Vernik Nasıl Yapılır? Vernik Uygulaması

Vernik Nasıl Yapılır? Vernik Uygulaması

Vernik nasıl yapılır Vernik uygulaması birçok farklı yüzeye uygulanır. Her yüzey için farklı koruyucu vernik grupları vardır. Yüzeye uygulanma nedenlerinin en başında koruyucu görevi yapmasıdır. Uygulama yapılan yüzeyde bir koruma kalkanı görevi yaparak yüzeyin darbelere ve güneş ışınlarına karşı korur.  Vernik uygulandığı yüzeyin kullanım ömrünü uzatır.

Bu içeriğimiz de vernik uygulaması ile ilgili bilgileri paylaşacağız. Öncelikle bu yazımızda ahşap yüzeyler için koruyucu vernik ve cila nasıl yapılır anlatmaya çalışacağız. Evimizde kullandığımız masa, sandalye, dolap, ahşap kapıların belirli dönemlere bakıma ihtiyacı vardır. Zamanla yıpranan ve eskiyen ahşap eşyalarımıza bakım ve vernik uygulaması yaparak yenileyebiliriz.

Sizde evinizdeki ahşap eşyalarınıza bakım yapmayı düşünüyorsanız ve işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririz. Konumuz Vernik nasıl yapılır vernik uygulamaları işin tekniğini bilenler için aslında çok kolay bir uygulamadır.  Çevremizde ne yazık ki bu işi bilende bilmeyen de bize gereksiz tavsiyelerde bulunuyor. Vernik uygulamasını yıllardır yapan biri olarak en iyi ve en pratik nasıl vernik uygulaması yapılabilir anlatmaya çalışacağım.

 

Ahşap Vernik Nasıl Uygulanır

Uygulama yapmaya karar verdikten sonra öncelikli olarak ilk yapılması gereken uygulamada kullanılacak ürün ve malzemelerin bir listesini oluşturmak olmalıdır. Yesildekor.com olarak biz vernik uygulaması için gerekli olacak tüm ürün ve malzemelerin bir listesini hazırladık. Bu malzeme listesine bakarak sizde kendi malzeme listenizi hazırlayabilirsiniz.

  • Vernik
  • Rulo
  • Fırça
  • Zımpara
  • Maskeleme bandı
  • Zemin örtüsü

 

Vernik Nasıl Yapılır?

Ahşap kapıların vernik uygulama işlemleri için önce kapı kolları sökülür ve ya kağıt banla kapatılır. Yerler mavi naylon branda ile kapatılır. Kapı üzerindeki aksesuarlar sökülür ya da maskeleme bandı ile kapatılır. Daha sonra tüm kapı yüzeyi yüzeye uygun zımpara ile zımparalanır. Zımpara uygulaması bittikten sonra tüm kapının tozu bir bezle iyice alınır.

Daha sonra ise vernik uygulamasına başlanılır. Vernik yapmak için önce boş ve temiz bir kaba uygulama yapılacak yüzeye yetecek kadar vernik konur. Sonra içine inceltici eklenir ve homojen bir hale gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan vernik fırça, rulo, ya da sünger ile yüzeye uygulanır. Önerimiz fırça ile yapılmasıdır.

Fırçaya vernik yükledikten sonra kapının bir köşesinden başlanarak yüzeye uygulaması yapılır. Uygulama yapılırken yüzeye fazla yükleme yapılmadan ve aralarda atlama yapmadan uygulama yapılmalıdır. Birinci kat uygulamayı tamamladıktan sonra kurumasını bekleyerek sonra ikinci kat uygulama yapılmalı.

Bu makalemizde Vernik nasıl yapılır anlatmaya çalıştır umarız sizin içinde faydalı bir içerik olmuştur. Tüm soru ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz. 0532 574 86 01 info@yesildekor.com

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!