Alçıpan Nasıl Uygulanır – Alçıpan Nedir

Alçıpan Nasıl Uygulanır – Alçıpan Nedir 

Alçıpan Nasıl Uygulanır Günümüzde yapıların iç mekan düzenlemelerinde en sık kullanılan çok pratik olan malzemelerden birisi alçıpandır.Bu tür ürünlerin içeriği her iki yüzü de karton kaplı olan ve iç bölümü ise alçıdan yapılmış olan bir levhalardır. Alçıpanın kolay uygulanabilir olması, ve düşük maliyetli, ısı ve ses yalıtımı sağlamaları. Şekil verilebilmeleri ve kullanım mekanın oldukça geniş olması gibi özellikler alçı levhaların oldukça sık kullanılmalarına neden olur. Alçıpan Nasıl Uygulanır  bağımsız bölümlerin duvarlarını oluşturma. Duvar giydirme ve tavan kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Alçıpan yanında bu ürünler niş, ışık bandı ve kutulama gibi dekoratif tasarımların da vazgeçilmez öğelerindendir. 

alçıpan nedir nasıl yapılır

alçıpan nedir nasıl yapılır

Alçıpan Nasıl Uygulanır

Alçıpan Nasıl Uygulanır  uygulaması temel olarak iki farklı teknikde yapılır. Bunlardan ilk yöntem yapıştırma yöntemidir. Bozuk Duvarların alçıpan kullanılarak düzlenmesinde bu yöntem kullanılır. Yapıştırma yönteminde bütün veya uygulanacak alana göre uygun ebatlarda kesilmiş olan. Alçı levhaların arkalarına, mala Yardımı ile öbekler halinde alçı uygulanır. Ve ardından bu levhalar duvara yapıştırılır ve levhaların ön kısımlarından vurularak teraziye alma işlemi yapılır.

Alçıpan Nedir Nasıl Yapılır

Alçıpan Nasıl Uygulanır Alçı levha duvara iyice yapıştırılıp yatay ve dikey olarak teraziye alındıktan sonra ise. Diğer alçı levhalar bitişik olarak aynı uygulama yapılarak yapıştırılır. Alçıpan Nasıl Uygulanır Alçı levhaların birleşme yerlerine çatlamaması için derz bandı çekilir. Ve derz bandının üzerine derz alçısı uygulanır. Alçılar kuruduktan sonra  zımparalanır ve daha sonra boya ve diğer işlemler yapılır.

tavana alçıpan nasıl yapılır

tavana alçıpan nasıl yapılır

 

Tavana Alçıpan Nasıl Yapılır

Alçıpan Nasıl Uygulanır  uygulamalarında diğer yöntem ise alçıpanın bir iskelet üzerine montaj edilmesidir. Bu yöntemle duvar, tavan, ışık bandı ve niş vb, gibi uygulamalarda kullanılır. Bu uygulamayı yapmak için öncelikle alçıpan uygulanacak olan bölümlerde ahşap çıtalar. Veya galvaniz çelik sac profiller kullanılarak bir iskelet oluşturulur. Alçıpan Nasıl Uygulanır Oluşturulan iskeletin üzerine alçı levhaların montaj edilebilmesi içinse alçıpan vidaları kullanılır.

alçıpan nasıl uygulanırr

Montajı Nasıl Yapılır

Alçıpan Nasıl Uygulanır  Montajı için öncelikle alçıpan iskelete dayandırılır.  Ve şarjlı vidalama veya alçı vidalama aleti kullanılarak vidalar alçıpan üzerinden iskeleti oluşturan çıta veya profillere sabitlenir. Alçıpan vidalarının baş kısımları levhanın kartonu üzerinde sıfırlanacak şekilde sıkılır. Alçıpan vidalarının gömüldüğünden herhangi bir çıkıntı oluşturmaz. Alçıpan Nasıl Uygulanır Tüm alçı levhalar montaj edildikten sonra ise levha birleşim yerlerine derz bandı çekilir ve hem bu bantların üzerleri hem de vidaların üzerlerine derz alçı uygulanır. Levhaların açılı olarak birleştikleri bölümleri ise çelik ve ya plastik köşebentler alçı kullanılarak yapıştırılır.  Ve onların da üzerleri tekrar Derz alçısı ile kaplanır. Alçıpan Nasıl Uygulanır Son olarak kuruyan alçılar zımpara yapılır ve daha sonra boyama ve diğer işlemler yapılır.

alçıpan nasıl kesilir

alçıpan nasıl kesilir

 

Alçıpan Nasıl Kesilir

Alçıpan Nasıl Uygulanır Alçı levhaların uygun ebatlarda kesilmesi gönye ve maket bıçağı yardımı ile kolaylıkla yapılabilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için alçıpan düz bir zemine yatırılır. Ve metre yardımı ile ölçüler alınır ölçü yerleri kalemle işaret atılır. Bir mastar yardımı ile ölçüler düz bir şekilde maket bıçağı la çizilir. Alçıpan Nasıl Uygulanır Sonra levhanın hafif kuvvet uygulanarak kırılması yeterlidir. Ancak levhaların şekilli olarak kesilmesi isteniyorsa bu gibi  durumlarda ince bir testere veya alçıpan testeresi kullanılmalıdır. Bu makalemizde size alçıpan montajı ve alçıpan hakkında faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri paylaştık. Umarız Faydalı olmuştur.

 

YEŞİL DEKOR Profesyonel Dekorasyon ve Tasarım Uzmanı

Başlıca Hizmetlerimiz: Boya Badana, Dekoratif Boya, Efekt Boya, Sedef Boya, Brüt Beton Görünümlü Sıva, Dekoratif Pamuk Duvar Kaplama, Duvar Kağıdı, Alçı Boya , Özel Fonksiyonel Boyalar, Su Yalıtımı, Ses Yalıtımı, İç & Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama, Uygulamaları Hizmeti Sunmaktayız. Hızlı, Güvenilir, Profesyonel, İşinin Uzmanıyesildekor.com Hızlı İletişim 0532 574 86 01 İşinizi Şansa Bırakmayın Uzmanına Yaptırın

 

Bir Cevap Yazın