Kabarmış Duvar Nasıl Boyanır, En İyi Çözüm Önerileri

Kabarmış Duvar Nasıl Boyanır, En İyi Çözüm Önerileri

Kabarmış duvar nasıl boyanır boya ve sıva kabarmalarına birçok neden sebep olabilir. Öncelikle duvarın veya tavan yüzeyi kabarmasına neyin sebep olduğunu bulmalıyız. Kalıcı bir çözüm arıyorsanız kesinlikle boya kabarmasının nedenlerini araştırmalısınız. Kabarma nedenine bağlı olarak etkin çözüm için doğru malzeme tercihinde bulunmalısınız. Doğru malzeme tercihi nedir? Kabaran duvar yüzeyine en uygun ürünlerin seçilmesi ve doğru bir şekilde yüzeye uygulanmasıdır.

 

Kabarmış bir duvar ya da tavan yüzeyine ilk olarak nasıl müdahale etmeliyiz. Öncelikle doğru ürünleri seçtikten ve tedarik ettikten sonra ilk yapılması gereken odayı uygulamaya hazır hale getirmektir. Bu işlem için yapılması gerekenler odadaki eşyaları orta bir bölüme toplayıp üzerlerini koruyucu naylon branda ile kaplamak. Ayrıca zemini de branda ile kaplayıp süpürgelik, kapı, pencere, kenarlarını maskeleme bandı ile kapatarak koruma altına alınmalıdır. Daha sonra tamir ve bakım uygulamasına başlana bilinir.

 

Kabarmış Duvar Tadilatı

Kabaran tüm duvar yüzeyini ıspatula ve raspa yardımı ile sağlam yüzeye ulaşana kadar kazınmalıdır. NOT bu işlem uygulanırken iş gözlüğü, iş eldiveni, ve tuz maske kullanmanızı tavsiye ederiz. Hasarlı yüzey tamamıyla kazındıktan sonra tüm yüzeyin tozu iyice alınmalıdır. Daha etkin olması için hafif ıslatarak temizlenmesi önerilir. Kazıma ve temizleme uygulaması tamamlandıktan sonra uygun sıva harcı ile kazınan bölgeler tamir yapılmalıdır. Derin sıva kabarıkları için kalekim kullanılması uygundur.

Derin çukurlar doldurulduktan sonra duvar yüzeyinin pürüzsüz bir zemine kavuşması için macun uygulaması yapılabilir. Macun uygulaması için kullanıma hazır macunlar tercih edilmelidir. Hazır macunlar uygulamaya hazır olarak üretildiği için uygulamacıya ekstra uygulama konforu sağlar. Bu sebepten dolayı hazır macun kullanılmasını öneriyoruz. Macun uygulaması 2-3 kat tekrarlanarak yüzeydeki çukurlar tam anlamı ile dolana kadar devam eder.  

 

Kabarmış Duvar Nasıl Boyanır

Tamir uygulaması bittikten ve kuruduktan sonra zımpara yapılmalı. Zımpara uygulaması için ise yüzeyin dokusuna uygun zımpara kullanılarak yüzeydeki çizikler ve pürüzlü bölgeler giderilmelidir. Daha sonra Astar boya uygulanmalıdır duvar yüzeyine. Astar uygulaması için Alçı Astarı kullanılması uygundur. Önce kestirme yapılmalı ve sonra rulo ile tüm yüzey astarlanmalıdır. Astar uygulaması tamamlandıktan sonra boya uygulaması için 24 saat beklenmeli.

 

Sırası ile tüm işlemler tamamlandıktan sonra en son uygulama olarak son kat boyası duvar yüzeyine uygulanmalıdır. Boya uygulaması için hazırlanan boya ilk olarak yine kestirme yapılmalı ve daha sonra saten rulo ile tüm yüzeye birinci kat boyama uygulaması yapılmalı. Daha sonra ikinci kat boya uygulaması için 5-6 saat beklenmeli ve sonra uygulama yapılmalı. Boya kuruduktan sonra son kontroller yapılmalı ve rötuş gereken yerler tamamlanmalı. Kabarmış duvar tamir ve boya uygulaması yapılarak yepyeni görünümüne kavuşturulur. Şimdiden kolay gelsin tüm soru ve görüşlerinizi bize sorabilirsiniz. 0532 574 86 01 info@yesildekor.com

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!