Vernikli Kapı Nasıl Beyaza Boyanır

Vernikli Kapı Nasıl Beyaza Boyanır

Vernikli kapı nasıl beyaza boyanır boya uygulamasına başlanmadan önce yapılması gerekilen bazı işlemler vardır. Yapılacak boya uygulamasının kaliteli düzgün ve sağlıklı olması için sayacağımız.  Ön hazırlık aşamalarını atlamadan yapılmasını Yeşil Dekor olarak öneriyoruz.

İlk olarak uygulama yapılacak kapıların kollarını ve üzerlerindeki aksesuarları sökmekle işe başlayabilirsiniz. Daha sonra camlı kapıların cam bölümlerine boya bulaşmaması için maskeleme bandı kullanarak bu kısımları korumaya alabilirsiniz. Aynı şekilde yerlere boyaların  bulaşmaması için de uygulama yapılacak alanı mavi naylon zemin örtüsü ile kaplamalısınız.

Kapıların menteşe kısımlarını kağıt bantla kaplayabilir veya kestirme yaparak ta boya uygulayabilirsiniz. Kaplama işlemini tamamladıktan sonra zımpara uygulamasına başlayabilirsiniz.

 

Vernikli Kapı Nasıl Zımpara Yapılır

Cilalı kapıların yüzeyindeki parlak tabakayı zımpara yaparak iyice temizlemelisiniz. Aksi halde yapılacak boya yüzeye tutunamayacağı için soyulmalar ve dökülmeler olacaktır kapılarda. Kapıların yüzeyine zarar vermeyecek ama parlaklığı alacak zımpara kullanmalısınız 120 numara zımpara 150 numara zımpara veya 80 numara atlas zımpara kullanabilirsiniz.

Zımpara uygulaması yaparken yüzeyde dairesel hareketler çizerek kapıların yüzeyindeki parlaklığı alabilir ve pürüzsüz bir yüzey elde edebilirsiniz. Zımpara yaptıktan sonra mutlaka toz fırçası ile kapıların tozunu almalısınız. Sonra nemli bir bezle iyice temizlemelisiniz kapıları. Kapıların zedelenmiş ve kırık dökük bölümlerine ahşap macunu kullanarak tamir yapabilirsiniz. Tamir yerleri kuruduktan sonra zımpara yapıp tozunu almalısınız.

 

Cilalı Kapılar Nasıl Astar Yapılır

Boya uygulaması öncesi kesinlikle astar boya uygulamanızı tavsiye ederiz. Astar boya sonkat boyasının yüzeye daha iyi ve mükemmel bir şekilde yapışmasını ve tutunmasını sağlayacaktır. Ahşap kapılarda tiner bazlı sentetik boyaları kullanmanızı öneriyoruz. Astar olarak DYO Boyanın Kiv Astarını öneriyoruz. Astar uygulamasını tek kat olarak yapmalısınız bunun için astar boyayı ambalajın üzerinde yazan oranda inceltici ekledikten sonra homojen bir hale gelinceye kadar karıştırın sonra uygulayın. Parmak rulo ve yağlı boya fırçası kullanarak astar uygulamasını yapabilirsiniz.

 

Vernikli Kapı Nasıl Beyaza Boyanır

Öncelikle boyanın ambalajının üzerinde yazan inceltme oranına göre içine inceltici ekleyin. NOT sentetik ürünler Tiner ile inceltilir. Su bazlı boyalar su ile inceltilir. Boyanızı hazırladıktan sonra önce rulonun girmediği yerleri fırça ile boyayın. Daha sonra rulo ile geniş alanları boyayın. Yüzeye boya uygularken fazla boya yüklememeye ve tarama işlemini çok yapmalısınız. Boyama işlemini katlar arası kuruma sürelerini bekleyerek 2 kat gerektiği durumlarda 3-4 kat da boya uygulayabilirsiniz.

Cevap bırakın

error: Content is protected !!