Duvarın Boyası Kalkmışsa Ne Yapmalıyız Duvar Boya Rötuş Nasıl Yapılır

Duvarın Boyası Kalkmışsa Ne Yapmalıyız  Duvar Boya Rötuş Nasıl Yapılır 

Duvarın boyası kalkmışsa ne yapmalıyız duvar tamiri ve duvar nasıl rötuş  yapılır ve nasıl yapılmalıdır. Bu makalemizde Size soyulan, kabaran, dökülen, duvarları nasıl onarılacağını anlatmaya çalışacağız.

 

Duvar Boyasının Kabarma Sebepleri

 Duvar boyası neden kabarır veya neden soyulur. Duvar yüzeyinin soyulmasının en büyük sebeplerinden biri zımpara yapıldıktan sonra. Duvar yüzeyinin tozunu temizlemeden ve koruyucu astar uygulamadan. Duvar yüzeyine direk olarak son kat boya uygulanmasıdır.  Tozu alınmayan duvar yüzeylerinde astar boya ve son kat boya yüzeye tutunamaz ve yüzeyde kopmalar oluşur.

Duvar boyası soyulmaya ve  dökülmeye başlar. Aynı şekilde ham yüzeye astar uygulanmadan direk olarak son kat boyası uygulanırsa aynı sorunlarla karşılaşıla bilinir. Duvarın boyası kalkmışsa ne yapmalıyız O yüzden   işlemler sırası ile ve işlemlerde atlama yapmadan uygulanmalıdır.

 

Duvarda-sıva-kalkması

Duvarda-sıva-kalkması

Duvarda Kabarmış Yüzeyler Nasıl Kazınır

 Eğer duvar yüzeyinde kabarmalar şişmeler ve dökülmeler söz konusu ise yapılması gereken işlemler. İlk olarak işe duvar yüzeyindeki kabarmış kalıntıları ıspatula yardımı ile kazınması gerekmektedir. Uçlarını zımpara ile düzeltilip toz fırçayla yüzeyin tozu iyice temizlenmeli. Duvarın boyası kalkmışsa ne yapmalıyız Kalıntılar tamamen kazınıp temizlendikten sonra kazınan yüzeyi alçı ve macunla düzeltme işlemine geçilmeli.

 

duvar-alçı-tamiri-nasıl-yapılır

duvar-alçı-tamiri-nasıl-yapılır

Duvar Alçı Tamiri Nasıl Yapılır

 Duvar yüzeyindeki kabarıklar kazındıktan ve temizlendikten sonra yüzeyi düzeltmek için Alçı ve Macun kullanılmalı. Çukurluklar ve bozuk olan duvar yüzeyine çok derin olan bölgelere Sıva Alçı uygulanmalı. Duvar yüzeyindeki yüzeysel olan yerlere ise Saten Alçı uygulanmalı.

Duvarın boyası kalkmışsa ne yapmalıyız Bu işlemler çukurluklar dolana kadar tekrarlanmalı.İlk alçı uygulandıktan sonra kuruması için bir süre beklenmeli alçı kuruduktan sonra işleme tekrar başlanmalı. Bu işlem 2-3 defa tekrarlanmalı göçükler kayıp olana dek devam edilmeli alçı uygulanmasına. Alçı uygulaması bittikten sonra alçının kuruyup zımparaya hazır olması için alçı kuruyana kadar işe ara verilmeli.

Alçı kuruduktan sonra yüzeye uygun zımpara kullanılarak yüzey zımpara yapılmalı. Duvarın boyası kalkmışsa ne yapmalıyız Zımpara yapılırken tamirlerin uçları iyice sıfırlanmalı. Zımpara işlemi tamamlandıktan sonra tüm yüzeyin tozu toz fırçası ile güzelce alınmalı. Ardından koruyucu astar uygulanmalı

 

Duvar-boya-rötuş-nasıl-yapılır

Duvar-boya-rötuş-nasıl-yapılır

Duvar Boya Rötuş Nasıl Yapılır

 İlk duvara sürülen boya ile rötuş yapılacak boyanın inceltme oranları farklı olabilir birbirinden. Daha önce uygulama yapılmış olan boyalar beklediği için kirlenmiş ve tozlanma meydana gelebilir. Bu durumlar duvar renk tonu farklılaşmaları.  Renk tutmama gibi sorunları meydana getirebilir.

Duvarın boyası kalkmışsa ne yapmalıyız Bu tür yama tamiratları yaparken bu olasılıkları göz önüne almak gerekiyor. Duvar yüzeyindeki sadece tamirat yapılmış bölgeleri değil tamirat yapılmış tüm duvar boyanmalı.  Duvar boyası rötuş ta olsa iki kat uygulanmalı. Birinci kat boyama bittikten sonra boyanın kuruması için 5-6 saat uygulamaya ara verilmeli. Boya kuruduktan sonra ikinci kat boya sürülmeli.

 

Duvar Boya Rötuş Nasıl Yapılır

  1. Tüm işlemleri sırası ile özetlemek gerekirse
  2. Duvardaki  kabarmış ve çatlamış yüzeyler ıspatula ile kazınmalı.
  3. Duvardaki kazınan yüzeyler uygun alçı ile tamir yapılmalı.
  4. Duvardaki alçı tamiri yapılmış yüzeyler zımpara yapılmalı ve tozu temizlenmeli.
  5. Duvardaki zımpara yapılmış tamirlere uygun astar sürülmeli.
  6. Son olarak iki kat son kat boyası ile boyanmalı.

 

Bu makalede Size kabarmış duvarları nasıl tamir ve rötuş boya yapılması gerektiğini anlatmaya çalıştım. Soru ve Görüşleriniz için Bize yazabilir ve  makalelere yorum yapabilirsiniz.

 

 

3 Yorum

  1. İlhan Çeliksoy Kasım 22, 2018
    • Ercan Toka Kasım 22, 2018
  2. Ercan Toka Kasım 22, 2018

Cevap bırakın

error: Content is protected !!