Boya Nasıl İnceltilir, Boya İnceltmenin Püf Noktaları

Boya Nasıl İnceltilir  Boya İnceltmenin Püf Noktaları 

Boya Nasıl İnceltilir Boya inceltilirken dikkat edilmesi gereken konular, ve boya inceltmenin püf noktaları nelerdir. Boyaların kıvamı nasıl ayarlanır, boyalara ne kadar su veya tiner katılır tüm bu soruların cevaplarını bu makalemizde fazlası ile bulabilirsiniz. Bu yazımızda size boyalar nasıl inceltilir ve boyalar hakkın size faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri paylaşacağız.

Evinizi ya da ofisinizi veya sadece bir odanızı boyamaya karar verdiniz. Ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız eğer bu boya hazırlama ve uygulama rehberini takip ederek yapabilirsiniz. Şimdi aşama aşama boya nasıl ayarlanır ve nasıl uygulanır öğrenmenin zamanı. Öncelikle evinizi boyamaya karar verdikten hemen sonra boya türüne ve renk tonuna karar vermelisiniz. Tabii boya markası da önemli bir faktördür.

Boya Nasıl İnceltilir  Boyanın dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kaliteli bir boya markasını tercih etmelisiniz. Ayrıca boya türüne karar verirken duvarınızın yüzeyindeki eski boyanın ne tür bir boya olduğunu bilmelisiniz. Örneğin eski boyanız yağlı saten boya ise dönüşüm astarı uygulamadan farklı bir boya süremezsiniz duvar yüzeyine.

Aynı şey diğer boya türleri için de geçerlidir o yüzden duvar yüzeyindeki eski boyanın ne tür bir boya olduğunu bilmelisiniz. Boya türüne ve marka seçimini vede renk tonunu seçtikten sonra bir malzeme listesi oluşturmalısınız. Malzeme listesi hazırlarken boya yapacağınız alanın m2 sini bilmelisiniz. Örneğin boya yapacağınız odanız 10 m2 bu ölçüye göre malzeme almalısınız.

 

Boya İnceltmenin Püf Noktaları

Boya Nasıl İnceltilir  Malzeme listesi oluşturduktan sonra bu malzemeleri tedarik etmelisiniz. Ürünleri aldıktan sonra işe mekanı uygulamaya uygun hale getirmekle başlamalısınız. İlk olarak alandaki tüm eşyaları ortaya toplamalısınız daha sonra ince naylon branda ile üstlerini kapatmalısınız. Kenarlarından boya ve toz sızmaması için maskeleme bandı ile uçlarını kapatmalısınız. Sonra zemini de kalın mavi naylon branda ile kaplayıp uçlarını süpürgeliklere maskeleme bandı ile yapıştırmalısınız. Ön hazırlık toplama ve kapatma işlemleri bittikten sonra duvar ve tavanlardaki kabarmış çatlak yerleri spatula yardımı ile kazımalısınız. Kazıma işleri bittikten sonra yüzeyin tozunu iyice almalısınız.

Daha sonra kazıdığınız yerlere alçı doldurmalısınız çukurların tam dolması için 2-3 kat alçı çekmelisiniz. Tamir işlemleri bittikten sonra alçıların kuruması için uygulamaya ara vermelisiniz. Tamir yerleri kuruduktan sonra yüzeye uygun zımpara ile tüm yüzeyi zımpara yapmalısınız. Zımpara işlemini yüzey pürüzsüz bir hale gelinceye kadar daire şekli çizerek yapmalısınız. Zımpara işleri bittikten sonra tüm yüzeyin tozunu alıp koruyucu astar uygulamalısınız. Astar boyayı tek kat olarak duvar yüzeyine uygulamalısınız. Son aşama olarak boya uygulamasına artık geçebilirsiniz peki boya nasıl inceltilir öncelikle bu sorunun cevabını öğrenelim.

 

Boya Nasıl İnceltilir

Boya Nasıl İnceltilir  öncelikle boyaya ne kadar inceltici katacağınızı öğrenmelisiniz. Bunu boya kovasının üzerinde yazan inceltme oranlarına bakarak öğrenebilirsiniz. İnceltme oranı neden önemlidir çünkü her marka ve ürüne göre inceltme oranı değişmektedir. Eğer doğru oranda boyayı inceltmezseniz boya akıntı damlama ve ilerde kabarma ve soyulma yapacaktır. Onun için boyaları doğru oranda ayarlamalısınız.

Peki boya nasıl ayarlanır öncelikle temiz boş bir kovaya ihtiyacınız kadar boya alın. Firmanın belirlediği oranda inceltici ekleyin ve tahta parçası ile boya homojen bir hale gelinceye kadar karıştırın. Daha sonra iki kat olarak yüzeye uygulayın katlar arası kuruma süreçlerini bekleyin. Birinci kat boyayı sürdükten sonra 5-6 asat ara veri sonra ikinci kat boyayı sürün ve uygulamayı tamamlayın. Bu yazımızda size Boya Nasıl İnceltilir anlatmaya çalıştık umarız faydalı bir içerik olmuştur. Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

Sizlerden Gelen Sorular

Su bazlı boya nasıl inceltilir : Su bazlı silikonlu boyalar ve tavan boyaları vede plastik boyalar su ile inceltilir. İnceltme oranları boya kovasının üzerinde yazar.

Saten boya neyle inceltilir: Saten boyalar ve yağlı boyalar sentetik tiner ile inceltilir. Yine diğer boyalarda olduğu gibi İnceltme oranları boya kovasının üzerinde yazar.

 

 

 

Bir Yanıt

  1. Osman Eylül 17, 2020

Cevap bırakın

error: Content is protected !!