Osb Nasıl Boyanır Osb Boyama Yöntemleri

Osb Nasıl Boyanır  Osb Boyama Yöntemleri

Osb nasıl boyanır  Günümüzde sıklıkla yapılmakta olan osb neme dayanıklı olduğu için çok tercih ediliyor. Sizler tarafından çok sorulan sorulardan biri de bu malzemenin boyanıp boyanmadığıdır. Biz de Yeşil Dekor olarak size bu konu hakkında faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri bu makalede paylaşacağız umarız size faydalı bir içerik olur. Sizde bize sormak istediğiniz soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

Şimdi konumuza dönecek olursak osb boyanır mı veya osb nasıl boyanır ilk olarak şunu belirteyim osb boyanır ve nasıl boyanacağını yazımızın devamında anlatacağız. Bildiğiniz gibi osb birçok yüzeyde kullanılmaktadır bunlara örnek vermek gerekiyorsa en sık kullanım alanı çatı ve ayrıca zemin de osb tavan döşeme de ve duvar kaplamaların da vs. Bir çok alan da özellikle neme dayanıklı olduğu için çok tercih ediliyor.

Osb nasıl boyanır  Özellikle çatı yüzeyleri için kullanılacak boyalar Isı yalıtım boyası veya İzolasyon boyası ya da neme karşı dayanıklı olan Nem boyası gibi özel boyaları tercih etmelisiniz. Bu özel boyalar normal boyalara nazaran çok daha faydalı ve çok daha dayanıklı ürünlerdir. Bu sebeple Yeşil Dekor olarak sizin için en faydalı olacağını düşündüğümüz ürünleri size öneriyoruz ve ayrıca bizi arayarak malzemeler hakkında bilgi de alabilirsiniz.

Tüm boyama işlemlerinde olduğu gibi bu uygulamaya karar verdikten sonra ilk olarak yapmanız gereken renk tonu seçimidir. Renge karar verdikten sonra öncelikle uygulama da kullanılacak malzemelerin bir listesini oluşturmanız gerekmektedir. Sizin için bir malzeme listesi oluşturduk ama size ürünleri alırken nerede kullanacağınızı ve ne kadar bir alan yapacağınızı belirtin. Neden bunlar gerekli diyorsanız bu şekilde doğru ürünleri almış ve gereksiz malzemeleri almamış olursunuz. Bu bizim önerimiz uygulayıp uygulamamak tamamiyle size kalmış.

 

 Tavan İçin Malzeme Listesi

 • Osb astar boya
 • Osb ahşap boyası
 • Boya rulosu
 • Boya fırçası
 • Ahşap macunu
 • Zımpara
 • Spatula
 • Macun küreği
 • Maskeleme bandı
 • Naylon branda
 • Boş kova
 • Merdiven
 • Boya sırığı

Osb nasıl boyanır Malzemeleri tedarik ettikten sonra işlemlere ilk olarak uygulama yapılacak alanı uygun hale getirmekle başlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler odadaki eşyaları uygun bir bölüme toplayıp üzerini naylon branda ile kaplanmalıdır.  Ve ayrıca zemini de kapatıp uçlarını maskeleme bandı ile bantlamalısınız. Ön hazırlıklar bittikten sonra uygulamaya başlayabilirsiniz işlemlere ilk yüzeyin tozunu alarak başlayın.

Sonra osb astar uygulayın bu işlemi temiz bir kaba osb astar dökün ve homojen bir hale gelinceye kadar iyice karıştırın. İnceltilmesi gerekiyorsa ürünün üzerinde yazılan oranda uygun inceltici ile ayarlayın ve rulo fırça yardımı yüzeye uygulayın.

 

Osb Nasıl Boyanır 

Osb nasıl boyanır  Astar boyayı tek kat olarak uygulayın ve kuruma sürecini bekleyin daha sonra yüzeyde ki bozuk bölümleri ahşap macunu ile onarın ve kuruduktan sonra zımpara yapın ve sadece bu yerlere astar uygulayın. Sonra seçmiş olduğunuz son kat boyası ile ilk kat boyama işlemine başlayın. Boya ayarlama süreçleri aynıdır ürünün üzerini okuyarak öğrenebilirsiniz. Birinci kat boyama bittikten ve kuruduktan sonra ikinci kat boyama işlemine başlayın aynı şekilde boyama yapın boyama esnasında boyayı yüzeye iyice yaymaya ve aralarda açık bırakmamaya özen gösterin. İkinci kat da bittikten sonra eğer boya kapatmamış sa 3 kat boyayı sürün ve uygulamayı tamamlayın.

Önemli Uyarı

Uygulama yaparken İş Eldiveni, İş Gözlüğü, Toz Maskesi, kullanın ve ayrıca çevre ve insan dostu sağlıklı boyaları tercih edin.

Boya harici ne yapılabilir boya dışında yine birçok alternatif vardır bunlardan biri de osb üzerine kaplama yapılmasıdır osb yüzeyine özellikle zeminlerde parke kaplaması çok sık yapılır. Ayrıca osb tavan döşeme için de bir çok farklı kaplama uygulamaları vardır bu konuyu da başka bir makalemizde sizin için ele alırız. Peki osb fiyatları nasıldır osb yaptırmak maliyetli bir iş midir. En ucuz osb fiyatları nereden öğrenebiliriz fiyatları yapı marketlerden ve nalburlar dan rahatlıkla öğrene bilirsiniz. Osb nasıl verniklenir osb vernik işlemleri aslında boyama işlemleri ile aynıdır sadece ürün farkı vardır.

 

Bir Yanıt

 1. Yaşar atay Temmuz 23, 2021

Cevap bırakın

error: Content is protected !!