Tavanda Rulo İzi Nasıl Geçer

Tavanda Rulo İzi Nasıl Geçer

Tavanda rulo izi nasıl geçer. Boya uygulaması sonrasında bir çok ustanın sıklıkla karşılaştığı temel sorunlardan biridir. Tavan da oluşan fırça ve rulo izleri. Boyanın iz yapmasının bir çok nedeni vardır. Bunlardan en temeli olanı  kaliteli ve yüzeye uygun boyaların seçilmemesidir. Astar boya kullanılmaması da  etkileyen faktörlerden biridir. Boya alırken kesinlikle sektörde kabul görmüş ve ürün kalitesini tüketicisine ispatlamış markaları tercih etmelisiniz. İz Yapmasının Başlıca Nedenleri

 

  • Kalitesiz boya kullanımı sonucu oluşan şeritler halinde dalgalar.
  • Tozlu yüzeye uygulanan boyalarda fırça izi ve zamanla kabarmalar olışur.
  • Yüzeye ve boyanın yapısına uygun rulo ve fırça kullanılmaması.
  • Zımpara sonrası zeminin tozunun alınmaması sonucu.
  • Yüzeye astar boya sürmeden son kat boyası sürülmesi.
  • Boyanın doğru oranda inceltilmemesi.
  • Uygulayan kişiden kaynaklanan uygulama hataları.

 

Yukarıdaki listede belirtiğimiz gibi birden çok nedeni vardır. Peki böyle bir sorunla karşılaştığımızda ilk yapmamız gereken ne olmalı.  Kullandığınız boyanı kalitesinden emin olmalısınız. Boyanın iz yapmasının en temel nedeni kalitesiz bir ürün olduğudur. Eğer çok ucuz diye tercih ettiğiniz kalitesiz bir boya kullanmaya kalkarsanız ilk karşılaşacağınız problem yüzeyin şeritler halinde iz yapması olur. Tabii ki ileriki dönemde tavanda kabarma ve dökülmelerde başlar. Çabuk sararma ve mantar ve küflenmeleri de unutmamak gerekir.

 

İz Yapmayan Boyalar

Çok geniş ve zemini alçıpan olan tavanlarda tavan boyası yerine Plastik Boyaları tavsiye ediyoruz. Plastik boya tavan boyalarına göre daha yüksek kalitededir. Kaliteli bir plastik boya kesinlikle fırça ve rulo izi bırakmaz yüzeyde. İç cephe boya uygulamalarında kesinlikle saten rulo kullanmalısınız. İp rulolar iç cephelerde kullanılırsa bir çok problem karşılaşabilirsin.

 

Tavanda rulo izi nasıl geçer

İlk yapmanız gereken kaliteli bir plastik boya almak olmalıdır. Ayrıca yüzeye uygun fırça ve rulo almalısınız. Rulo için tercihinizi saten rulodan kullanmalısınız. Boyanızı ayarlarken kovanın üzerinde yazan inceltme oranını okuyup aynı oranda inceltici katmalısınız boyanıza. Boyaya inceltici kattıktan sonra homojen bir hale gelinceye kadar bir tahta parçası ile karıştırmalısınız. Uygulamaya önce kestirme yaparak başlamalısınız daha sonra birinci kat boya uygulamasına geçmelisiniz. Katlar arası bekleme sürelerini kesinlikle bekleyip daha sonra ikinci kat uygulamaya geçmelisiniz. Tavan boyamasında birinci katla ikinci kat uygulamayı ters yönlere doğru yapmalısınız.

Cevap bırakın