Desenli Boya Nasıl Yapılır, Desenli Boya Uygulama

Desenli Boya Nasıl Yapılır  Desenli Boya Uygulama Teknikleri

Desenli boya nasıl yapılır desenli duvar boyası yapmanın püf noktaları ve uygulanan teknikler nelerdir. Bu soruları cevaplarını ve daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz. Evinize ya da iş yerinize veya sadece evinizin bir bölümüne desenli boya yapmak istiyorsanız. Ve desenli boyama uygulamaları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Uygulamaya geçmeden önce bazı ön hazırlıklar yapmalısınız.

İlk olarak eğer duvarları boyamayı düşünüyorsanız öncelikle duvar boyama işlemlerini bitirmiş olmalısınız. Duvar rengi desenli boyanın altından gözükeceği için uyumlu renk tonları tercih etmelisiniz. Tavan ve duvarların boyama işlemleri bittikten ve kuruduktan sonra artık desenli boya uygulamasına başlayabilirsiniz. Kendinden desenli duvar boyası nasıl yapılır ve gerekli malzemeler nelerdir. Öncelikle bir malzeme listesi hazırlayıp uygulamada kullanılacak ürünleri ve yardımcı aparatları satın almalısınız.

  • Boya
  • Desenli Rulo
  • Uygulama Makinesi
  • Maskeleme Bandı
  • Naylon Branda
  • Maket Bıçağı
  • Merdiven
  • Temizlik Bezi

Desenli Boya Uygulama Teknikleri

Desenli boya nasıl yapılır ilk olarak uygulamada kullanacağınız rulonun hangi desende olacağına karar vermelisiniz. Dilediğiniz desenli ruloyu seçip satın almalısınız veya arkadaşlarınızda varsa onlardan tedarik etmelisiniz. Daha sonra mekandaki küçük eşyaları dışarı çıkarıp büyük olan eşyaları ise orta bölüme alıp naylon branda ile kapamalısınız. Yerleri de uygulamada batmaması için kalın branda ile kaplayıp süpürgelikleri de maskeleme bandıyla kapatmalısınız. Desen uygulamak istediğiniz duvarın yüzey rengini seçin ve uygulayın bu renk mevcut duvar renginiz de olabilir.

Desenli boya nasıl yapılır Duvar yüzeyi uygulamaya hazırlandıktan sonra desen için kullanacağınız efektif boyayı yeteri kadarını aparatın haznesine doldurun. Desenleri karıştırmamak için rulonun kenarına kalemle küçük bir işaret çizin. Uygulamaya en baştan ve yukarıdan aşağı doğru düz ve keskin şeritler çizerek uygulamaya başlayın.

Desenli ruloyu kullanırken dikkat etmeniz gerekenler şeritler arası boşluk bırakmadan ruloyu düz bir biçimde aşağı indirmektir. Ayrıca ruloyu aşağı indirirken geri ve ileri yapmamaya özen göstermelisiniz. Uygulama esnasında desenin bulaşmasını istemediğiniz duvarları ve bölümleri maskeleme bandı ile koruma altına alabilirsiniz. Desenli boya uygulaması tek kat olarak uygulanır o yüzden uygulamayı dikkatli ve düzenli yapmaya önem göstermelisiniz.

 

Desenli iç cephe boyası nasıl yapılır

Bilinmesi gerekenler Desenli boya nasıl yapılır. Uygulamaya başlamadan önce ilk olarak küçük bir alanda el alışkanlığı yapılmalıdır. Veya alçıpan bir yüzeyde deneme yaparak el alışkanlığı kazanabilirsiniz. Efektif boyayı kovasının üzerini okuyarak doğru oranda inceltmelisiniz. Kapı ve pencere üstlerinde makineyi kendinize doğru çekin ve içinde az boya olmasına dikkat edin. Desenlerin birbirine karışmaması için rulonun üstüne kalemle işaret koyun.

Desenli boya uygulaması esnasında köşelerde eğer dar alan kalırsa. Desenli boya kuruduktan sonra desenin olduğu bölümü maskeleme bandı ve naylon branda ile kapatıp geri kalan alanı yapabilirsiniz. Desenli boyadan daha iyi bir görünüm almak için su bazlı yarı mat, mat, plastik boyalı yüzeylerde uygulayın.

Kötü sonuç almamak için yağlı boya, silikonlu parlak, ve parlak yüzeylerde uygulamayın. Desenli boya uygulaması bittikten sonra hemen aparatı ve ruloyu su ile yıkayınız. Güzel sonuçlar olmak için kaliteli ürünleri ve yardımcı aparatları tercih etmenizi öneriyoruz. Bu yazımızda size Desenli duvar boyaları nasıl yapılır anlatmaya çalıştık umarız size faydalı bir içerik olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!