Boya Nasıl Yapılır Boya Yapmanın Püf Noktaları

Boya Nasıl Yapılır Boya Yapmanın Püf Noktaları

Boya nasıl yapılır badana boya işlerini artık kendimizde yapabiliriz. Bu yazımızda boya nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Tüm sorularınız cevabını bu içerikte bulabilirsiniz. Ev dekorasyonu en önemli ve etkin parçalardan biri olup kişisel zevkinizi yansıtır. Boya badana işlemlerinde boyanın rengi ve parlaklığıyla evinizin atmosferini değiştirir. Renk seçimi kadar boyanın yapılışında çok önemlidir.

Parça parça ve dalgalı şeritler ve kusurları kapanmamış boya gözümüze şık görünmediği gibi evimizde de hoş bir görüntü yaratmaz. Bazı durumlarda boya uygulaması istenilen titizlikte olmayabilir. Bu yüzden, insanlar evin kendi ustası olmayı tercih ederler. Evimizin tadilat ve tamirini kendimiz yapmayı isteriz. Badana boya yapmak da bu işlerin bir parçasıdır. Her ne kadar zor görünse de, sizinle burada paylaşacağımız bilgilerle size faydalı olacağını umuyoruz.

Boyaya işlemine başlamadan önce bazı hazırlıklar yapmanız gerekmektedir.

Evde eşyalar varsa, odanın orta kısmına toplamak hem size yer kazandıracak hem de eşyalarınıza boya değmesini engelleyecektir. Daha sonra, yerlerin boya lekesi olmasını engellemek için kalın mavi naylon branda serilip uçları maskeleme bandı ile bantlanmalıdır.

 

Boya Nasıl Yapılır İhtiyacınız olan başlıca malzemeler

 • Tavan Boyası
 • Duvar Boyası
 • Boya Rulosu
 • Boya Fırçası
 • Parmak Rulo
 • Maskeleme Bandı
 • Mavi Naylon Branda
 • Boş Kova
 • Maket Bıçağı
 • Boya Sırığı
 • Merdiven
 • Temizlik Bezi

  Oda Nasıl Boyanır

Boyama uygulamasına tavandan başlanmalıdır. Daha sonra duvar köşeleri ve birleşim yerleri boyanmalıdır. Duvardaki kabarmış ve çatlamış yerleri spatula yardımı ile kazıyın ve daha sonra bu çatlakları saten alçı ile doldurun. Saten alçı yaptığınız çatlakların kuruması için bir kaç saat beklemeniz gerekmektedir. Daha sonra ise duvar yüzeyindeki pürüzleri ve eğrilikleri gidermek için bütün duvara kumlu zımpara yapın ve oluşan tozları toz fırçası ile temizleyin. Eğer kullanacağınız rulo yeni ise boyaya başlamadan önce boya rulosunu yıkayıp iyice kurulayın.

Rulo ile geniş alanları boyamaya başlamadan önce, fırçayla pencere ve duvar kapı kenarları gibi köşeleri boyamanız gerekir. Fırçayı boya kutusuna tamamen batırmadan ve duvara iyice yedirerek ve tarayarak boyayın. Kestirme yaptığınız kısım kurumadan rulo boyasına geçmelisiniz. Böylelikle, fırçayla sürdüğünüz yerlerde oluşabilecek olan iz ve renk farklılığı olmayacaktır. Ruloyu kovayın içine daldırmamaya özen göstererek boyaya hafif dokundurun ve rulonun boyanmasını sağlayın. Eğer boya ızgarası kullanacaksanız ruloyu biraz daha kovaya daldırabilirsiniz fakat burada önemli olan, rulodan boya damlamasını önlemektir .

Boya Nasıl Yapılır

Daha sonra ruloyu duvar yüzeyinde tarama şeklinde boyayın ve ilk katın boyası ile son katın boyasını aynı ayarda olmasına dikkat edin. Boyanın duvar yüzeyinde eşit miktarda yayılmasını sağlamak için boya sürdüğünüz yerin üzerinden ruloyu boyaya batırmadan kuru kuru tekrar geçin. İkinci kata geçmeden önce ilk katın iyice kuruduğundan emin olmalısınız.

Bunun için, boyanın 5-6 saat beklemesi gerekmektedir. İkinci kata da aynı şekilde uygulayın. İkinci kat boya, ilk katla aynı ayarda olabilir. Boya uygulama işleminiz tamamlandıktan sonra maskeleme bantlarınızı boya kurumadan çıkarmanız gerekmektedir. Bantları söktükten sonra boyayla tekrar üzerinden geçip rötuş yapabilirsiniz. Son olarak temizlik yapıp boya badana işlemini tamamlayabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!