Yağlıboya Kapı Nasıl Boyanır, En İyi Kapı Boyası Hangisi?

Yağlıboya Kapı Nasıl Boyanır, En İyi Kapı Boyası Hangisi?

Yağlıboya kapı nasıl boyanır eskiyen ve zamanla yıpranan kapıların bakıma ihtiyacı vardır. Günümüzde birçok kapı çeşidi vardır yağlı boyalı kapılarda bunlardan biridir. Sentetik boyaların uygulaması diğer boya türlerine göre daha zahmetli ve daha zordur. Fakat uygulama tekniklerini bilenler için bu tür uygulamalar keyifli bir hale dönüşür. Yeşil Dekor olarak bu yazımızda Size uygulama tekniklerini anlatmaya çalışacağız umarız Size faydalı bir içerik olur.

Uygulama tekniklerine geçmeden önce uygulamanın başarılı olması için Size boya markası ve ürün önerilerinde bulunmak istiyoruz. Özellikle yağlı boya uygulamalarında boyanın kalitesi çok çok önemlidir. Yapacağınız boya işlemlerinden daha iyi sonuç almak istiyorsanız kesinlikle kaliteli bir yağlı boya kullanmalısınız. Ayrıca boyanın dışında uygulamada kullanılan yardımcı aparatlarında kalitesi çok önemlidir.

 

En İyi Yağlı Boya Markası Hangisidir?

Piyasada onlarca boya markası var ama bu kadar çok firma olmasına rağmen kaliteli boya üreten firma sayısı çok azdır. Yeşil Dekor olarak Size önerebileceğimiz en iyi yağlı boya markası Marshall Boya’dır. Türkiye’de boya denilince akla ilk gelen marka Marshall Boya’dır. Marshall boya özellikle sentetik boya grubunda çok başarılıdır. Size önerebileceğimiz en iyi yağlı boya Marshall Luxe boyadır. Fakat uygulama yapacağınız yüzeyin parlak görünümlü olmasını istemiyorsanız o zamanda tavsiyemiz Marshall Pastel Boyadır. Ayrıca pastel ürünlerini renk makinalarında dilediğiniz renkte hazırlatabilirsiniz.

 

Ön Hazırlık

Boya markasına ve uygulamada kullanılacak ürüne karar verdikten sonra uygulama için ön hazırlık yapmanız gerekmektedir. Bu işlemlere öncelikle uygulama yapacağınız alanı naylon yer örtüsü ile kapatarak başlamalısınız. Kolaylık olması için kapıların kenarlarını maskeleme bandı ile kapatabilirsiniz. Ayrıca kapıların kollarını sökmeli ve üzerinde sabit bir aksesuar varsa kağıt bantla korumaya almalısınız. Ön hazırlıkları tamamladıktan sonra bi sonraki işleme başlayabilirsiniz.

Kapı Tamiri Nasıl Yapılır

Kapıların yüzeyindeki kabarık ve çatlar yerleri ıspatula yardımı ile kazımalısınız. Kazıma işlemi bittikten sonra bu bölgeleri iyice zımpara yapmalısınız. Daha sonra fırça ve toz bezi kullanarak tüm yüzeyin tozunu almalısınız. Bu işlemler bittikten sonra tamir uygulamasına başlayabilirsiniz. Hasarlı yerleri düzeltmeniz için kapı macunu kullanabilirsiniz.

Size önerebileceğimiz en iyi kapı macunu markası Cuprinol Ahşap Macunudur. Cuprinol macun kullanıma hazır olduğu için işinizi kolaylaştırır. Ispatula ve boyacı küreği ile çok rahat Cuprinol macunu kapıların tamir yerlerine uygulayabilirsiniz. Tamir yerlerinin derinliğine göre bu uygulamayı 2-3 kat yapabilirsiniz. Tamir işlemleri bittikten ve kuruduktan sonra tüm yüzeyi zımpara yapmalısınız ve yüzeyin tozunu almalısınız.

 

Kapı Astarı Nasıl Yapılır

Kapı astarı için ise önerebileceğimiz en iyi astar markası Marshall Boyadır. Astar uygulamasında Marshall Enamel Sentetik Yağlı Boya Astarını kullanabilirsiniz. Astarı hazırladıktan sonra rulo ve fırça ile kapı yüzeyine uygulayabilirsiniz. Astar boya tek kat olarak uygulanmalıdır.  Astar boyayı uyguladıktan sonra kuruması için işlemlere ara vermelisiniz. Astarın kuruma süresi ortalama 24 saattir ama hava sıcaklığına bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilir.

 

Yağlıboya Kapı Nasıl Boyanır

Öncelikle boyanızı hazırlamakla işe başlamalısınız. Bu işlem için ürünün üzerinde yazan hazırlama talimatlarına bakarak hazırlayabilirsiniz. Ayrıca firmanın müşteri hizmetlerinden de yardım alabilirsiniz. Boya hazırlama işlemini tamamladıktan sonra uygulamaya kapının bir yüzünü önce kestirme yapıp sonra rulo ile geniş alanları boyayabilirsiniz.

Sizin için kolaylık olması açısında kapıyı 3 parçada boyamaya çalışın. Önce kapının arka yüzünü, sonra ön yüzünü, en son kapının kasa kısmını boya uygularsanız Sizin için kolaylık olur. Yağlı boya uygulamalarında en önemli işlem boyayı yüzeye fazla yüklemeden ve yüzeye eşit oranda yayarak uygulamaktır. Bu içeriğimizde Size yağlıboya kapı nasıl boyanır anlatmaya çalıştır umarız Sizin içinde faydalı bir içerik olmuştur. Soru ve görüşleriniz için bizi arayabilirsiniz. 0532 574 86 01

 

Yağlıboya Kapı Boyamak İçin Malzeme Listesi

 • Yağlı Boya
 • Sentetik Astar
 • Tiner
 • Macun
 • Zımpara
 • Parmak Rulo
 • Boya Fırçası
 • Maskeleme Bandı
 • Mavi Naylon Branda
 • Ispatula ve Boyacı Küreği

Ayrıca iş güvenliği ve kendi sağlığınız için kullanmanız gereken aparatlar. İş Gözlüğü – Maske – İş Eldiveni 

 

Önerilen Markalar

 • Marshall Luxe veya Marshall Pastel
 • Cuprinol Ahşap Macunu
 • Marshall Enamel Sentetik Yağlı Boya Astarı
 • Marshall Tiner
 • Dekor Rulo
 • Stargil Fırça

 

yesildekor.com

Boya Badana & Dekorasyon Hizmeti

Boya Badana – Sedef Boya  – Dekoratif Boya – İtalyan Boya – Pamuk Sıva – Beton Sıva – Dekoratif Sıva – Cam Sıva  – Canlı Sıva – Fonksiyonel Boya – Duvar Kağıdı – Ses Yalıtımı – Yangın Yalıtımı – Su Yalıtımı – İç Dış Mantolama – Çatı – Elektrik – Tesisat – Parke Uygulama Hizmeti Vermekteyiz.  0532 574 86 01

 

Yeşil Dekor Profesyonel Boya Badana Uygulama Hizmeti

Satış ve Uygulama Desteği İçin>> dekorboyam.com

0532 574 86 01>> yesildekor.com

 

Ezber Bozan, Kesinlikle Okuması Gereken En İyi Yazılar Ve Yazarları

 1. Beton Bahçe Duvarı Nasıl Boyanır ve Gerekli Malzemeler
 2. Boya Badana Nasıl Yapılır İşin Ustasından Öğrenin
 3. Baskı Boya Nasıl Yapılır Sedef Boya Modelleri
 4. Köpük Nasıl Boyanır? İşin Ustasından Öğrenin
 5. Tv Ünitesi Nasıl Boyanır Ustasından Öğren
 6. Ev İç Kapı Boyama Nasıl Yapılır Ustasından Öğren
 7. Duvar Çatlağı Nasıl Kapatılır, Kesin Çözüm Önerileri
 8. Kabarmış Duvar Nasıl Boyanır, En İyi Çözüm Önerileri
 9. Kabaran Tavan Nasıl Boyanır, En İyi Tavan Boyası Hangisi?
 10. Amerikan Kapı Nasıl Boyanır, En İyi Kapı Boyası Hangisi?

Cevap bırakın

error: Content is protected !!