Plastik Boya Nasıl Yapılır, Plastik Boya Uygulama

Plastik Boya Nasıl Yapılır  Plastik Boya Uygulama

Plastik boya nasıl yapılır  plastik boya nedir ve nasıl uygulanır hangi yüzeylere uygulanabilinir. Bu gibi soruların ve daha fazlasının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Yeşil Dekor olarak tüm boyalar ile ilgili bilgileri sizin için paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip ederek dekorasyon ve tasarımla ilgili bilgilerden haberdar olabilirsiniz. Öncelikle plastik boya nedir ve özellikleri nelerdir kısaca anlatalım. Plastik boyalar mat görünümlü nefes alabilen bir boya türüdür.

Silinme özelliği yoktur bu yüzden fazla tercih edilmez silikonlu boyalara göre daha çabuk kirlenir. Plastik boyalar renkleri diğer boya türlerine göre daha iyi yansıtır. Oldukça uzun ömürlü bir boya türüdür. Silikonlu boyaların çıkması ile birlikte eskisi kadar tercih edilmemeye başlandı ama günümüzde hala kullanılan bir boyadır. Plastik boyalar insan ve çevreye duyarlı boyalardır sağlıklı boya grupları arasında yer alır.

 

Plastik Boya Uygulama Ön Hazırlık

Plastik boya nasıl yapılır evinizi ya da ofisinizi veya sadece bir odanızı boyamaya karar verdiniz ama işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre. Odanızı boyamaya karar verdikten sonra boya türünü seçmelisiniz. Günümüzde bir çok boya çeşidi bulunmaktadır bunların arasından birini tercih etmelisiniz daha sonra boya rengine karar vermelisiniz. Boya renk tonuna karar verirken odanızın eşyalarının rengine uyumlu bir renk tonu tercih etmelisiniz.

Boya türüne ve renk tonuna karar verdikten sonra bir malzeme listesi oluşturmalısınız. Yeşil Dekor olarak biz standart bir malzeme listesi sizin için hazırladık ama siz ürünleri satın alırken yine yapacağınız alanı belirtin. Böylelikle hem doğru ürün almış olursunuz hemde gereksiz malzeme almamış olursunuz. Malzemeleri tedarik ettikten sonra boyanacak alanı uygulamaya hazır hale getirmelisiniz.

 

Plastik boya nasıl yapılır – Malzeme Listesi

 • Plastik Boya
 • Boya Rulo
 • Boya Fırça
 • Naylon Branda
 • Maskeleme Bandı
 • Maket Bıçağı
 • Alçı
 • Zımpara
 • Spatula
 • Alçı Küreği
 • Boş Kova
 • Merdiven
 • Temizlik Bezi

Plastik boya nasıl yapılır – Yüzey Hazırlığı

Malzemeleri tedarik etikten sonra uygulama yapılacak alanı boyamaya uygun hale getirmelisiniz. Mekanda eğer eşya varsa hepsini dikkatli bir şekilde orta bir bölüme toplayıp ince naylon branda ile örtmelisiniz. Sonra yerleri ise mavi naylon branda ile kapatıp duvarla birleşim yerlerini de maskeleme bandı ile bantlamalısınız. Duvar yüzeyindeki aksesuarları çıkartmalısınız ve piriz kapaklarını da sökmelisiniz veya maskeleme bandı ile kaplamalısınız.

Daha sonra ise duvar yüzeyindeki çatlak kabarmış ve çivi deliklerini spatula ile kazıdıktan ve tozunu aldıktan sonra macun yapmalısınız. Alçı uygulaması hasarlı ve çukur yerler dolana kadar 2-3 defa tekrarlanmalı ve kurumaya bırakılmalı. Tamirat yerleri kuruduktan sonra tüm yüzey zımpara yapılmalı ve tüm yüzeyin tozu alınmalıdır. Daha sonra boyanın soyulmaması ve daha iyi yüzeye tutunması için astar uygulanmalıdır. Astar doğru oranda inceltildikten sonra tek kat olarak yüzeye uygulanmalıdır.

 

Plastik Boya Nasıl Uygulanır

Plastik boya nasıl yapılır ilk olarak boya ayarlanmalıdır bunun için temiz bir boş kaba yeteri kadar boya dökün. Sonra doğru oranda temiz su ekleyin ve bir tahta parçası ile karıştırın karıştırma işlemi bittikten sonra boyamaya başlayabilirsiniz. Boyama işlemine öncelikle kestirmelerden başlamalısınız. Tavan dipleri, pencere kenarları, kapı kenarları, ve süpürgelik üstlerini kestirme fırçası ile boyadıktan sonra. Geniş alanları ise rulo ile boyamalısınız boyama yaparken boyayı yüzeye iyice ve eşit oranda yaymalısınız. Birinci kat boyama işlemi bittikten sonra kuruması için uygulamaya 5-6 saat ara vermelisiniz.

Daha sonra ikinci kat boyama işlemini de aynı şekilde yani önce kestirme yapıp sonra geniş yerleri rulo ile boyamalısınız. İkinci kat boyama işlemi bittikten sonra yüzeyi kontrol etmelisiniz eğer boya kapatmamış sa üçüncü katı hatta gerekiyorsa dördüncü kat boyayı sürmelisiniz. Plastik boya nasıl yapılır bu yazımızda anlatmaya çalıştık umarız size faydalı bir içerik olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!