Poliüretan Boya kullanım alanları ve özellikleri

Poliüretan Boya kullanım alanları ve özellikleri

Poliüretan Boya kullanım alanları ve özellikleri. Poliüretan boya, üstün dayanıklılık, uzun ömürlülük ve yüksek mukavemet için kullanılan bir tür boyadır. Poliüretan boyalar, epoksi boyalara benzer şekilde katkı maddeleri eklenerek hazırlanırlar. Bu maddeler, boyanın yapısını ve performansını arttırırlar. Poliüretan boyalar, genellikle alüminyum, beton, demir, paslanmaz çelik gibi metal yüzeylerde kullanılır. Ayrıca, suya, rüzgara, güneş ışığına, aşınmaya ve kimyasallara karşı dayanıklı olduğu için, açık alanlarda ve endüstriyel uygulamalarda sıklıkla tercih edilir.

 

Poliüretan boyalar, iki komponentli sistemlerde sunulur ve genellikle su bazlı veya solvent bazlı olabilir. Su bazlı poliüretan boyalar, daha yüksek performans gösterirken, solvent bazlı poliüretan boyalar daha hızlı kuruma özelliğine sahiptir. Poliüretan boyalar, kuruduktan sonra oluşan filme üstün mukavemet, aşınma direnci ve yüksek suya dayanıklılık sağlar.

 

Poliüretan boyalar, genellikle sıcak fırın boyama yöntemiyle uygulanır. Bu yöntem, boyanın kuruma süresini azaltır ve boyanın filminin daha yüksek mukavemetini sağlar. Poliüretan boyalar ayrıca, fırçalama, rulo boyama veya püskürtme yöntemiyle de uygulanabilir.

 

Poliüretan boyalar, endüstriyel uygulamalar için özellikle uygun olmasına rağmen, binalar ve yapılar için de kullanılabilir. Özellikle, beton ve alüminyum yüzeyleri için uygun bir seçenektir. Ayrıca, suya ve rüzgara maruz kalan yüzeyler için de ideal bir seçenektir çünkü suya dayanıklıdır ve rüzgar tarafından oluşan aşınmayı önler.

 

Son kat boyası olarak kullanılan Poliüretan Boya, günümüzde var olan diğer boya çeşitlerinin daha dayanıklı, esnek ve akışkan görünümde olan türüdür. Bu durum poliüretanın,  kalitesini artırdığı için iç ve dış mekânlarda, sanayide tercih edilmesini sağlamaktadır. Kullanım alanı geniş ve kapsamlıdır. Çelik imalat ve ticari araç sektörü başta olmak üzere; tüm sanayi sektörlerinde metal ve beton yüzeyler için son kat boyası olarak gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

 

Kullanım alanları ve özellikleri

İç ve dış mekânlarda hava koşulları veya başka etkenlerden oluşan paslanma, aşınma gibi olumsuz sonuçları önleyici özelliği; mekanik ve kimyasal dayanıklılığının yüksek, darbelere ve çizilmelere karşı dirençli oluşu tercih sebepleri arasındadır. Hazırlık kısmı boyama işleminin en önemli parçasıdır.  Öncelikle güvenlik ve sağlık koşulları maksimum seviyede sağlanmalı; böylece doğru bir başlangıç yapılmalıdır. Poliüretan Boya sürülmeden önce zemin boya yapmaya uygun hale getirilmelidir. Düz ve pürüzsüz zemine ilk olarak astar uygulaması yapılmalıdır. Zemin pürüzsüzlüğü gerekli ölçüde değil ise macun uygulaması yapıldıktan sonra bir kat daha astar uygulanan zemin zımparalanır. Zımparalama işleminden sonra uygulanacak alan tüm kalıntılardan temizlenip kuru hale getirilir. Zemin dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. Son kat boyası sürüldükten sonra oluşacak bir pürüz veya toz çok rahatsız edici olabilir. Eğer son kat işlemi kapalı bir ortamda yapılıyor ise havalandırma sağlanmalıdır. Boya yanıcı özelliğe sahiptir.

 

Poliüretan Boyası boya kutusu veya kullanma kılavuzunda yazdığı ölçülerde; boya ve poliüretan sertleştirici mikser yardımı ile iyice karıştırılıp homojen hale getirilir. Poliüretan boya yaş üstü yaş uygulanabilme özelliğine sahiptir. Eğer yaş üstü yaş uygulaması yapılacaksa bekleme süresi minimum 30 dakikadır. Yaş üstü yaş uygulaması yapılmayacaksa katlar arasındaki bekleme süresi minimum 36 saattir. Bekleme süresi sonunda ince bir zımpara çekilir. Kuruma sürecinde zemin su, toz ve kirden korunmalıdır. Çok acil bir durum yok ise katlar arasında beklenilmesi tavsiye edilir. Poliüretan boya muhteviyatı açısından içinde ağır kimyasallar bulundurduğu için işinde uzman kişiler tarafından uygulanmalı, saklama koşullarına uyulmalı, tam olarak kuruyana kadar ortam havalandırılmalıdır.

Cevap bırakın