Plastik Saksı Nasıl Boyanır Plastik Saksı Boyama Teknikleri

Plastik Saksı Nasıl Boyanır Plastik Saksı Boyama Teknikleri

Plastik saksı nasıl boyanır Toprak çamur kiri, toz, güneş ışınları ve yağmur derken. SaksıIların zamanla renginin solması ve yıpranması. Doğal bir sonuç gibi görünebilir. Ne kadar temizlenirse de temizlensin. Eğer bir de saksının üzeri küf tuttuysa etkili bir sonuç elde edilemez. Kalıcı çözümler üretmek. Saksıyı temizlemek silmekle değil boyamakla gerçekleşebilir. Ve hatta, çiçeğiyle bütünlük oluşturmuş renkler ve etkileyici desenler ile. Hayal gücünü kullanarak alışılmışın dışında. Plastik saksıların, içindeki çiçekler kadar canlı ve renkli kılmak mümkün olabilir.

 

 YAPILACAK İŞLEMLER

 İlk yapılması gereken işlem boyanın iyice yüzeye yapışması için saksı kirlerinin temizlenmesidir. Plastik saksı nasıl boyanır Eğer saksının içinde çiçek var ise. Çok dikkatli bir şekilde çıkarılmalı. Ve sonra Saksının iç ve dış yüzeyi bir kaç damla deterjan ve su ile bulaşık süngerinin sert tarafı ya da fırça kullanılarak silinir. Plastik saksının üzerine yapışmış kir ve küfler yumuşak bir tel ile saksıyı çizilmeden ovulur. 

İnatçı kirler yada küflerin çıkmaması durumunda saksı alkola batırılmış bulaşık süngeri ile temizlenir. Eğer plastik saksının yüzeyinde eski bir boya varsa soda ve su ile yıkanarak kurumaya bırakılır. Plastik saksı Su bazlı plastik boya ile yukarıdan aşağıya doğru tüm yüzey boya uygulaması yapılır. Sprey boyalar kullanılması durumunda ise zemine koruyucu bir örtü veya gazete yayılır. Astarlı sprey boya iyice çalkalandıktan sonra saksı üzerine 20-30 cm. uzaklıktan uygulanır. Plastik Saksının iç ve dış tüm yüzey boyandıktan sonra 15 ile 20 dakika arası boyanın kuruması beklenir. Saksının yüzeyindeki boyanın dayanıklılığını arttırmak için. Yine saksıya yukarıdan aşağıya fırça darbeleri ile su bazlı vernik uygulanır.

 

 SAKSIYA DESEN YAPMA

 Plastik saksı nasıl boyanır Yüzeyi tertemiz olan saksının cam-seramik boyası ile ponpon sünger yardımıyla tamponlanarak istenilen renge boyanılabilinir. İlk kat boya uygulandıktan ve kuruduktan sonra üzerine tekrar boya atılır. Yüzey üzerine kağıt kullanılarak desenin kullanılmayacağı alanlar kapatılır. Serbest veya boyanacak yerler açıkta kalacak şekilde çizim şablonları kullanılarak. Sulu boya fırçasıyla  farklı stillerde ve farklı renklerde boya tekrar saksı üzerinden uygulana bilir.

 

PRATİK İPUÇLARI 

 Plastik saksı nasıl boyanır Plastik saksının yüzeyin temiz olup olmadığına. Tam emin olmak için, yüzeye alkol damlatılarak yayılıp yayılmadığına kontrol edilebilinir. Eğer alkol yüzeye yayılmıyorsa boyama öncesi temizlik işlemi tekrarlanması gerekir.Yüzeye tek renk kullanımında da daha ince ayrıntılı boyamalar için. Daha ince ve kaliteli sulu boya fırçaları kullanılabilir. Plastik saksı uygulamalarında hem emek hem de kullanılan malzemelerden kaybı önlemek amacılya. Yüzeyde kullanılacak boyanın yüzeye etkisini test etmek için.

Benzer bir plastiğin küçük bir köşesinde boya uygulanabilerek önceden sonuç görülebilir. İnsan sağlığı açısından kimyasal madde olduğu için kapalı ortamlarda boya yapmak tehlikelidir. Plastik saksı nasıl boyanır Eğer kapalı bir ortamda boya yapılacaksa havalandırmanın çok iyi etkili olduğu alanlar tercih edilmelidir. Plastik saksı  yüzeylerinde kullanılabilecek boya türleri akrilik ve plastik boyalar ile cam seramik boyalarıdır. Plastik yüzeylerde yağlı boya da kullanılabilmesine rağmen zaman içinde pullanarak dökülmeler yaşanması ihtimaline vardır. Bu sebeple zorunlu olmadıkça yağlı boyalar tercih edilmemelidir.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!