Boyalı Duvara Alçı Nasıl Yapılır? Alçı Uygulaması

Boyalı Duvara Alçı Nasıl Yapılır? Alçı Uygulaması

Boyalı duvara alçı nasıl yapılır daha önce defalarca boya uygulaması yapılmış yüzeylere macun uygulaması yapılması için bir takım işlemlerden geçmesi gerekiyor. Öncelikle eski boya ve yüzeydeki eski macunları kazınarak duvardan çıkarılması gerekmektedir.

Boyalı yüzeydeki kabarık ve diğer bölümler kazınarak ve çekiş veya keserle tırtıklama uygulaması yapılmalıdır önce. Bu uygulamanın yapılma amacı uygulanacak alçının duvar yüzeyine tutunması için bağlantı vermektir. Tırtıklama işlemi bittikten sonra tüm yüzeyin tozu alınmalıdır. Hafif nemlendirerek tozun alınması daha faydalı olacaktır.

 

Boyalı Duvara Astar Uygulaması

 Brüt beton astarı uygulaması var. Özellikle boyalı ve parlak yüzeylere farklı bir uygulama yapılacaksa kesinlikle bürüt beton astarı kullanılmalıdır. Beton astarı içeriğinde kum bulunan ve uygulandığı yüzeyi matlaştıran ve kum taneleri sayesinde yüzeye uygulanan alçının daha sağlam tutunmasını sağlar.

Bürüt beton astarı uygulama yapılacak alana yetecek kadarı bir boş kaba alınır ve içine doğru oranda inceltici girilerek homojen bir hale gelinceye kadar bir tahta yardımı ile karıştırılır. Sonra fırça ve rulo ile duvar ve tavan yüzeyine uygulanır. Astar uygulamasına önce kestirme yaparak başlanılır ve sonra rulo ile geri kalan alana uygulanarak işlem tamamlanır.

 

Boyalı Duvara Alçı Nasıl Yapılır

Bürüt beton astarını uyguladıktan sonra kuruması için bir gün beklenir ve sonra bir sonraki uygulamaya başlanılır. Astar uygulamasından sonra artık alçı uygulamasına başlana bilinir. Alçı uygulaması duvar yüzeyinin bozukluğuna bağlı olarak 3-4 kat uygulama yapıla bilinir. Standart olarak 3 kat yapılır listede olduğu gibi sıralı olarak yüzeye uygulanır.

 

  1. Birinci kat sıva alçı uygulaması
  2. İkinci kat sıva ve saten alçı karışım uygulaması
  3. Üçüncü kat saten alçı uygulaması

 

 

Yukarıda saydığımız gibi sırası ile alçı uygulaması yapılmalıdır. İlk olarak duvara sıva alçı uygulaması yapılmalıdır. Sıva alçı kuruduktan sonra sıva ve saten alçı karışımı uygulanmalıdır. Son olarak ta sadece saten alçı uygulaması yapılmalıdır duvar yüzeyine.

 

Duvar Nasıl Boyanır

Boyalı duvara alçı nasıl yapılır Konumuzda alçı uygulamasını tamamladıktan sonra sırası ile diğer işlemler yapılmalıdır. Önce zımpara uygulaması yapılmalıdır ve tüm yüzeyin tozu alınmalıdır. Sonra tüm yüzeye alçı astarı uygulaması tek kat olarak uygulanmalıdır. Daha sonra ise son kat boyası 2 kat olarak yüzeye uygulanarak badana boyama işlemi tamamlanmalıdır.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!