Silikonlu Boya Nasıl Yapılır, Silikonlu Boya Nedir

Silikonlu Boya Nasıl Yapılır  Silikonlu Boya Nedir

Silikonlu boya nasıl yapılır Silikonlu Boya Nedir, Özellikleri Nelerdir. Bu yazımızda silikonlu boyalar hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz. Öncelikle silikonlu boya nedir ve nerelerde kullanılır ve özellikleri nelerdir biraz bu konuları anlatalım. Silikonlu boya iç cephe ve de dış cephelerin duvar yüzeylerinde çok tercih edilen bir boya türüdür. Uygulandığı duvar yüzeyine düz mat görünümü verir. Uygulandığı yüzeye tam ve üstün siline bilme özelliği kazandırır.

Silikonlu boyalar özel bağlayıcı yapısından dolayı eski veya yeni tüm yüzeylere yapışma özelliğini arttırır. Yüzeyde çatlama kabarma ve dökülmelere karşı koruma kalkanı oluşturur. Yüzeydeki boyanın esnek olmasını sağlar, ve yüksek kapatıcılık özelliğine sahiptir. Olumsuz hava koşullarının örneğin her türlü yağış, nem, güneş ışınlarının olumsuz etkilerine son derece dayanıklıdır. Silikonlu boyaların uygulaması oldukça pratik ve kolaydır.

Silikonlu boya nasıl yapılır şimdi uygulamasına başlayabiliriz. Evinizi ya da sadece bir odanızı boyatmaya karar verdiniz öncelikle duvar yüzeyine uygun olan boya türünü seçmelisiniz. Daha sonra renk tonuna karar vermelisiniz renk seçerken mekandaki eşyaların renklerini göz önünde bulundurmalısınız.

Eşyalara uyumlu bir renk tonu tercih etmelisiniz boyaya ve renk tonuna karar verdikten sonra bir malzeme listesi hazırlamalısınız. Malzeme listesi hazırlarken boyanacak yüzeyin metre karesini bilmelisiniz ve o ölçülere göre malzeme almalısınız. Biz standart bir odanın malzeme listesini sizin için hazırladık. Ama siz malzemeleri satın alırken ne kadar bir alanı boyayacağınızı belirtin. Malzemeleri tedarik ettikten sonra artık işlemlere başlayabilirsiniz.

 

Silikonlu Boya Nasıl Yapılır

 • Silikonlu Boya
 • Astar Boya
 • Boya Rulosu
 • Boya Fırçası
 • Zımpara
 • Naylon Branda
 • Maskeleme Bandı
 • Maket Bıçağı
 • Alçı
 • Alçı Küreği
 • Spatula
 • Boya Sırığı
 • Boş Kova
 • Merdiven
 • Temizlik Bezi

Ayrıca uygulamada sağlığınız ve güvenliğiniz için İş eldiveni, İş gözlüğü, Toz maskesi kullanmalısınız. Mekanda bir ilk yardım çantası da bulundurmalısınız.

 

Ön Hazırlık

Silikonlu boya nasıl yapılır şimdi sıra geldi ön hazırlık yapmaya ve sonra boyayı uygulamaya. Bur da ilk olarak yapılması gerekenler mekanı uygulamaya hazır hale getirmektir. Bu işlemleri eğer odada eşya var ise tüm eşyalar orta bölüme toplanmalıdır. Daha sonra üzerlerini ince naylon branda ile kapatılmalıdır. Zemin ise mavi naylon branda ile kapatılıp uçları maskeleme bandı ile pervazlara yapıştırılmalı. Boyanın bulaşmasını ve batmasını istemediğiniz yerleri kapattıktan sonra.

Yüzeydeki çatlak ve kabarmış yerleri spatula yardımı ile kazıyıp tozunu aldıktan sonra alçı ile doldurulmalıdır. Alçı uygulaması 2-3 defa tekrarlanmalıdır hasarlı yerlerin onarımı bittikten sonra zımpara yapılmalıdır. Zımpara işlemi yüzeydeki pürüzler yok oluncaya kadar daire şekli çizilerek yapılmalıdır. Zımpara uygulaması bittikten sonra tüm yüzeyin tozu alınmalıdır. Sonra ise astar boya uygulanmalıdır astar tek kat olarak uygulanır uygulamada rulo ve fırça kullanılır. Astar uygulaması bittikten sonra ve kuruma süreci tamamlandıktan sonra artık sıra geldi silikonlu boya uygulamasına.

 

Silikonlu Boya Nasıl Uygulanır

Silikonlu boya nasıl yapılır öncelikle boyayı inceltmek le işe başlanmalıdır. Bunun için temiz bir kovaya yeteri kadar boya dökün. Daha sonra inceltme oranına göre temiz su ekleyin ve homojen bir hale gelinceye kadar bir tahta parçası ile karıştırın. Hazırladığınız boyayı küçük bir kaba biraz dökün ve kestirme fırçası ile ilk önce kestirmeleri yapın. Kestirme yapılması gereken yerler rulonun giremediği ve boyanın bulaşmasını istemediğiniz yerlerdir.

Örneğin kapı kenarları tavan dipleri süpürgelik üstleri ve pencere kenarlarıdır. Birinci kat kestime işlemi bittikten sonra rulo ile geniş bölümlerin ilk kat boyasını uygulayın daha sonra kuruması için uygulamaya ara verin. İlk kat boya kuruduktan sonra ikinci kat boyama işlemine başlayın yine önce kestirme yapın ve sonra rulo ile geniş bölümleri boyayın. İkinci kat boyama işlemi bittikten sonra yüzeyi kontrol edin eğer boya kapatmamış sa üçüncü kat boyayı sürün ve uygulamayı tamamlayın.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!