Silikonlu Boya hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Silikonlu Boya hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Silikonlu Boya hakkında Bilinmesi Gereken Herşey.  özellikleri ve avantajları ve nasıl uygulanması gerektiğini bu yazımızda bulabilirsiniz. Evinizi veya iş yerinizi boya seçerken karşınıza pek de aşina olmadığınız terimlerde boya türleri çıkabilir.

Silikonlu Boya Nedir?

Silikonlu boya iç cephe ve dış cephelerde kullanılan bir boya türüdür. Mat, Yarı Mat, Parlak, ve İpek Mat olarak birçok görünümde kullanılabilir. Özel yapısı sayesinde üstün silinebilme özelliğine sahip bir boya çeşididir. Su bazlı silikonlu boyalar özel bağlayıcı yapısı sayesinde yeni ya da eski tüm duvar yüzeylerine üstün yapışma özelliğine sahiptir.

Esnek yapısı sayesinde duvarda çatlama ve kabarmaları önler yüksek kapatıcılık özelliğine sahiptir. Her türlü nem, küf, yağış, güneş ışınlarının olumsuz UV ışık etkilerine son derece dayanıklıdır. Silikonlu boyaları uygulanması oldukça pratik ve kolaydır.

Plastik Boya ile Silikonlu Boya Arasındaki Farklar

Plastik boyanın özellikleri ve avantajları nelerdir. Plastik boya ultra mat görünümlü ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. En iyi nefes alabilen boya türü de diyebiliriz ve silikonluya göre daha ekonomiktir. Fakat dezavantajları kolay leke tutması ve silinebilme özelliğinin olmamasıdır. Herhangi bir lekelenme durumunda duvar yüzeyinin silinmesi duvarda kalıcı izler bırakacaktır ve renkte solma meydana gelecektir.

 

Boya Seçerken Silikonlu Boya Mı, Plastik Boya Mı?

Silikonlu boya ise mat ve ipek mat görünümü sağlar duvar yüzeyinde. Özel Silikonlu yapısı sayesinde duvarda nefes alma özelliğine sahiptir. Esnek yapısı nedeni ile yüzeyde kolay kolay çatlama ve kabarma yapmaz. Ayrıca üstün silinebilir özelliği nedeniyle çok uzun yıllar kullanıla bilinir. Duvarda herhangi bir leke olduğunda nemli bir bezle kolaylıkla temizlenebilir. Kullanım açısında silikonlu boyaların plastik boyalara göre avantajları daha fazladır.

Duvar  Boya Nasıl Yapılır

Silikonlu boya nasıl yapılır rulo, Fırça, ile yüzeye transfer edilerek uygulanır ve boya tabancası ile  püskürtme yöntemi ile de duvara ve tavana uygulanıyor. Biz rulo ve fırça ile nasıl uygulandığını anlatacağız bu içeriğimizde. Öncelikle boya uygulamaya geçmeden duvardaki tamirlerin yapılmış olması ve zımpara yapılıp astar boya sürülmüş olması gerekmektedir.

Sonra boya ayarlanarak işe başlanmalıdır bunun için kovanın etiketinde yazan inceltme oranlarına bakılarak boyanın içine su eklenmelidir. Sonra bir tahta parçası veya bir karıştırıcı yardımı ile homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırılmalı. Duvar Boyama işlemlerine önce kestirme yapılarak başlanmalı ve sonra rulo ile geniş alanlar boyanmalıdır.

Kapı, Pencere, Radyatör, Elektrik Prizleri, ve Süpürgelik kenarlarını daha rahat boyamak için maskeleme bandı kullanıla bilinir. Duvar diplerini ve köşelerini ve saydığımız cisimlerin etrafını önce  kestirme fırçası ile boyadıktan sonra geri kalan alanları rulo ile boyayarak uygulama yapıla bilinir. Silikonlu boya uygulaması 2 kat olarak yapılmalıdır ve katlar arası kuruma süresi beklenmelidir.

Silikon Boya Nasıl Temizlenir

Duvar nasıl silinir? Öncelikle duvarı silmeden önce tüm yüzeyinin tozu iyice alınmalıdır. Daha sonra nemli bir bezle silinmelidir. Lekeli olan duvar yüzeyleri için ise çok az deterjan kullanılarak leke çıkarıla bilinir. Duvar boyasını silerken duvarı çizecek bulaşık süngeri veya tel fırçası kullanılmamalıdır. Silinme özelliği olmayan boya türlerinde ise rötuş yapılarak kirli ve lekeli bölümler yok edile bilinir.

 

Cevap bırakın