Renk Nedir? Ana ve Ara Renkler

Renk Nedir? Ana ve Ara Renkler

Renk nedir, gözlerimizin algıladığı bir dalgaboyudur. Bir nesnenin yansıttığı veya yaydığı ışık, nesnenin rengini oluşturur. Işık, dalga boylarına göre görülebilir. Örneğin, mor ışık daha kısa bir dalga boyuna sahip olduğundan daha az görülebilir, mavi ışık ise daha uzun bir dalga boyuna sahip olduğundan daha fazla görülebilir. Renkler, ışık dalga boylarına göre sınıflandırılır ve bir spektrumda görülebilir. Örneğin, mor ile kırmızı arasında tüm renkler bulunur.

Işığın nesnelere çarpması sonucu göze yansıyan haline “renk” adı verilir. Nesnenin yapısı ve yansıma biçimine göre algının değişmesi de renk tonu olarak ifade edilir. Işık, çarptığı nesneden tam olarak göze yansırsa bu renk beyaz, hiç yansımazsa siyah olarak algılanır.

 

Renk Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Renk, bilimsel olarak ele alınan bir kavramdır. Bu kapsamda çalışma yapan ilk bilim insanı da Isaac Newton’dur. Newton, güneşten gelen ışınları bir prizmadan yansıtarak renklerin ayrışmasını gerçekleştirmiştir.

Söz konusu bilim adamı karanlık bir ortamda gerçekleştirdiği deneyde, prizma üzerinden geçen güneş ışınlarının parçalandığını ve gök kuşağı renklerinin ortaya çıktığını tespit etmiştir. Bilim adamı, renklerin prizmadan sıralı olarak geçmesini ise “güneş tayfı” olarak adlandırmıştır. Bunun yanında güneşin hareket derecesinin de insanların renkleri algılama şeklini değiştirdiği sonucuna varmıştır. Newton tarafından yapılan deneyin sonuçları, ünlü müzik grubu Pink Floyt’un 1973 yılındaki albümünde de kullanılmıştır.

Newton’un renklerle ilgili yaptığı çalışmalar, bu alanda yapılan çalışmaların da temel taşı niteliğindedir. Kendisinden sonra da bu alanda çalışmalar yapan bilim adamları ortaya çıkmıştır. Thomas Young, Michel Eugene Chevreul ve Hermann Von Helmholtz, bu kapsamda çalışma yapan bilim adamlarından birkaçıdır.

 

Ana ve Ara Renk Nedir?

Renk konusunu araştırırken karşınıza çıkan kavramlar arasında ana ve ara renkler önemli bir yere sahiptir. Ana renkler, nesnelerden yansıyan ışığın temel anlamda algılanma halidir.

Söz konusu renkler, doğada homojen şekilde bulunur. Yani iki rengin birleşmesi ile bu renkleri elde etmek mümkün değildir. Ara renkler ise ana renklerin karışımı ile oluşan, ışığın farklı açılardan yansımaları ile ortaya çıkan renklerdir. Dünyada kabul gören 3 ana renk vardır. Bunları sarı, kırmızı ve mavi olarak sıralamak mümkündür. Diğer tüm renkler, bu ana renklerin karşımı ve nötr renklerin desteği ile oluşur.

Yeşil, turuncu, mor gibi renkler ara renk olarak ifade edilir. Her ara renk, iki ana renk arasında belli bir mesafede bulunur. Örneğin yeşil renk, mavi ve sarı rengin karışımından ortaya çıkan bir ara renktir. Turuncu ise sarı ve kırmızının karışımıdır.

 

Renk Çemberi Nedir?

Renk çemberi kavramı, renk uzmanları tarafından kullanılan bir rehberdir. Renk yıldızı olarak da isimlendirilen renk çemberi, renk seçimi noktasında önemli bir araçtır.

Tamamıyla ayrı görsel yoğunluğa sahip olan renkler renk çemberinde bulunan karşıt renklerle bir araya gelirse birbirini nötrler. Renk yoğunluğunun farklı incelikli yapıları, yüzeyde istenen etkinin elde edilmesini sağlar. Boya sektörünün yanı sıra kuaför sektöründe faaliyet gösteren bireyler de faaliyetlerinde renk çemberinden istifade ederler.

Cevap bırakın