Duvar Boya Rötuş Nasıl Yapılır Duvar Boya Tamiri

Duvar Boya Rötuş Nasıl Yapılır Duvar Boya Tamiri

Duvar boya rötuş nasıl yapılır ve yapmak için hangi malzemelere ihtiyaç vardır. Bu soruların hepsinin cevabını bu içeriğimiz de fazlası ile bulabilirsiniz. Öncelikle rötuş nedir biraz bilgi sahibi olmakla işe başlayabiliriz. Rötuş bir yüzeyin belirli bir bölümüne uygulanan bir işlemdir. Bu uygulama sadece belirli bir bölgeye yapıldığı için adına rötuş denir. Biz bu yazımızda duvar nasıl rötuş yapıldığını ele alacağız, ama rötuş birçok yüzeye yapılmaktadır.

Rötuş Neden Yapılır

Duvar yüzeyinde meydana gelen Kabarmalar, Çatlamalar, Boya dökülmeleri, Duvardaki Çizikleri yok etmek için yüzeye yapılan bir işlemdir. Bir çok sebebi vardır biz Duvar boya rötuş nasıl yapılır sorusuna cevap arayanlar için en temel ve en sık başımıza gelen sorunlardan bir olan kabarma ve çatlakları nasıl rötuş yapılacağını anlatacağız bu yazımızda. Öncelikle duvarlar neden kabarır ve soyulur bu sorunun cevabını öğrenelim. Duvarlar uygulama hatası yüzünden soyulurlar konuyu açmak gerekirse. Boya ustası alçı uygulaması yapıldığı zaman koruyucu astar uygulamadan direk olarak son kat boya uyguladığı için boya duvar yüzeyine yapışmaz ve tutunamaz bu sebepten dolayı kabarmalar ve soyulmaya başlar boyalar.

Duvar Boya Rötuş Nasıl Yapılır

İlk olarak duvar yüzeyinin sorunlu bölümler ıspatula yardımı ile iyice kazınır. Kazıma işlemi tamamlandıktan sonra yüzeyin tozu toz fırçası ile alınır daha iyi sonuç olmak için hafifce ıslatıp temizlemek daha faydalı olacaktır. Böylelikle duvara uygulanacak alçı yüzeye daha iyi tutunacaktır. Sonra uygun astar yüzeye yapılmalıdır. Astar kuruduktan sonra macun yapılmalıdır yani alçı tamirleri yapılmalıdır. Bu işlem için ihtiyaç olan malzemeler alçı küreği ve ıspatuladır. Hazırlanan uygun alçı duvarın bozuk olan bölümlerine 2-3 kat olarak tatbik edilir. Uygulanan alçı kuruduktan sonra yüzeye uygun zımpara ile yüzey pürüzsüz bir hale gelinceye kadar zımpara yapılır. Daha sonra tüm yüzeyin tozu alının ve astar boya uygulanır.

Duvar Boya Rötuş Nasıl Yapılır

Tamirleri tamamlanan duvar yüzeyinin eğer sadece bir bölümü rötuş yapılırsa iz kalır ve eski boya ile renk uyuşmazlığı olur. Bu sorunlar ile karşılaşmamak için tüm duvarı boyamak gerekiyor. Önce duvarın üsttü ve iki yanı ve alt kısmı 3 numara kestirme fırçası ile kestirilir daha sonra ise geniş yerler saten rulo ile boyanır. Bu işlem iki kat olarak uygulanır ve katlar arası 5-6 saat ara verildikten sonra ikinci kat yapılır.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!