu sayede fırça izleri kayıp olur ve boyamız eşit bir şekilde yüzeye yayılır ve daha çabuk kapatır. Kestirme işlemi 2 kat yapılır katlar arası 3-4 saat ara verilmelidir.

 

Evimi Kendim Nasıl Boyarım

Boya nasıl yapılır, boya rulo ve fırça ile yapılır. Buna alternatif olarak Boya Tabancası ile de yapılmaktadır. Boya ilk olarak Astar Boya sonra ise 2 kat son kat boyası uygulanır. Boya türüne göre boya uygulamaları değişmektedir.

 

Duvar Nasıl Boyanır Video

Duvar nasıl boyanır video sunu Yeşil Dekor Youtube kanalımızdan da video olarak da izleyebilirsiniz. Yeşil Dekor olarak bu makalemizde size kendi evinizi profesyonel yardım almadan nasıl boya uygulaması yapacağınızı anlatmaya çalıştık. Umarız size faydalı bir paylaşım olmuştur, Bize sormak istediğiniz soruları alttaki yorum kısmından da yazabilirsiniz.

 

 

4 Yorum

 1. Mehmet Aralık 2, 2018
 2. Burak Aralık 2, 2018
 3. Ercan Toka Aralık 2, 2018
 4. Ercan Toka Aralık 2, 2018

Cevap bırakın

error: Content is protected !!