Tavan Boyası Nasıl Yapılır Ustasından Tavan Boyama

Tavan Boyası Nasıl Yapılır Ustasından Tavan Boyama 

Tavan boyası nasıl yapılır en iyi tavan boyama teknikleri nelerdir. Tavanda oluşan sararma, kusma, ve küf rutubet gibi sorunları nasıl yok yapabiliriz. Tüm bu soruların ve daha fazlasınız cevabını işinin ustasından bu yazımızda bulabilirsiniz. Boya ustasında tavan boyası nasıl yapılır ve uygulama teknikleri. Tavanlar duvarlara göre geri plana atılsa da aslın da evimizin en önemli parçalarından biridir. Tavanlarda genel olarak beyaz renk kullanılsa da farklı renk tonları da bazen tercih edilebiliyor.

Tavanları boyamak çok zor bir iş gibi görünse de. Doğru teknikleri kullanarak bu işi kolaylaştırıp keyifli bir hale getirmek mümkün. Tavanları boyamak için ihtiyacımız olan malzemeler. Tavan Boyası, veya Plastik Boya, Saten Rulo, 3 Numara Kestirme Fırçası. Teleskop sırık, Merdiven, Boş Kova, Eşyaları örtmek için ince naylon branda. Yerleri zemini örtmek için kalın naylon branda. Maket bıçağı, Temizlik bezi, Tamir yerlerini onarmak için alçı. Tamirat yapmak için spatula ve alçı küreği. Pürüzlü yüzeyleri düzeltmek için zımpara. Kağıt bant.

Peki tavan boyası nasıl yapılır ilk olarak nereden başlamalıyız. Tabi ki öncelikle mekanı uygulamaya hazırlamalıyız. Bu işlem için ilk yapmamız gereken odadaki küçük eşyaları başka bir yere çıkarmalıyız. Daha sonra büyük eşyaları odanın orta bölümüne toplayıp. Üstlerini ince naylon branda ile kapatmalıyız. Böylece eşyalarımızı boya sıçramalarından korumuş oluruz. Daha sora yerleri de kapatmalıyız ama bu kez kalın mavi branda kullanmalıyız. Çünkü mavi branda incesine göre daha dayanıklıdır. Üzerinde dolaşacağımız için zemin örtüsünün sağlam olması gerekiyor.

 

Tavan Boyası Nasıl Yapılır Tavan Tamiri Nasıl Yapılır

Geldik tavan boyası nasıl yapılır konumuzun ikinci aşamasına. Bur da hangi işlemleri yapmamız gerekiyor. Mekanı topladıktan ve örttükten sonra. Sıra geldi hasarlı yerleri tamir yapmaya. Spatula kullanarak tavandaki kabarık ve çatlak yerleri kazımakla işe başlamalıyız. Kazıma işleri bittikten sonra tüm yüzeyin tozunu almalıyız. Kazıdığımız yerlerin tozunu daha iyi almak için yüzeyi biraz ıslatarak temizleyebiliriz. Böylece yapacağımız alçı yüzeye daha iyi tutunacaktır. Derin olan çukurlara sıva alçı doldurmalıyız. Fakat yüzeysel olan tamir yerlerine direk olarak saten alçı çekebiliriz.

 

Alçı Tavan Tamiri Nasıl Yapılır

Öncelikle alçımızı hazırlamakla işe başlamalıyız. Bunun için boş ve temiz bir kovaya yeteri kadar su doldurmalıyız. Daha sonra üzerine alçıyı hafifçe seperek eklemeliyiz. Suyun üzeri tamamıyla kapanana kadar alçı eklemeye devam etmeliyiz. Sonra dinlenmesi için 3-4 dakika bekletmeliyiz. Alçı dinlendikten sonra bir tahta parçası ile karıştırmalıyız. İlk defa alçı yapıyorsanız ve Alçının kıvamının nasıl olacağını bilmiyorsanız. Alçıyı karıştırdıktan sonra biraz alçı küreğinin üzerine alıp küçük bir alanda deneme yapmalısınız. Deneme yaptığınız da alçı ince ise içine toz alçı katıp tekrar karıştırmalısınız. Ama alçı kalın ise ve çekmekte zorlanıyorsanız. O zaman da su ilave edip incelterek uygulayabilirsiniz.

 

Tavan Boyası Nasıl Yapılır Tavan Nasıl Tamir Edilir

Tavan boyası nasıl yapılır konumuza tamir alçısı yaparak devam edelim. Alçı tamirleri standart olarak 2-3 kat yapılır. Fakat derin olan çukurların dolması için bu işlemler 4-5 kat da yapılabilir. Önemli olan çukurların normal yüzeyle eşit seviye de doldurulmasıdır. Alçı çekerken birinci kat uyguladıktan sonra ikinci kat için kurumasını beklemeliyiz. Alçı tamirat işlemleri tamamıyla bittikten sonra kuruması için uygulamaya kısa bir süre ara vermeliyiz. Daha sonra sıradaki işleme geçebiliriz.

 

Tavan Boyası Nasıl Yapılır Tavan Nasıl Zımparalanır

Tavan boyası nasıl yapılır uygulamamız da sıra geldi zımpara yapmaya. Tavanları tavan zımpara aparatı ile zımpara yapabiliriz. Bunun için ihtiyacımız olan bir zımpara aparatı. Aparatın üzerine zımparayı yerleştirdikten sonra. Aparatı bir robot sırığa veya tahta bir sırığa takıp zımpara işlemini yapabiliriz. Bu işlemi zımpara makinası ile de yapabiliriz. Ayrıca zımpara makinası ve aparatı bulma şansımız yoksa . Zımpara işlemini elle de yapma imkanımız var. Zımpara uygulamasını yüzeydeki pürüzlü yerler yok oluncaya kadar bir daire şekli çizerek yapmalıyız. Zımpara işleri tamamıyla bittikten sonra tüm yüzeyin tozunu almalıyız.

 

Tavan Astar Boya

Zımpara işleminden sonra sırada astar uygulaması var. Astar uygulaması boyanın yüzeye daha iyi tutunmasını sağlar. Ayrıca yüzeyi daha fazla sağlamlaştırır Bir boya ustası olarak astar kullanmanızı öneririm. Tabi ki kullanıp kullanmama kararı size kalmış bir şey. Astarı doğru oranda inceltikten sonra yüzeye tek kat olarak uyguluyoruz.

Astar uygulamasında astarın eşit bir şekilde yüzeye yayılması için kısa ve tarayarak uyguluyoruz. Tavanlarda astar veya boya uygulaması olsun. Her zaman köşeden başlayarak talama yapmadan tarayarak uygulama yapıyoruz. Badana uygulamasına göre biraz daha hızlı uygulama yapıyoruz. Astar uygulaması tamamıyla bittikten sonra sıra geldi işlediğimiz konunun cevabını almaya Tavan boyası nasıl yapılır.

 

Tavan boyası nasıl yapılır

Tavanları boyamak için öncelikle tavan boyamızı temiz ve boş bir kovaya ihtiyacımız kadarını alıyoruz. Daha sonra doğru oranda su ekliyoruz. Ne kadar su ekleyeceğimizi bilmiyorsak. Boyanın kovasının üzerini okuyarak öğrenebiliriz. Bur da bir oran belirtmiyorum. Çünkü tavan boyaları markadan markaya inceltme oranları değişmektedir.

Bu nedenle en garantili yöntem ürünün üzerini okumaktır. Boyaya su ekledikten sonra homojen bir hale gelinceye kadar karıştırıyoruz. Daha sonra tavanları boyamaya başlayabiliriz. Tavanları boyamaya ilk olarak kestirme yaparak başlamalıyız. Sonra rulo ile geniş alanları boyayabiliriz. Tavanlar standart olarak 2 kat boyanır fakat boya kapatmazsa bu 3-4 kat da olabilir.

 

Rulo İle Tavan Nasıl Boyanır

Tavan boyası nasıl yapılır tavanları boyarken her zaman köşeden başlıyoruz. Rulo ile 1 m2 alanda ruloyu W veya V şekli yaparak boyayı uyguluyoruz. Rulomuza fazla boya yüklemesi yapmadan yeteri kadar boyayı yükleyip uyguluyoruz. Tavanda dalga ve rulo izlerinin olmaması için. Yüzeyi boyaya doyurarak ve kesinlikle atlama yapmadan boyayı uygulamaya özen gösteriyoruz.

Birinci kat boyama ile ikinci kat boyama işlemlerini bir birine ters yönlere doğru yapıyoruz. Katlar arası mutlaka 3-4 saat bekliyoruz. Fırça izlerinin olmaması için kestirmeleri rulodan önce yapıyoruz. Ve kesinlikle kaliteli boya markalarını tercih etmelisiniz. En güncel ve en iyi tavan boyaları hakkında bize danışabilirsiniz. 0532 574 86 01 Bu yazımız da Tavan boyası nasıl yapılır anlatmaya çalıştık umarız size faydalı bir içerik olmuştur. Sizde soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

 

Tavan Boyama İle İlgili Sizden Gelen Sorular

Sararmış tavan nasıl boyanır sararmış tavanları tavan boyası ile kapatamazsınız. Tamir işlemleri bittikten sonra sararmayı engellemek için öncelikle özel boyalardan sürmelisiniz. Size önerim Isonem MS 82 kullanmanızdır. MS 82 yüzeydeki kusmayı ve sararmayı engelleyecektir. Daha sonra tavan boyası uygulayabilirsiniz. Isonem ms 82 iki kat olarak ve birer gün arayla uygulamalısınız.

Akan tavan nasıl boyanır tavandan eğer su geliyorsa. Öncelikle akan suyu kesmenin yollarını aramalısınız. Eğer suyu kesmeden tavanı boyamaya kalkarsanız daha kötü olacaktır. Suyun geldiği yeri belirleyip o bölgeye su yalıtımı yapmalısınız. Daha sonra tavan iyice kuruduktan sonra boyama yapabilirsiniz.

Dökülen tavan nasıl boyanır kabaran ve dökülmeye başlayan tavan yüzeylerin de. Öncelikle tavanın yüzeyi kazınıp tamir edilmelidir. Bu işlemi spatula ile hasarlı yerleri kazıyıp sıva harcı veya alçı ile tamir yapabilirsiniz. Dökülen bölgeleri tamir yapmadan kesinlikle boya uygulamamalısınız. Aksi halde tavan sürekli dökülmeye devam edecektir.

 

Tavan boyası nasıl yapılır

Küflü tavan nasıl boyanır tavana boya uygulamadan önce özel olarak üretilen küf önleyici boya uygulamalısınız. Küflü tavanları sirkeli suyla da temizleyip boyayabilirsiniz. Ama önemli olan küfün sebebini bulup yok etmektir. Böylece kalıcı olarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Küf sorununu çözdükten sonra tavan boyası veya plastik boya ile tavanı boyayabilirsiniz.

Banyo tavanı nasıl boyanır banyo tavanları da yukarıda anlattığımız gibi boyayabilirsiniz. Ama size önerim banyo tavanlarında rutubete ve küfe dayanıklı boyaları tercih etmenizdir. Normal boyalara göre 2 kat daha fazla koruma sağlayacaktır.  Alçı tavan nasıl boyanır alçılı veya alçıpan tavanlar tavan boyası ya da plastik boya ile boyanır. Tavan boyaları genel de alçıpan yüzeyler de çok iz yapar. Bu nedenle size önerim kaliteli plastik boyaları tercih etmenizdir. Alçılı yüzeye astar uyguladıktan sonra 2 kat plastik boya uygulayarak mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!