Alçı Nasıl Yapılır – Eski Boyalı Duvarlara

Alçı Nasıl Yapılır – Eski Boyalı Duvarlara

Alçı Nasıl Yapılır Eski boyalı duvar yüzeylerine eski boyalar olduğu için direk olarak alçı uygulaması yapılamaz. Boyalı duvara alçı uygulayabilmek için bazı yapılması gereken işlemler vardır.  Öncelikle duvar yüzeyini uygulamaya hazır hale getirmek için ıspatula, çekiç, ve darbeli matkap yardımı ile tırtıklayarak duvar yüzeyinde gözenekler açılmalıdır. Bu işlem eğer yapılmazsa direk olarak boyanın üzerine alçı çekilirse çok kısa bir süre sonra duvar kabarmaya dökülmeye başlayacaktır. Alçı Nasıl Yapılır Bu işlemi yapmanın amacı yüzeye uygulanan alçının daha iyi tutunmasını sağlamaktır. Kazıma işlemi tamamlandıktan sonra duvarların tuzu iyice alınır hafif ıslatarak tuzu almak daha faydalı olabilir. İlk işlemler tamamlandıktan sonra ikinci işleme geçilebilinir.

alçı sıva nasıl yapılır kuralları

alçı sıva nasıl yapılır kuralları

Duvar Yüzeyine Brüt Beton Astarı Uygulanması

 Alçı Nasıl Yapılır İkinci işlem ise tüm alçı uygulanacak yüzeylere brüt beton astarı uygulanmasıdır. Brüt beton astarı alçının yüzeye daha iyi yapışmasını ve tutunmasını sağlar. Eski ve boyalı yüzeylerde mutlaka yapılmalıdır. Brüt beton astarı uygulanmadan direk olarak alçı uygulanırsa duvar zeminine alçı eski boyalardan dolayı yüzeye iyi yapışamaz ve tutunamaz bu sebeple ileride kabarmalar ve dökülmeler meydana gelir. Birinci ve ikinci işlemler yapılmadan bir sonraki işleme geçilmemelidir.

brüt beton astarı nasıl uygulanır

brüt beton astarı nasıl uygulanır

Brüt Beton Astarı Nasıl Ayarlanır ve Uygulanır

Brüt beton astarını uygulaya bilmek için ihtiyaç olan malzemeler.

  1. Bir Adet Büyük Boş Kova
  2. Bir Adet Küçük Boş Kova
  3. Bir Adet 20,lik Rulo
  4. Bir Adet 3,No Kestirme Fırçası
  5. Bir Adet Boya Sırığı
  6. Bir Adet Maket Bıçağı
  7. Yerler Uygun Değilse, Yerler İçin Koruma Brandası
  8. Yerler İçin Maskeleme Bandı
  9. Yeteri Miktarda Brüt Beton Astarı

İşe ilk olarak yerleri koruma brandası ile kaplamakla başlanmalıdır.  Alçı Nasıl Yapılır Tüm zemin açık kalmayacak bir şekilde naylon branda ile kaplanmalıdır. Naylon branda zemin ölçülerine uygun bir şekilde kesilmeli ve tüm zemine serildikten sonra uçları maskeleme bandı ile bantlanmalıdır. Astar uygulanacak mekanda Klima, Petek, ve duvarda sabit aksesuar var ise bunlarda kaplanarak koruma altına alınmalıdır. Astar uygulaması esnasında batmaması için Kapı ve Pvc pervazları da maskeleme bandı ile kaplanmalıdır. Mekan uygulamaya uygun hale getirildikten sonra artık uygulamaya başlanmalıdır. 

Brüt Beton Astarı Nasıl İnceltilir ve Uygulanır

Brüt beton astarı aldığınız markanın inceltme oranına göre su ile inceltilir. Su katılan brüt beton astarı homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Karıştırma işlemi tamamlandıktan astar yüzeye dış cephe rulosu ile TEK kat uygulanır. Uygulama sırasında brüt beton astarı belirli arlıklarla karıştırılmalıdır. Uygulama tamamlandıktan sonra bir sonraki işleme geçmeden astarın kuruması için bir süre ara verilmelidir. Sonra ise üçüncü işleme başlanmalı üçüncü işlem ise duvar yüzeyini çatlamalara karşı daha dayanıklı hele getirmek için File Uygulamasıdır. Alçı Nasıl Yapılır

File Duvara Nasıl Uygulanır ?

File duvara en sağlam kalekim ile uygulanır ama sıva alçı ile de uygulama yapıla bilinir. Duvar yüzeyine çekilen sıva harcının üzerine uygun ölçülere göre file kesilir ve harcın üzerine ıspatula ve çelik mala yardımı ile yapıştırılır. Filenin üzeri file gözükmeyecek şekilde sıva harcı uygulanır. File bir birinin üzerine 10-15 santim geçecek şekilde uygulanır ve file uygulaması tek kat uygulanır. File duvar yüzeyinde koruma kalkanı görevi yapar ve duvarda oluşabilecek çatlamaları ve kabarmaları büyük ölçüde engeller. File uygulanmaya duvarlar çok çabuk çatlama yaparlar onun için file uygulaması duvar için zorunlu bir ihtiyaçtır. File işlemi bittikten sonra artık alçı uygulamasına geçilebilinir.

alçı filesi nasıl kullanılır

alçı filesi nasıl kullanılır

Alçı Nasıl Yapılır ?

Alçı nasıl yapılır, boş bir kovaya yarısına dolacak şekilde su doldurulur. Yarım su dolu olan kovanın içine su gözükmeyecek şekilde alçı dökülür. Alçının dinlenmesi için 3-4 dakika bekletilir ve sonra alçı mikseri yada bir tahta parçası yardımı ile karıştırılır. Karıştırma işlemi tamamlanan alçı uygulamaya artık hazırdır. Alçı küreyi ve alçı malası yardımı ile yüzeye uygulanır. Alçı yüzeye bağlı olarak standart olarak 3 kat uygulanır. Birinci kat alçı Sıva Açısı, İkinci kat alçı Sıva ve Saten karışımı, Üçüncü kat ise sadece Saten Alçı uygulanır.

Alçı Nasıl Yapılır

Alçı Nasıl Yapılır

YEŞİL DEKOR Profesyonel Dekorasyon ve Tasarım Uzmanı

Başlıca Hizmetlerimiz: Boya Badana, Dekoratif Boya, Efekt Boya, Sedef Boya, Brüt Beton Görünümlü Sıva, Dekoratif Pamuk Duvar Kaplama, Duvar Kağıdı, Alçı Boya , Özel Fonksiyonel Boyalar, Su Yalıtımı, Ses Yalıtımı, İç & Dış Cephe Isı Yalıtımı, Mantolama, Uygulamaları Hizmeti Sunmaktayız. Hızlı, Güvenilir, Profesyonel, İşinin Uzmanıyesildekor.com Hızlı İletişim 0532 574 86 01 İşinizi Şansa Bırakmayın Uzmanına Yaptırın

Bir Cevap Yazın