Duvar Çatlağı Nasıl Kapatılır, Kesin Çözüm Önerileri

Duvar Çatlağı Nasıl Kapatılır, Kesin Çözüm Önerileri

Duvar çatlağı nasıl kapatılır kalıcı ve kesin çözüm önerileri. Birçok nedenden dolayı duvarlarda küçük ve büyük ölçülerde çatlamalar oluşur. Duvar ve tavan yüzeyinde oluşan çatlamalar görüntü olarak ta çok sinir bozucudur. Bu gibi duvar kusurlarını kapamanın birçok tekniği var ama ne yazık ki birçok alınan önlem geçicidir ve belirli bir zaman sonra tekrar çatlamaya başlar duvar. Bu yazımızda duvar ve tavan çatlamaları için en kalıcı ve kesin çözümleri sizinle paylaşacağız.

Öncelikle uygulama için bir malzeme listesi oluşturmalısınız. Yeşil Dekor olarak sizin için gerekli olabilecek tüm ürün ve malzemelerin bir listesini oluşturduk. Bu malzeme listesine bakarak ihtiyacınız olan malzeme ve araçları kendi malzeme listenizi oluştururken kullanabilirsiniz.

 

Uygulama İçin Malzeme Listesi

 • Çekomastik
 • Bürüt Beton Astarı
 • Duvar Filesi
 • Sıva Harcı
 • Alçı
 • Zımpara
 • Astar Boya
 • Duvar Boyası
 • Saten Rulo
 • Boyacı Fırçası
 • Maskeleme Bandı
 • Zemin Örtüsü

Uygulama İçin Yardımcı Araçlar

 • Boyacı Küreği
 • Ispatula
 • Çelik Mala
 • Karıştırıcı Mikser
 • Maket Bıçağı
 • Merdiven
 • Boya Sırığı
 • Silikon Tabancası

Duvar Çatlağı Nasıl Kapatılır

Malzeme listesini oluşturduktan ve ürünleri tedarik ettikten sonra artık işlemlere başlayabilirsiniz. Öncelikle uygulama yapacağınız odayı uygulamaya hazırlamakla işe başlamalısınız. Bunun için mekanda ki küçük eşyaları başka bir odaya alın ve taşınması zor olan büyük eşyaları odanın orta bölümüne düzenli ve size engel olmayacak bir şekilde toplayın. Daha sonra tüm eşyaların üzerlerini açık kalmayacak bir biçimde hışır naylon branda ile kapatın. Yerleri ise zemin örtüsü ile kaplayın ve süpürgelikleri ve zarar görmesini istemediğiniz aksesuarları da korumaya alın.

 

Duvar Çatlağı Mastik Nasıl Yapılır, Duvar Çatlağı Nasıl Kapatılır

Toplama ve kapama işlemlerini tamamladıktan sonra artık uygulamaya başlayabilirsiniz. Öncelikle ıspatula ve raspa araçları ile duvar yüzeyindeki çatlakları iyice kazıyın. İnce çatlamalar için maket bıçağı kullanabilirsiniz. Kazıma işlemi bittikten sonra yüzeyi temizleyin hafif ıslatarak yapın. Daha sonra geniş ve derin olan çatlak yerlere çekomastik doldurun. Mastik uygularken fazla taşırmamaya dikkat edin ve bi sonraki işleme geçin.

 

Brüt Beton Astarı Nasıl Uygulanır

Beton Astarını uygun ölçülerde incelttikten sonra tüm duvar yüzeyine rulo ve fırça ile uygulayın. Uygulama yaparken yüzeye eşit oranda astarı yaymaya ve atlama ve de açık bir bölüm bırakmadan uygulayın. Beton astarını tek kat olarak yüzeye uygulayın ve bir sonraki uygulama geçmeden önce 24 saat kurumasını bekleyin.

 

Duvar Çatlağı Nasıl Kapatılır, Duvara File Uygulaması

Bürüt beton astarı kuruduktan sonra duvar yüzeyindeki küçük ve büyük çatlamaları engellemek için tüm duvar yüzeyine file uygulayın. Duvar çatlağı nasıl kapatılır bir köşeden başlayarak önce duvara sıva harcı uygulayın. Harç kurumadan fileyi duvar yüzeyine yayın ve üzerine tekrar sıva harcı uygulayın.  Duvara file uygularken birleşim yerlerini 10,cm üst üstte bindirerek uygulayın. File uygulamasını tek kat olarak yapın.

 

Duvara Alçı Nasıl Yapılır

Duvar yüzeyine file monte ettikten ve kuruma süreci bittikten sonra duvar yüzeyini pürüzsüz bir görünüm kazandırmak için alçı uygulamasını yapmalısınız. Alçı uygulaması için yüzeyin bozukluğuna bağlı olarak çok dişli yüzeyler için direkt olarak sıva alçısı uygulayabilirsiniz. Ama çok bozuk olmayan yüzeyler için sıva alçısı ile saten alçısını harmanlayıp karışım olarak uygulayabilirsiniz. Son kat alçısı her zaman saten alçısı ile yapılmalıdır. Alçı uygulaması genelde 3 kat olarak uygulanır Sıva Alçı ,Sıva Saten Alçı Karışık, ve Sadece Saten Alçı olarak uygulanır

 

Duvar Çatlağı Nasıl Kapatılır, Alçı Duvara Zımpara Nasıl Yapılır

Duvar yüzeyindeki alçılar kuruduktan sonra sıra geldi zımpara işlemine. Yüzeye uygun bir zımpara kullanarak tüm duvar yüzeyini zımpara uygulayarak pürüzsüz bir zemin oluşturmalısınız. Zımpara uygulaması yüzeydeki mala izlerini ve kusurlu bölümler gidermek için yapılır. Zımpara yaparken yüzeyde dairesel bir şekil çizerek yapmalısınız. Duvar yüzeyindeki kusurlar yok olana kadar zımpara uygulamasına devam etmelisiniz. Hataları daha iyi görebilmek için seyyar bir ışık kullanabilirsiniz. Zımpara uygulaması bittikten sonra tüm yüzeyin tozunu almayı unutmayın. Tozu alınmadan boya uygulanan duvarlarda boya soyulmaları meydana gelir onun için duvarın tozunu almadan başka bir işlem yapmayın. Duvar çatlağı nasıl kapatılır konumuzda sıra geldi astar uygulamasına.

 

Duvara Astar Uygulaması

Zımpara işleminden sonra duvar yüzeyinin daha sağlam olması için kesinlikle alçı astarı uygulanmalıdır. Alçı astarı tek kat olarak rulo ve fırça ile duvara uygulayabilirsiniz. Duvara astar uygularken atlama yapmadan ve yüzeye eşit oranda yayarak uygulama yapmalısınız. Astar boya uyguladıktan sonra 24 saat kuruma sürecini beklemelisiniz.

 

Duvar Çatlağı Nasıl Kapatılır, Duvara Boya Uygulaması

Duvar çatlağı nasıl kapatılır konumuzda artık sona geldik. Son uygulama boya uygulaması. Hazırladığınız son kat boyasını yine rulo ve fırça ile duvara uygulayabilirsiniz. Boya uygulamasına öncelikle kestirme yaparak başlamalısınız daha sonra geniş bölümleri rulo ile tamamlayabilirsiniz. Boya uygulaması yaparken de atlama ve açık bırakmadan uygulamalısınız. Daha iyi sonuç almak için kesinlikle kaliteli boya tercih etmelisiniz. Boya uygulamasını en az 2 kat olarak yapmalısınız ve katlar arası kuruma sürecini bekledikten sonra bir sonraki kat boyayı duvara uygulamalısınız.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!