Kapı Cilası Nasıl Yapılır? Kapı Cila Uygulaması

Kapı Cilası Nasıl Yapılır? Kapı Cila Uygulaması

Kapı cilası nasıl yapılır boyalı kapılar gibi cilalı kapılarında zamanla yüzeyi yıpranır ve bakıma ihtiyacı vardır. Evinizdeki ya da ofisinizdeki vernikli yüzeylere bakım onarım yaparak yepyeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bakım yaparak ahşap yüzeyin ömrünü de uzatmış olursunuz. Peki cilalı kapılar nasıl bakım yapılmalıdır ve vernik nasıl uygulanmalıdır.

Bu içeriğimizde sizlere vernik uygulamasını ve kapılara nasıl bakım yapılması gerektiğini anlatmaya çalışacağız. Öncelikle yapılacak uygulamanın sağlam ve kaliteli olması için kesinlikle kaliteli malzeme kullanılmalıdır. Özellikle uygulamada kullanılacak cilanın çok kaliteli olması hem uygulama kolaylığı sağlayacak hem de yüzeye daha sağlam tutunduğu için uzun ömürlü bir kullanım sağlayacak.

 

Malzeme Listesi

  • Kapı cilası
  • Ahşap macunu
  • Rulo
  • Fırça
  • Sünger
  • Maskeleme bandı
  • Koruyucu zemin örtüsü
  • Ispatula ve kürek
  • Zımpara
  • Temizlik bezi

 

Çelik Kapı Cilası Nasıl Yapılır

Malzemeleri tedarik etikten sonra önce kapı uygulamaya hazırlanmalıdır. İlk olarak kıpının kolları sökülmeli ya da maskeleme bandı ile kapatılmalıdır. Daha sonra zemine koruyucu naylon branda serilmeli ve kağıt bantla sabitleştirilmeli. Kapını üzerindeki aksesuarlar sökülmeli ve ya korumaya alınmalıdır.

Sonra tüm kapı yüzeyi zımpara yapılarak yüzeydeki parlaklık alınmalıdır. Zımpara yapıldıktan sonra tüm yüzeyin tozu temizlik bezi ile iyice alınmalıdır. Daha sonra yüzeydeki hasarlı bölümlere ahşap macunu uygulanmalı. Macun uygulaması çukurlar tam dolana dek tekrarlanmalı.

Macun uygulama işlemleri bittikten ve macunlu yerler kuruduktan sonra zımpara uygulaması tekrar yapılmalıdır. Zımpara uygulaması bittikten sonra tüm yüzeyin tozu tekrar alınmalıdır. Zımparadan sonra macun astarı uygulaması yapılmalıdır.

 

 

Kapı Cilası Nasıl Yapılır

Önce cilanın uygulama yapılacak alana yetecek kadarı boş ve temiz bir kaba aktarılmalı. Ve için doğru oranda inceltici girilmelidir. Ayarlama işlemini ürünün üzerinde yazan kullanma talimatlarını okuyarak öğrenebilirsiniz. Cila hazırlama işlemleri tamamlandıktan sonra artık uygulamaya başlanıla bilinir.

Cila uygulamasını Rulo, Fırça, ya da Sünger ile yapıla bilinir. Fırça ile yapılmasını öneriyoruz. Kapının bir köşesinden başlayarak sıralı bir biçimde cila uygulaması yapılmalıdır. Yüzeyde fırça izi kalmaması için tarama işleminin iyi yapılması ve atlama yapılmadan uygulanmalıdır.

 Birinci kat cila uygulaması tamamlandıktan sonra ikinci kat uygulama için bir gün beklenmeli ve sonra ikinci kat uygulama yapılmalıdır. Kapı yüzeyinde cila akmalarının olmaması için yüzeye fazla cila yüklemesi yapılmamalıdır.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!