Kireç Badana Nasıl Yapılır İşin Ustasından Öğrenin

Kireç Badana Nasıl Yapılır İşin Ustasından Öğrenin

Kireç badana nasıl yapılır işin uzmanından öğrenin. Kireç badana uygulaması günümüzde fazla tercih edilmese de yine de bu uygulamadan vazgeçmeyenler bir hayli fazla. Kireç badana rulo ile yapılır mı badanayı tavan ve duvarlara badana fırçası ile uygulamak daha doğru olur.

Rulo ve benzeri araçlarla badana yapmak hem zor hem de verimsiz bir uygulama olur. Kireci yüzeye badana veya kireç atma makinesi ile uygulamak daha sağlıklı ve kaliteli bir uygulama olur.

 

Kireç Badana Nasıl Hazırlanır

Badana kireci nasıl hazırlanır badana uygulaması yapılacak alan hesaplanarak yeteri kadar kireç alınır. Daha sonra boş bir kaba yeteri kadar temiz su alınır. Sonra içine doğru oranda kireç ilave edilir.  Ve bu karışım homojen bir kıvama gelinceye kadar bir tahta parçası ile karıştırılır.

Daha sonra kirecin duvar üzerinde dökülmesini engellemek amacıyla %3 oranında tuz ve şap eklenir. Böylelikle badana uygulandığı yüzeyden kolay kolay dökülme yapmaz. Böylelikle kireç badana uygulamasına hazır olur.

 

Kireç ile Badana Nasıl Yapılır

Öncelikle badana uygulaması yapılacak mekan uygulamaya hazırlanmalıdır. Bunun için önce badana olmasını istemediğiniz eşyaları bu alandan çıkarın. Ağır olan eşyaları ise hışır örtü ve maskeleme bandı ile kapatabilirsiniz.

Yerleri de koruma brandası ile kapatın eğer bu badana uygulamasını dışarıda bir yere uygulayacaksanız yerlere karton da serebilirsiniz. Toplama ve kapatma işlemlerini tamamladıktan sonra artık badana uygulamasına başlayabilirsiniz.

 

Kireçle Badana Boya Nasıl Yapılır

Badana kireç nasıl yapılır önce tavan ve duvar yüzeyindeki kabarık yerleri ıspatula ile kazıyın. Sonra tozunu iyice alın ve bu hasarlı bölümlere tamir harcı uygulayın. Çukurların tamamıyla dolması için tamir uygulamasını 2-3 defa tekrarlayın ve tamamladıktan sonra kurumaya bırakın.

Tamir yerleri kuruduktan sonra badana fırçası ve ya kireç atma makinesi ile badana yapabilirsiniz. Eğer badana fırçası ile uygulama yapacaksanız her zaman aynı yöne doğru badanayı uygulayın. Badanayı 2 kat olarak ve katlar arası kuruma süresini bekleyerek yapın. Birinci katla ikinci kat uygulamayı birbirinden ters yönlere doğru uygulayın.  Kireç ilk uygulandığı zaman şeffaftır beyazlaması için tam kurumasını bekleyin.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!