İz Bırakmadan Boya Nasıl Yapılır

İz Bırakmadan Boya Nasıl Yapılır Boya Yapmanın Püf Noktaları

İz bırakmadan boya nasıl yapılır boya badana yapmanın püf noktaları nelerdir. Boyama işlemlerin de hangi boya markasını ve ürünlerini tercih etmeliyiz. Bu yazımızda size iz bırakmadan boya nasıl yapılır ve rulo fırça nasıl kullanılır anlatmaya çalışacağız. Evinizi boyamaya karar verdiniz ama işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz ve boyama hakkında fazla bilginiz yoksa eğer.

Bu yazımız tam size göre boya ustasından rulo ve fırça izi bırakmadan boya nasıl yapılır bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Öncelikle evinizi veya sadece bir odanızı boyamaya karar verdikten sonra ilk yapmanız gereken boya seçimi olmalıdır. Silikonlu mu ya da Plastik boya mı kullanmak istiyorsunuz. Öncelikle buna karar vermelisiniz daha sonra bir renk tonu seçmelisiniz renk tonuna karar verirken eşyalarınızın renkleri ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Boya Yapmanın Püf Noktaları

 Boya türüne ve renk tonuna karar verdikten sonra uygulamada kullanılacak malzemelerin bir listesini hazırlamalısınız. Malzemeleri tedarik ettikten sonra uygulamaya mekanı uygun hale getirmekle başlamalısınız. Bu işlem için öncelikle alanda eşya varsa tüm eşyaları orta bölüme toplayın ve naylon branda ile kapatın. Zemini de yine naylon branda ile kapatın ve duvarla birleşim yerlerini maskeleme bandı ile süpürgeliklere bantlayın. Toplama ve kapatma işlemleri tamamlandıktan sonra boyanacak yüzeydeki kabarmış ve çatlak yerleri spatula ile kazıyın. Kazınan hasarlı yerlerin tozunu alın ve tamir yerlerine alçı çekin.

Çukurların tamamıyla dolması için 2-3 kat alçı yoklaması yapın. Daha sonra tamir yerlerinin kurumasını bekleyin ve sonra zımpara yapın. Zımpara işlemini yüzey pürüzsüz bir hale gelinceye kadar daire şekli çizerek yüzeye uygulayın. Zımpara işlemi bittikten sonra tüm yüzeyin tozunu alın ve astar uygulayın. Astar boyasını doğru oranda ayarlayın bu işlemi astar kovasının üzerinde yazan inceltme oranlarına bakarak yapabilirsiniz. Astar boyayı tek kat olarak rulo ve boya fırçası ile yüzeye uygulayabilirsiniz. İz bırakmadan boya nasıl yapılır yüzeye eşit oranda yayarak ve akıntı yapmaması için tarama yaparak uygulamalısınız.

 

İz Bırakmadan Boya Nasıl Yapılır

İz bırakmadan boya nasıl yapılır şimdi boyanın iz yapmaması için bazı ipuçları vereceğiz. Ön hazırlıklar bittikten sonra boyayı doğru oranda ayarlayın kovanın üzerinde yazan inceltme oranlarına bakabilirsiniz. Boyayı hazırladıktan sonra boyanın iz yapmaması için öncelikle uygulamaya kestirme yaparak başlamalısınız. Kestirme yaparken şunlara dikkat etmelisiniz boyayı fırçaya yükledikten sonra önce düz bir çizgi çizmeli ve sonra tarayarak boyayı yüzeye yaymalısınız.

Boya yaparken iz kalmaması için ne yapmalı akıntı olmaması için ise yüzeye fazla boya yüklememelisiniz. Kestirme işlemleri bittikten sonra kestirme yerleri kurumadan geniş yerleri rulo ile boyamalısınız. Rulo ile boya yaparken ise dikey olarak ve düz hatlar çizerek uygulamalısınız. İz olmaması için yüzeye doğru ve eşit oranda boyayı yüzeye yayarak uygulamalısınız.

Boya uygularken atlama yapmamaya dikkat etmelisiniz ve boyama mesafesini kısa tutmalısınız . İz olmasını engellemek için boyama işlemini tek seferde ve boya kurumadan yapmalısınız. Rulo ve fırça izlerini yok etmek için tüm boya uygulamalarını 2 kat olarak ve katlar arası 5-6 saat bekleyerek uygulamalısınız. Bu yazımızda İz bırakmadan boya nasıl yapılır anlatmaya çalıştık umarız faydalı bir içerik olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

  • Fırça izlerini yok etmek için rulo ile üzerinde geçin
  • Yüzeyde rulo izi kalmaması için boyama mesafesini kısa tutun
  • Yüzeye orantılı ve eşit boya yayılmasını sağlayın
  • Birinci kat uygulama ile ikinci kat uygulama arası kuruma süresini bekleyin
  • Daha pürüzsüz bir yüzey elde etmek için saten rulo kullanın
  • Boyayı doğru oranlarda inceltmeye çalışın
  • 1 kat ile 2 kat boya uygulamasını farklı yönlere doğru uygulayın
  • Kaliteli boya markalarını tercih edin

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!