Su Bazlı Boya Nasıl Yapılır Boya Yapmanın İncelikleri

Su Bazlı Boya Nasıl Yapılır  Boya Yapmanın İncelikleri

Su bazlı boya nasıl yapılır boya yapmanın incelikleri nelerdir. Renk seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir. Badana boya yapmanın püf noktaları nelerdir. Boyama uygulaması yapmak için hangi malzemeleri almak gerekiyor. Tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabını bu yazımızda anlatmaya çalışacağız. Bu soruları cevaplarını arıyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Evinizi ya da ofisinizi veya sadece bir odanızı boyamaya karar verdiniz. İlk olarak boya seçimini yaparak işe başlamalısınız. Boya seçimi derken yani boyanın türüne karar vermelisiniz. Örnek vermek gerekirse Plastik Boya, Saten Boya, veya Silikonlu Boya mı kullanacaksınız öncelikle bunu belirlemelisiniz. Tabii boya türüne karar verirken duvarlarınızın yüzeyindeki eski boyanın ne olduğunu da bilmelisiniz.

 

Su bazlı boya nasıl yapılır

Aksi halde misal saten boyanın üzerine direk olarak silikonlu boya yaparsanız 2-3 aya kalmaz boya duvardan soyulmaya ve dökülmeye başlayacaktır.O yüzden boyanın türünü değiştirmeyi düşünüyorsanız kesinlikle transfer astar kullanmalısınız. Boyanın soyulmasını istemiyorsanız kaliteli dönüşüm astarlarını tercih etmelisiniz bu konuda bizden de destek alabilirsiniz. 0532 574 86 01 Boyanın türüne karar verdikten sonra ikinci olarak marka seçmelisiniz.

Neden bir boya markası seçilmesi gerektiğini düşünüyorsanız. Eğer kalitesiz bir boya markası ile çalışırsanız hem uygulamadan hem de uzun vade de boyadan verim alamazsınız. Kalitesiz boyaların kısa zaman sonra renkleri solmaya kabarmaya ve küflenmeye başlarlar onun için badana da marka tercihi çok önemlidir. Boyanın markasına da karar verdikten sonra sıra geldi en önemli konulardan biri olan renk seçimine.

 

Boya Badana Renk Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

Su bazlı boya nasıl yapılır evinizi boyamaya karar verdikten sonra evinizin tüm atmosferini değiştirecek olan renk seçimi yapmalısınız. Peki renk tonuna karar verirken nelere dikkat etmelisiniz. Birincisi eğer evinizde tek renk kullanacaksanız tüm eşyalarınızla uyum sağlayabilecek renk tonlarını tercih etmelisiniz. Tabii perdelerin renk uyumunu da unutmamalısınız. Fakat evinizin her bölümüne farklı bir renk tonu kullanmayı düşünüyorsanız.

O zaman genel olarak bir renk uyumu aramanıza gerek yoktur. Evinizin her odasını farklı bir renk yapacaksanız renkleri odalara uyumuna göre karar vermelisiniz. Renk seçimin de bir diğer önemli konu ise renk tonuna karar verirken odayı geniş göstermesini istiyorsanız açık tonları tercih etmeli. Ama eğer odanızı basık kapalı görünmesini istiyorsanız koyu renk tonlarını tercih etmelisiniz. Daha çok vakit geçirdiğiniz alanlarda açık pastel ve gözlerinizi dinlendiren renk tonlarına yer vermelisiniz. Renk tonuna da karar verdikten sonra artık malzemeleri satın alıp uygulamaya başlayabilirsiniz.

 

Boya Yapmanın İncelikleri

Su bazlı boya nasıl yapılır ilk olarak boyanacak alanı uygulamaya hazırlamalısınız. Küçük eşyaları odadan çıkartıp büyük taşınamaz olan eşyaları ise duvar diplerinden uzaklaştırın. Eşyaları odanın orta bölümüne düzenli bir şekilde toplayıp üzerlerini hışır naylon branda ile kapatın. Zemini de kalın naylon branda ile kapatıp uçlarını süpürgelikle birlikte açık kalmayacak şekilde kağıt bantla bantlayın. Örnek resim de olduğu gibi yapmalısınız.

Daha sonra tavan ve duvarlardaki kabarık ve çatlak yerleri raspa ile kazıyıp tozunu almalısınız. Sonra bu hasarlı yerlere alçı doldurmalısınız alçının iyi dolması için alçı kurudukça 2-3 defa yapmalısınız. Alçı tamirleri bittikten ve kuruduktan sonra tüm yüzeyi zımpara yapıp tozunu almalısınız. Bu işlemleri yaparken sıralı bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Zımparadan sonra tüm yüzeye astar boya uygulamalısınız astar boyayı incelttikten sonra tek kat olarak uygulamalısınız.

 

Su Bazlı Boya Nasıl Yapılır

Su bazlı boya nasıl yapılır Astar boyayı sürdükten ve kuruduktan sonra artık son kat boyama uygulamasına başlayabilirsiniz. Son kat boyası standart olarak 2 kat uygulanır ama eğer boya kapatmamışsa bu 3 veya 4 kat da olabilir. İlk olarak boyayı ihtiyacınız kadarını başka bir temiz ve boş kovaya almalısınız. Boyayı doğru oranda inceltmelisiniz bunu boyanın kovasının üzerinde yazan inceltme oranlarını okuyarak yapabilirsiniz.

Boyayı ayarladıktan sonra önce kestirme yaparak işe başlamalısınız. Eğer ilk defa kestirme yapacaksanız öncelikle küçük ve kısa alanlarda biraz el alıştırması yapmalısınız. Daha sonra riskli yerleri kestirme yapmalısınız. Kestirmede en zor yer tavan ile duvarın birleşim yerleridir burayı en kestirmenin en sonuna saklamalısınız.

Birinci kat kestirme işleri bittikten sonra geniş alanları rulo ile boyamalısınız. Rulo kullanırken duvarda V veya W şekli çizerek boyama yapmalısınız. Boyayı doğru oranda ve eşit olarak yüzeye yaymalısınız. Birinci kat boyama uygulaması bittikten sonra işlemlere 5-6 saat ara verip boyanın kurumasını beklemelisiniz. Sonra aynı şekilde ikinci kat boyayı uygulayıp işlemleri tamamlamalısınız.

Bu yazımızda size Su bazlı boya nasıl yapılır anlatmaya çalıştık umarız size faydalı bir içerik olmuştur. Sizde soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!