Çelik Kapı Nasıl Boyanır Çelik Kapı Boyama Teknikleri

Çelik Kapı Nasıl Boyanır  Çelik Kapı Boyama Teknikleri

Çelik kapı nasıl boyanır Çelik giriş kapıları ahşap ve metal olmak üzere 2 kısımdan oluşurlar. Çelik kapıların yüzeyleri zamanla eskir ve yıpranır. Bir çelik kapıyı boyama işlemi ile daha çekici hale getirmek mümkündür. Boya uygulaması sayesinde aynı zamanda pas veya diğer hasarları önlemek için de yardımcı olabilir.

 

Bir Çelik kapıyı boyamak için ihtiyacınız olacak malzemeler şunlardır

  • 1 Adet Matkap veya tornavida
  • 1 Adet Maskeleme bandı
  • 1 Adet Zımpara
  • 1 Adet Parmak rulo
  • 1 Adet Kestirme fırçası
  • 1 Adet Boya püskürtme tabancasıdır
  • Ahşap kısmı için vernikli ahşap koruyucu
  • Metal kısımlar için ise selülozik boya kullanılır

 Çelik kapıyı boyamak için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz

Çelik kapı nasıl boyanır Çelik kapılar için özellikle akrilik boya seçin. Akrilik boya türleri yağ bazlı bir boya oldukları için güneş ışığına maruz kaldığında daha güçlü ve dayanıklıdır. Çelik kapının üzerindeki tüm donanımı kol, kilit, vb, çıkarın. Kapı üzerindeki topuzu ya da grev plakayı kaldırmak için tornavida veya matkap kullanın.

Kapı üzerindeki diğer aksesuarları hepsini sökün. Çelik kapı nasıl boyanır Çelik kapıyı çerçeve ve menteşesinden kapıyı kaldırın. Gevşetmek için matkap veya tornavida kullanın ve çerçevesinden vidaları çekin.  Çelik Kapıyı temizleyin. Çelik Kapıyı temizlemek için rahatça çalışabileceğiniz bir bölüme kaldırın.

Çelik Kapıyı temizlemek için ispirto ve bir temiz bez kullanın. Çelik kapıyı temizlerken Kuvvetli kimyasallardan uzak durun. Mutlaka kuru ve temiz bir bez ile kapının üzerinde ıslaklık kalmayacak şekilde iyice kurulamalısınız.

 

Çelik Kapının Ahşap kısmının boyanması

Çelik kapı nasıl boyanır Kapının yüzeyinde kabuklanma oluşmuş ise ince bir zımpara yaparak düzeltin. Kapıda onarılması gereken yerler varsa su veya sentetik bazlı ahşap macunu ile hasarlı olan kısımları onarıp, kuruduktan sonra ise zımparalamalısınız. 

Boyamaya başlamadan boyanın metal kısma bulaşmaması için maskeleme bandı ile metal kısımları kapatın. Çelik kapının ahşap kısımlarına Vernikli ahşap koruyucusunu en az iki kat sürün. İlk kat kuruduktan sonra ikinci katı uygulayın. Gerekirse ahşap yüzeyler için verniği ve boyayı sentetik tiner ile incelte bilirsiniz.

 

Çelik Kapı Nasıl Boyanır 

Çelik kapının eski yüzeyindeki boyada kabuklanma var ise uygun zımparayla düzeltin. Maskeleme bandı ile kapının ahşap kısmını metal kısmından ayırın. Metal kısmını boyamak için kullanılan akrilik boyanızı iki kat uygulayın. Boyanacak yüzey düz ise parmak rulo, köşeli ise 3 numara kestirme fırçayla boyaya bilirsiniz.

Çelik kapı nasıl boyanır Sprey boyalardan yararlanacaksanız pürüzsüz bir yüzey elde etmek için daha fazla deneyime ihtiyacınız olacaktır. Daha önceden Boya tabancasıyla deneyiminiz var ise kolay bir şekilde daha pürüzsüz ve daha sık bir yüzey elde edebilirsiniz. 

 

Boyamayı bitirdikten sonra

Çelik Kapının donanımlarını matkap veya Tornavida yardımı ile takın. Boyanmasını istemediğiniz yerlere taktığınız maskeleme bantlarını çıkarın. Çelik kapıyı Menteşelerin üzerine yerleştirin. Çelik kapınız Güneş ışığına maruz kalıyor ise açık renk bir boya tercih edin. Koyu renkler çabuk soldukları için  ve daha sık boyamak zorunda kalırsınız.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!