Panel Kapı Boyası Nasıl Uygulanır? Kapı Boyama

Panel Kapı Boyası Nasıl Uygulanır? Kapı Boyama

Panel kapı boyası uygulaması nasıl yapılır. Kapı boyaları hakkında detaylı bilgiler ve pratik kolay uygulama yöntemleri ve teknikleri. Son yıllarda eski kapıların yerini yeni hazır Amerikan kapılar aldı. Eski kapılarda olduğu gibi panel kapılarında belirli bir süre sonra bakıma ve boyanmaya ihtiyacı vardır.

Bu yazımızda sizin için faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri paylaşacağız. Ayrıca kapı boya uygulama teknikleri ve yöntemlerini de anlatmaya çalışacağız. Kapı boyama dışarıdan çok zor bir uygulama gibi görünse de aslında işin tekniğini bilenler için çok rahat ve pratik bir boya uygulamasıdır.

Boyama tekniklerini anlatmadan önce yapılacak uygulamanın sağlam ve başarılı olması için nelerin olması gerektiğini ve hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiğini biraz anlatmak istiyorum. Boya uygulamasının başarılı ve sağlam olması için olmazsa olmazı kaliteli boya kullanmaktır.

Kaliteli boya kullanmanın dışında dikkat edilmesi gerekilenler doğru teknik kullanılarak boyanın yüzeye uygulanmasıdır. Panel kapı boyası uygulaması için bu iki kriter yerine getirildiği taktirde uygulamanın sonuna muazzam bir görünüm ve başarı yansır.

 

 Kapı Boyası Renkleri

Amerikan kapılar için kullanıma hazır olarak tüketiciye beyaz renk sunulur. Fakat müşteri kapılarını farklı bir renge boyamayı arzu ettiği zamanda devreye baz boyalar giriyor. Boya satış noktalarında bulunan renk hazırlama makinesi sayesinde kullanıcı istediği ve arzu ettiği renk tonunda boyasını hazırlatabiliyor. Kapı boyası renk kartelasında onlarca renk tonunu görmek mümkün.

Boya markasını ve renk tonunu kararlaştırdıktan sonra uygulamada kullanacağınız malzemelerin bir listesini hazırlamanızı öneririz. Eksiksiz bir malzeme listesi oluşturmanız için yesildekor.com olarak sizin için altta bir boya uygulaması için gerekli olan tüm malzemelerin bir listesini oluşturduk. Sizin için bu hazırladığımız listeden ihtiyacınız olan ürünleri kendi listenizi hazırlarken faydalanabilirsiniz.

 

Kapı Boyamak İçin Gerekli Malzemeler

  • Kapı boyası
  • Rulo ve Fırça
  • Zımpara
  • Maskeleme bandı
  • Zemin örtüsü
  • Macun

 

Panel Kapı Boyası Nasıl Uygulanır

Yukarıda saydığım malzemeleri aldıktan sonra ilk olarak kapıyı uygulamaya hazırlamalısınız. Bunun için önce kapının kollarını ve üzerindeki aksesuarlarını sökmelisiniz ve ya maskeleme bandı ile üzerini kapatmalısınız. Sonra yerleri naylon branda ile kaplayıp kendinize bir uygulama alanı yaratmalısınız. Ayrıca camlı kapıların cam kısmını kağıt bantla korumaya almalısınız.

Kaplama işlemini tamamladıktan sonra boyanın kapı yüzeyine daha iyi tutunması için tüm kapı yüzeyine zımpara uygulamalısınız. Zımpara sonrası tüm yüzeyin tozunu bir bez yardımı ile iyice almalısınız. Sonra kapı yüzeyindeki hasarlı yerlere macun uygulayarak bu bölümlere onarmalısınız. Macun uyguladıktan ve kuruduktan sonra zımpara yaparak yüzeydeki pürüzleri gidermelisiniz.

Panel kapı boyası uygulamak için önce boyanızı incelterek işe başlayın. Kapıya yetecek kadar boyayı boş ve temiz bir kaba alın ve içine inceltici ekleyin. Sonra homojen bir kıvama gelinceye kadar bir tahta parçası ile karıştırın. Birinci kat boyanızı biraz daha ince tutarak yüzeye daha iyi tutunmasını sağlayabilirsiniz.

Panel Kapı Boyası Nasıl Uygulanır?

Boyayı ayarladıktan sonra önce kapının arka tarafından başlayarak ve önce küçük alanları fırça ile boyayarak boya uygulamasına başlamalısınız. Sonra parmak rulo ile geri kalan alanları tamamlayabilirsiniz. Birinci kat boya uygulamasını tamamladıktan sonra 5-6 saat beklemenizi öneririz. Zamanınız varsa bir gün ara ile ikinci kat boyayı uygulamanız daha faydalı olacaktır.

Birinci kat boyayı attıktan ve boya kuruduktan sonra ikinci kat boyama uygulamasına başlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde önce kapının arkasını sonra ön yüzünü ve kasasını boyayarak uygulamayı başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Boya uygulamasını tamamladıktan sonra uyguladığınız boyanın daha dayanıklı olması için üzerine vernik uygulaması yapabilirsiniz. Ya da boyalı şekilde kullanmaya da devam edebilirsiniz. Vernik uygulaması da aynı boya uygulamasında olduğu gibi uygulana bilinir.

kapı-boyamak-icin-gerekli-malzemeler

kapı-boyamak-icin-gerekli-malzemeler

kapı-boyama-örneği-2

kapı-boyama-örneği-2

kapı-boyama-örneği-3

kapı-boyama-örneği

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!