Pürüzsüz Boya Nasıl Yapılır Boya Yapmanın İncelikleri

Pürüzsüz Boya Nasıl Yapılır Boya Yapmanın İncelikleri

Pürüzsüz boya nasıl yapılır kusursuz ve pürüzsüz bir uygulama yapmak için öncelikle çok iyi bir yüzey hazırlanmalıdır. Peki yüzeydeki kusurlar nasıl giderilmelidir. Evinizi ya da ofisinizi veya sadece evinizin bir bölümünü boyamaya karar verdiniz. Ama işe nereden başlayacağınızı da bilmiyorsunuz .

Size evinizin boya badanasını yaparken boya rehberliği neteliğin de olan bu makalemizle. Kusursuz badana nasıl yapılır anlatmaya çalışacağız umarız size faydalı bir içerik olur. Öncelikle badana yapmaya karar verdikten sonra ilk yapmanız gerekenler renk tonu seçmek ve boyanın türüne ve markasına karar vermek olmalıdır. Peki bu tercihleri yaparken nelere dikkat edilmelidir.

 

Boya Yapmanın İncelikleri

Pürüzsüz boya nasıl yapılır – 1. boyanın rengini seçerken evinizin eşyalarına ve perdelerine uygun renk tonlarını tercih etmelisiniz. Ayrıca evinizi geniş ve ferah göstermek için açık renk tonlarını seçmelisiniz. Fakat eviniz çok büyükse eğer daha cesur ve koyu renk tonlarına da yer verebilirsiniz. 2. Boyanın türüne karar verirken evinizin duvar yüzeyindeki eski boyanın ne tür bir boya olduğunu mutlaka bilmelisiniz.

Boyanın cinsine karar verirken bir de sağlıklı ve dayanıklı boyaları tercih etmeye özen göstermelisiniz. 3. boyanın markasını seçerken bilindik bir marka olmasına ve kaliteli ürünleri olmasına dikkat etmelisiniz. Boyanın rengine türüne ve markasına karar verdikten sonra bir malzeme listesi hazırlamalısınız.

Uygulamada kullanacağınız boya ve diğer malzemeleri en kaliteli olanlarından tercih etmelisiniz. Kaliteli ürünler ve yardımcı aparatlar sizin daha pürüzsüz ve daha kusursuz bir boyama uygulaması yapmanıza çok daha fazla katkıda bulunacaklardır. 

 

Evi Boyama Teknikleri

Ev boyamak için tüm malzemeleri satın aldıktan sonra işe tüm eşyalarınızı koruma altına almakla başlamalısınız. Bunun için yapmanız gerekenler tüm eşyaları ortaya toplayıp üzelerini ince branda ile kapamaktır. Ayrıca yerleri ve süpürgelik kapı pervazı ve pencere kenarlarını da kalın branda ve maskeleme bandı ile kapatmalısınız. Kapama işlemleri bittikten sonra yüzeydeki hasarlı ya da çivi delikleri gibi kusurlu yerleri spatula ile kazıdıktan sonra alçı ile doldurmalısınız.

Bu çukurların tam dolması için 2-3 kat alçı uygulamalısınız. Tamir yerleri kuruduktan sonra zımpara yapıp tozunu aldıktan sonra astar uygulamalısınız. Astar boya uygulamasını doğru oranda ayarladıktan sonra tek kat olarak sürmelisiniz yüzeye. Astar kuruduktan sonra 2 kar son kat boyası uygulamalısınız.

 

Pürüzsüz Boya Nasıl Yapılır

Pürüzsüz boya nasıl yapılır – 1 Uyguladığınız boyanın pürüzsüz olması için öncelikle yüzeye çok iyi bir zımpara yapmalısınız. 2. Ufak pürüzleri yok etmek için katlar arası ince zımpara kullanarak ufak hataları ve pürüzleri giderebilirsiniz. 3. Pürüz oluşmasını engellemek için boyayı doğru oranda inceltmelisiniz. 4. Kusursuz bir yüzey elde etmek için uygulamaya kestirme yaparak başlamalısınız. Kestirme yaptığınız yerlerin üzerinden parmak rulo ile geçerek fırça darbelerini en aza indirebilirsiniz. 5. Rulo ile boyama yaparken boyayı eşit oranda yüzeye dağıtmaya özen göstermelisiniz.

 

Pürüzsüz Boya Nasıl Yapılır

Rulo kullanırken yüzeyde atlama yapmadan ve boyayı akıntı olmaması için çok iyi taramalısınız. Birinci kat boyayı sürdükten sonra boya kurumadan kesinlikle ikinci kat boyayı uygulamamalısınız. Söylediğimiz gibi kaliteli bir boya ve yardımcı aparatlarla eğer doğru bir şekilde uygulanırsa boya pürüzsüz ve kusursuz bir yüzey görünümü elde etmek mümkün.

Bu yazımızda size pürüzsüz yağlı boya nasıl yapılır püf noktaları nelerdir ve hangi teknikler kullanılmalıdır anlatmaya çalıştık umarız size faydalı bir makale olmuştur. Sizde görüş ve sorularınızı yorum kısmından bize yazabilirsiniz. Şimdiden herkese keyifli boya uygulamaları dileriz Yeşil Dekor dekorasyon ve tasarım uzmanı.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!