Astar Boya Nasıl Uygulanır İşin Ustasından Öğrenin

Astar Boya Nasıl Uygulanır İşin Ustasından Öğrenin

Astar boya nasıl uygulanır badana boya ve diğer boya uygulamalarında astar uygulanması çok önemlidir. Parlak yüzeylerde, Hasarlı yüzeyler de, ve Boya geçişlerinde boyanın yüzeye daha iyi ve sağlam tutunmasını sağlar. Her yüzey için farklı astar türleri vardır. Bu yazımızda boya banana uygulamalarında yapılan astar uygulamasını anlatacağız.

Astar boya uygulamasına başlamadan önce yüzeyi boya uygulanabilir bir düzeye getirilmelidir. Astar yapılmadan önce kazıma işlemleri ve macun tamirleri ve de zımpara uygulamasının önceden yapılmış olması gerekiyor. Bu yüzden ilk olarak bu uygulamaların tamamlanması gerekmektedir.

 

Duvar Tamiri Nasıl Yapılır

Astar boya nasıl uygulanır Önce yüzeydeki kabarık ve çatlamış yerleri raspa yardımı ile kazıyın ve tüm yüzeyin tozunu alın. Daha sonra alçı ile bu hasarlı yerleri yoklama yapın. Alçı hazırlamak için bir kaba bir miktar su dökün ve içine alçı ekleyin 2-3 dakika sonra bir tahta parçası ile karıştırın. Yoğurt kıvamında olması gerekiyor sonra ıspatula ve alçı küreğini kullanarak tamir yerlerine uygulayın.

Çukurların tamamıyla dolması için bu işlemi 2-3 defa tekrarlayın sonra kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzeye uygun zımparayı kullanarak yüzeydeki pürüzleri giderin. Zımparayı yüzeyde dairesel hareketler çizerek uygulayabilirsiniz. Zımpara işlemi bittikten sonra tüm yüzeyin tozunu iyice alın ve astar boya uygulamasına geçin.

 

Astar Boya Nasıl İnceltilir

Astar boya nasıl uygulanır konumuzda sırada hazırlama var. Öncelikle boyanızın kullanıma hazır olup olmadığına bakın. Eğer kullanıma hazır bir ürünse sadece karıştırıp duvara uygulayabilirsiniz. Fakat kullanıma hazır değilse önce astarı inceltmekle işe başlamalısınız.

Önce ihtiyacınız kadar astarı boş ve temiz bir kaba alın sonra içine inceltici ekleyin. İnceltici miktarını ürünün ambalajı üzerinde yazan kullanım kılavuzunu okuyarak öğrenebilirsiniz. İnceltici ekledikten sonra bir tahta parçası ile homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırın. Artık astar kullanıma hazır.

 

Astar Boya Nasıl Uygulanır

Astar uygulamasına öncelikle kestirme yaparak başlayın. Pencere, Kapı, Süpürgelik, Petek, Priz ve duvar köşelerine fırça ile astar uygulayın. Daha sonra geri kalan yerleri rulo ile tamamlayın. Astar boya uygulamaları tek kat olarak yapılır ve uygulandıktan sonra üzerine 1 gün başka bir işlem yapılmaz.

Yüzeyde damlacık olmaması için astarı iyice tarayarak ve yukarıdan aşağı doğru uygulayın. Uygulamayı yüzeyde V ya da W şekli çizerek yapabilirsiniz. Ruloya fazla astar yüklemeden ve uygulama mesafesini kısa tutarak daha iyi sonuç alabilirsiniz. Astar boya uygulamaları her zaman boyadan önce yapılmalıdır ve yüzeyin tipine göre astar kullanılmalıdır.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!