Tahta Tavan Nasıl Boyanır İşin Ustasından Öğrenin

Tahta Tavan Nasıl Boyanır İşin Ustasından Öğrenin

Tahta tavan nasıl boyanır işin ustasından öğrenin. Diğer tüm tavanlar gibi tahta yüzeyli tavanlarda boyanabilir. Fakat diğer Beton, Alçı, yüzeylere uygulanan tavan boyaları tahta yüzeylere uygulanamaz. Tahta neyle boyanır Bu gibi özel yüzeylere genellikle Sentetik boya ve ya Su bazlı yağlı boyalar uygulanır.

Sizde evinizin tahta yüzeye sahip olan tavanlarını boyamayı düşünüyorsanız boya alırken bu türdeki boyaları tercih etmelisiniz. Tahta hangi boyayla boyanır Tiner bazlı ve ya Su bazlı yağlı boyaları kullanmalısınız. Şayet normal tavan boyası kullanırsanız istemediğiniz sonuçlar doğurabilir.

Size Önerebileceğimiz En İyi Boya Markaları

 • Marshall Boya
 • Polisan Boya
 • Dyo Boya

Tahta tavan nasıl boyanır

Gerekli Malzemeler

 • Son Kat Boyası
 • Astar Boyası
 • Saten Boya Rulo
 • Kestirme Fırçası
 • Ahşap Macunu
 • Zımpara
 • Ispatula ve Macun Küreği
 • Zemin Örtüsü
 • Maskeleme Bandı
 • Maket Bıçağı
 • Temizlik Bezi

 

Tahta Tavan Nasıl Boyanır

Malzemeler aldıktan sonra ilk olarak işe mekanı uygulamaya uygun hale getirmelisiniz. Bunun için yapmanız gerekenler odadaki küçük eşyaları başka bir yere almak. Ve büyük ağır olan eşyaları ise size engel olmayacak bir biçim de bir noktaya toplamak olmalı.

Daha sonra naylon koruma örtüsü ile eşyaları ve tüm zemini kapatmalısınız. Maskeleme bandı ile uçlarını bantlayarak sabitleye bilirsiniz uygulama sırasında sizi rahatsız etmemesi için. Odayı toplama ve kapatma işlerini tamamladıktan sonra artık uygulamaya başlayabilirsiniz.

 

Tamir Macunu Nasıl uygulanır

İlk olarak yüzeyin hasarlı bölümlerini raspa yapın ve tozunu iyice alın. Sonra ahşap macunu uygulayın. Macunu ıspatula ve macun küreği yardımı ile uygulayabilirsiniz. Yüzeydeki çukurların tam dolması için bu işlemi 2-3 defa tekrarlamalısınız. Gerekiyorsa daha fazlada macun uygulayabilirsiniz.

 

Ahşap Nasıl Zımparalanır

Tamir yerleri kuruduktan sonra tüm yüzeyi zımpara yapmalısınız. Zımpara makinesi varsa onunla eğer yoksa normal kağıt zımpara ile yapabilirsiniz. Zımpara uygulamasını yüzeyde dairesel hareketler çizerek pürüzler ve çizik yerler yok olana kadar uygulamalısınız.

 

Astar Boya Nasıl Uygulanır

Tahta tavan nasıl boyanır konumuzda sırada Astar Boya uygulaması var. Astar tek kat olarak yüzeye uygulanır. Astar uygulaması için rulo ve fırça kullanarak yapabilirsiniz. Önce rulonun ulaşamayacağı yerleri fırça ile boya kestirmesi yapmalısınız.

Sonra rulo ile geniş alanları boyayabilirsiniz. Yüzeye astar yapılmasının sebebi son kat boyasının daha iyi yüzeye tutunmasını sağlamaktır. Ayrıca astar uygulanan yüzeylerde Boya soyulması, Boya kabarması, ve rulo fırça izleri de olmaz. Astar yaptıktan sonra kuruması için 24 saat beklemelisiniz.

 

Tahta Tavan Nasıl Boyanır

Son olarak boya uygulamasını yapmalısınız. Önce boyanızı boş ve temiz bir kaba alın ve eğer uygulamaya hazır bir boya değilse önce boyanızı inceltin. Boya Nasıl İnceltilir yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.  

Daha sonra yine fırça ile önce kestirme uygulamasını yapmalısınız. Kestirme Nasıl Yapılır yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Kestirme uygulamasını tamamladıktan sonra rulo ile geniş alanları boyayın. Son kat boya uygulamasını 2 kat olarak yapın ve katlar arası kuruma sürelerini bekleyerek uygulayın.

2 kat boya uyguladınız ama yüzeyde hala dalgalar ve kapatmamış yerler var ise 3-4 kat uygulamada yapmalısınız. Daha pürüzsüz bir yüzey elde etmek için boyayı yüzeye fazla yükleme yapmadan uygulayın. Yüzeye eşit oranda boya yayın ve atlama yapmadan boyayı uygulayın.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!