Alçı Duvar Nasıl Boyanır  Alçı Boya Uygulamaları

Alçı Duvar Nasıl Boyanır   Boya Uygulamaları

Alçı duvar nasıl boyanır. Tavan ve duvar yüzeylerinin daha pürüzsüz ve daha düzgün olması için macun uygulaması yapılır. Günümüzde genel olarak en yaygın kullanılan malzeme alçıdır. İnşaat sektörünün gelişmesi ile artık birçok alçı çeşidi üretilmeye başlanmıştır. Duvar yüzeylerini düzeltmek için kullanılan bu ürünlerin her bir farklı çeşidinin farklı kullanım alanları vardır.

Örneğin sıva alçısı duvardaki derin çukurları doldurmak için kullanılır. Saten ise son kat da uygulamada yüzeyin pürüzsüz olması için kullanılır. Kartonpiyer alçısının özelliği ise çok hızlı donmasıdır, bu nedenle Kartonpiyer, Dekoratif Çıta, ve Dekoratif Kemer uygulamalarında kullanılır.

 

Alçı Çeşitleri

  • Sıva
  • Saten
  • Kartonpiyer
  • Derz
  • Alçıpan

Tüm yüzey sıfırdan alçı uygulaması yapılacaksa işe ilk olarak sıva ile başlanır. Uygulama genelde 3 kat olarak yapılır. 1. Sıva, 2.Sıva ve Saten karışık, 3.Saten uygulanır ve işlem tamamlanır. Sıva hazırlanışı boş bir kovaya bir miktar su konulur ve üzerine sıva alçısı ilave edilir. 2-3 dakika dinlendikten sonra karıştırıcı mikser veya tahta parçası ile karıştırılır ve uygulamaya hazır hale getirilir. Sıva ve Saten karışık hazırlanışı kovaya bir miktar su konur ve eşit oranda sıva ve saten alçısı ilave edilir. 2-3 dakika dinlendikten sonra karıştırılarak hazırlanır. Sade saten de yine aynı şekilde hazırlanır.     

 

Zımpara Nasıl Yapılır

Alçı uygulaması bittikten sonra kurumaya bırakılır. Kuruma süreci bittikten sonra zımpara uygulamasına başlanır. Zımpara işlemi için yüzeye uygun bir zımpara seçilir ve duvar yüzeyinde dairesel hareketler çizilerek zemindeki tüm pürüzler yok edilir. Zımpara işlemi bittikten sonra tüm yüzeyin tozu alınır ve astar uygulamasına geçilir. Astar boya uygulaması için alçılı yüzeyler için özel olarak üretilen alçı astarı kullanılır.

Yeşil Dekor olarak bizim önerimiz astar için Marshall Boya’nın Alçı Astarıdır. Ürün kullanıma hazır olduğu için ekstra bir zahmete girilmeye gerek kalmaz. Ürün ambalajı açıldıktan sonra karıştırılması yeterlidir. Astar boya uygulaması tek kat olarak uygulanmalıdır. Uygulama yapılırken atlama yapmamaya ve duvar yüzeyine eşit oranda dağıtarak uygulama yapılmalıdır.

 

Duvar Nasıl Boyanır

Astar uygulaması bittikten sonra bir gün işlemlere ara verilmeli. Daha sonra ise son kat boya uygulamasına başlanmalı. Boya uygulamasına ilk olarak ürünün kullanma talimatlarını okumakla başlanmalı. İnceltme oranını öğrendikten sonra boş ve temiz bir kovaya boyanacak yüzeye yetecek kadar boya konur. Sonra  içine firmanın vermiş olduğu oranda inceltici girilir ve homojen bir kıvama gelinceye kadar 2-3 dakika karıştırılır.

Boya işlemine önce kestirme yapılarak başlanılır. Fırça ile tavan ve duvarın birleşim yerleri, kapı pencere etrafları, süpürgelik ve elektrik  piriz etrafları kestirme boya uygulanır. Daha sonra rulo kullanılarak yüzeydeki geniş alanlar boyanır ve birinci kat uygulama tamamlanır. Boya kuruduktan sonra tahminen 5-6 saat sonra ikinci kat boya uygulaması da aynı şekilde yapılarak uygulama tamamlanır.

 

Cevap bırakın

error: Content is protected !!