Boya Yapmanın Püf Noktaları

Boya Yapmanın Püf Noktaları

Boya yapmanın püf noktaları  Evlerimizi badana boya yapıp renklendirmek oldukça zahmetli ve zor bir iştir. Badana işleri uzmanlık isteyen bir iş olsa da. Aslında doğru teknikleri bilmek ve püf noktalarını dikkat edip öğrendikten sonra gayet güzel ve kaliteli boya uygulaması yapmak mümkün. Ev dekorasyonu deyince akla ilk gelen tertemiz ve renk renk boyanmış duvarlar oluyor.

 

Badana işlemlerine önce boyanın rengine karar vererek başlamalısınız. Daha sonra uygulamada kullanacağınız malzemeleri almalısınız. Ne kadar bir alanı boyayacağınızı ölçerseniz, metrekare olarak ihtiyacınız olacak malzeme miktarını satış danışmanı size söyleyecektir. Boya dışında diğer gerekli malzemeleri de örneğin rulo ve fırça gibi ve diğer yardımcı malzemeleri de tedarik etmelisiniz. Uygulama yapacağınız alandaki tüm eşyaları ortaya toplamalısınız. Eşyaları odanın orta bölüme topladıktan sonra üzerlerine boya sıçramaması için bir ince naylon örtüyle muhafaza edin.

 

Ön Hazırlık

Boya Yapmanın Püf Noktaları nelerdir badana işlemlerine başlamadan önce mekanı uygulama için elverişli bir hale getirmelisiniz. Tüm zemin yüzeyine koruma brandası kaplayarak yerleri koruyabilirsiniz. Ayrıca süpürgelikleri maskeleme bandıyla ile kapatabilirsiniz. Zemini naylon branda ve maskeleme bandı ile kapattıktan sonra odada sabit dolap varsa onuda kapatmalısınız. Daha sonra tavan ve duvar yüzeylerini gözden geçirmelisiniz. Eğer duvar ve tavan yüzeylerin de kabarmış hasarlı yerler varsa öncelikle onları onarmalısınız.

 

Spatula yardımı ile kabaran yerleri iyice kazıyın ve tozunu alın hafif nemlendirerek tozunu alırsanız dolgu malzemesi daha iyi tutunacaktır yüzeye. Alçı ile hasarlı yerleri doldurun iyice dolması için 2-3 defa tekrarlayın ve kurumasını bekleyin. Alçı yerleri kuruduktan sonra yüzeye uygun zımpara ile tüm duvarı zımpara yapın. Zımpara işlemini yüzey de daire şekli çizerek yapın ve tüm yüzeyi pürüzsüz bir hale getirin. Astar uygulaması yapın.

 

Kestirme yaparken fırçaya gereğinde fazla boya yüklemek yanlış bir işlemdir. Fırçaya yeteri kadar boya yüklemesi yapmanız fırçanın boyayı damlatmamasını sağlar. Ayrıca kestirme işlemlerinde de daha fazla verim alırsınız ve yüzeyde boya akıntıları da olmaz. Ve ayrıca fazla boya fırçaya yüklemediğiniz için daha rahat bir tarama yapabilir ve daha iyi bir görünüm elde edebilirsiniz. Aynı şekilde ruloyu kullanırken de fazla boya yükleme yapmadan ve tarama yaparak boyayı yüzeye uygulamalısınız.

 

Renk kullanımı

Boya Yapmanın Püf Noktaları biride doğru renk seçimidir. Örneğin bazı renk tonları yatak odalarına hitap ederken bazı renk tonları ise çocuk odalarına tamamlıyıcı renklerdir. Yatak odaları için bej renkler çok tercih edilse de aslında bir çok alternatif renk tonu bulunmaktadır. Bu durumun tam tersi olarak çocuk odaların da ise daha dinamik enerjik ve canlı renk tonları olarak karşımıza çıkar. Mavi renk tonunun ayrıca gözleri dinlendirici bir etkisi de vardır. Turuncu renk ise çok daha enerji veren etkileri vardır. Renk seçimi tamamıyla sizin kendi zevkinize kalmış ve sizin ruh halinizi yansıtır. Evinizi daha geniş göstermek istiyorsanız açık renkleri tercih etmelisiniz. Fakat daha baskın göstermek istiyorsanız koyu renklere yer vermelisiniz.

Cevap bırakın