Sararan Tavan Nasıl Boyanır? Tavan Boya Uygulaması

Sararan Tavan Nasıl Boyanır? Tavan Boya Uygulaması

Sararan tavan nasıl boyanır birçok nedenden dolayı tavanlarda sararmalar meydana gelir. Tavana çok kötü bir görünüm veren ve sınır bozucu bu sararmalardan kurtulmak aslında çok kolay ve pratik. Bu yazımızda size sararmış tavanlara nasıl boya uygulaması yapmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Size önereceğimiz uygulama yöntemlerini ve tekniklerini kullanarak bu kötü görünümden çok pratik ve kolayca kurtulacaksınız. Öncelikle boya markasına ve uygulamada kullanılacak malzemelerin bir listesini oluşturmakla işe başlamalısınız. Yapacağınız boya uygulamasının başarılı ve sağlam olmasını istiyorsanız kesinlikle kaliteli boya kullanmanızı öneririz.

Yeşil Dekor olarak biz bir malzeme listesi oluşturduk bu listeye bakarak sizde kendi malzeme listenizi oluşturabilirsiniz. Sararan tavan nasıl boyanır konumuza devam edelim.

 

Sararan Tavan İçin Malzemeler

  • Tavan Leke kapatıcı
  • Tavan boyası
  • Tavan boya rulosu
  • Tavan boya fırçası
  • Zımpara
  • Naylon zemin örtüsü
  • Maskeleme bandı
  • Boya sırığı
  • Merdiven

 

Sararan Tavan Nasıl Boyanır?

Malzeme listesi oluşturduktan ve malzemeleri aldıktan sonra işe tavan boya uygulaması yapacağınız odayı hazırlayın. Rahat bir uygulama yapmak için sizi engellemeyecek bir biçimde eşyaları ortaya toplayın. Sonra üzerleri açık kalmayacak şekilde hışır örtü ile kapatın. Yerleri de naylon branda ile kapatın ve uçlarını maskeleme bandı ile bantlayın.

Sonra tavan yüzeyinde kabarık yerler varise önce onları kazıyıp macun ile tamir edin. Ve kuruduktan sonra zımpara uygulaması yapın eğer tavanda böyle bir problem yoksa bu aşamayı atlayarak bir sonraki işleme başlayın.

Tavana boya uygulamadan önce tavanın sararan bölümlerine leke kapatıcı uygulamalısınız. Lekeli yüzeyler için özel olarak üretilen leke kapatıcı boyalar sararmış tavanlarda da çok etkilidir. Uygulaması oldukça pratik ve kolaydır.

Leke kapatıcıyı karıştırıp rulo ve fırça ile tavana 2 kat uygulayın. Katlar arası kuruma süresini bekleyerek uygulama yapmanızı öneririz. Sararan tavana Kapatan uyguladıktan sonra kuruması için işlemlere 1 gün ara vererek devam edin.

 

Tavan Boyama

Sararan tavan nasıl boyanır uygulamasında şimdi sırada tavan boyama uygulaması var. İlk önce tavan boyasını ayarlamakla işe başlamalısınız. Bunun için boyama yapacağınız tavana yetecek kadar boyayı temiz bir kovaya alın. Daha sonra içine doğru oranda su ekleyin ve homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırın.

Boyayı hazırladıktan sonra önce tavan köşelerini ve avize etrafına kestirme fırçası ile boya uygulaması yapın. Sonra saten rulo ile tavanın geri kalan kısımlarına boya uygulayın. Birinci kat boyama uygulamasını tamamladıktan sonra boyanın kuruması için uygulamaya 4-5 saat ara verin.

Boya kuruduktan sonra ikinci kat tavan boya uygulamasına başlayın. Yine birinci katta olduğu gibi tavana boya uygulaması yapın. Uygulamayı tamamladıktan sonra kurumasını bekleyin ve son kontrolleri yapın tavan boyama uygulamasını başarıyla tamamlayın.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!