Tabure Nasıl Boyanır Tabure Yenileme Nasıl Yapılır

Tabure Nasıl Boyanır  Tabure Yenileme Nasıl Yapılır

 Tabure nasıl boyanır Eskimiş veya yıpranmış ya da renk değişikliğine ihtiyaç duyulan tabureler. Çok pratik uygulamalar yapılarak yeniden renklendirilerek yepyeni bir görünüm kazandırılabilir. Taburelerin yüzeyinin üzerinde boyalı, hasarlı ya da ham oluşuna göre farklı metotlar ve aşamalar uygulanır. Bu makalemizde size taburelerinizi nasıl yenileyeceğinizi ve boyayacağınızı anlatmaya çalışacağız. İşe malzeme listesi ile başlayabiliriz. 

 

Tabure Boyamak İçin Gerekli malzemeler

  1. Yüzeye uygun Ahşap boyası
  2. Yüzeye uygun İnce ve kalın zımpara kağıdı
  3. Zımpara takozu
  4. Fırça
  5. Vernik
  6. Tabure

Tabure Boyamaya Nasıl Hazırlanır

Tabure nasıl boyanır Hazırlık aşaması Tabure yüzeyinin boya katmanını yüzeyden temizlemek için kalın numaralı bir zımpara kullanılır. Zımpara takozu yardımı ile ileri geri hareketlerle yüzeydeki gezdirilerek boyanın temizlenmesi yapılır. Zımpara uygulaması yapılırken, zımparalama yönünün ağaç liflerine paralel olması gerekmektedir.  Ve liflerin çok derinine inmeden yüzeysel boya katmanını kaldıracak kadar baskı uygulanması gerekmektedir.

 Tabure nasıl boyanır  İkinci zımpara uygulamasında ince numaralı zımpara kullanılmalı. İnce zımpara kullanılarak küçük kalıntıların giderilmesi ve yüzeyin pürüzsüz hale gelmesi sağlanır. Zımparalama uygulaması esnasında bol miktarda toz oluşur. Bu tozları yüzeyden uzaklaştırmak ve   temizlemek için kuru bir kestirme fırçadan yararlanılabilir.

Zımpara Uygulaması

 Tabure nasıl boyanır Astar uygulaması Zımpara işlemi tamamlandıktan sonra. Taburede hasarlı yüzeyler açığa çıkmışsa, bu alanların boya uygulamasına geçmeden önce doldurulması gerekir. Ahşap yüzeylerin yoklama ve tamiri işlemleri için ahşap dolgu macunları kullanılır.  Ahşap macun yüzeye uygulanıp hasarlı kısımlar doldurulduktan sonra macun kurumaya bırakılır.

Ahşap macunun kullanma talimatındaki bekleme süresi tamamlandıktan sonra macunlu kısımlar zımparalanarak yüzey pürüzsüz hale getirilir. Boya uygulamadan önce bir kat boya öncesi koruyucu astar uygulanır.  Astar uygulaması boyanın yüzeye daha iyi tutunması ve uzun yıllar bozulmadan kullanılabilmesine yardımcı olur.

Astar, Boya, ve Vernik Uygulaması

Tabure nasıl boyanır Astar boya kuruduktan sonra, boyanın yüzeye daha iyi tutunabilmesi için ince bir kat çok hafif ince zımpara yapılır. Astar uygulaması yerine astar içeren boyalar kullanılarak bu adım atlanabilir. İstenilen renkteki ahşap boyaları, ürünün etiketinde yer alan kullanma talimatlarına göre hazırlanır. Yüzeye uygun büyüklükteki bir fırça veya rulo yardımıyla yüzeye ilk kat son kat boyası yapılır.

 

Tabure Nasıl Boyanır

Ürünün Üretici firmasının tavsiye ettiği ilk kat bekleme süresi sonunda ikinci kat boya uygulanır. Son kat boya için bekleme süresi tamamlandığında vernik uygulama aşamasına geçilir. Tabure nasıl boyanır Yüzeye Verniğin uygulanabilmesi için boyanın tamamen çok iyi bir şekilde kurumuş olması gerekir.

Sıfır veya Temiz bir fırça veya rulo yardımıyla vernik tüm yüzeye ince bir kat şeklinde uygulanır. Boya uygulaması adımında olduğu gibi ilk kat tamamen kuruduktan sonra ikinci kat uygulanır. Yüzeye uygulanacak vernik mat veya parlak görünümlü olabileceği gibi sprey formunda vernikler de tercih edebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!